ZDrogi.pl
policja polska

policja

Surowy mandat prosto z powietrza? Polska policja będzie korzystać ze specjalnych urządzeń

6 Listopada 2020

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Policja informuje o prawdziwej rewolucji. Już wkrótce do każdej z wojewódzkich komend trafi specjalny dron, który będzie prawdziwą zmorą polskich kierowców. Drogówka będzie nim monitorowała polskie drogi. Dla łamiących prawo mamy złe wiadomości. Posypią s

Policja będzie korzystać z dronów. Mandat z powietrza? Od teraz to możliwe. Rewolucja w walce z łamiącymi prawo. 

Już niebawem nowe rozdanie w polskiej policji. Każda z komend wojewódzkich będzie wyposażona w nowy specjalistyczny sprzęt. Dzięki nim będzie mogła w skuteczny sposób kontrolować zachowania kierowców. 

Do 30 listopada do każdej komendy wojewódzkiej oraz do komendy stołecznej trafić ma dron przeznaczony wyłącznie dla jednostek ruchu drogowego. Oficjalnie trwają szkolenia związane z obsługą tych urządzeń.

Wiadomo, że bezzałogowe statki powietrzne są wyposażone w kamerę ze stabilizowaną głowicą optoelektroniczną z zoomem optycznym i cyfrowym. Mundurowi, codziennie podczas swojej służby będą rejestrować zachowania użytkowników dróg, oraz w przypadku łamania prawa, wyciągać konsekwencję. 

Pozwoli to na ujawnienie wielu wykroczeń. m. in. wyprzedzanie na skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych, niestosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej. 

Policja ostrzega. Kontrolowana będzie relacja pomiędzy pieszymi a kierowcami. Posypią się surowe mandaty. 

Nadzorem obejmiemy przede wszystkim te przejścia dla pieszych, na których ruch nie jest regulowany światłami, które prowadzą przez ulice o więcej niż jednym pasie w każdą stronę. To tam zwykle dochodzi do najgroźniejszych zdarzeń. Nowe drony mają kamerę działającą na podczerwień, co umożliwia odczytywanie numerów rejestracyjnych także nocą na ulicach oświetlonych latarniami - informuje kom. Artur Putowski.

 Możliwe będzie również wykrycie kierowców, którzy nagminnie korzystają z telefonu podczas jazdy, oraz tych, którzy nie zapinają pasów. 

Zgodnie z taryfikatorem 200 zł grozi kierowcy za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub przed nim. 350 zł zapłacić można za nieustąpienie osobie pieszej znajdującej się na przejściu. 500 zł będzie kosztować nas omijanie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, którego kierowca zatrzymał się, by przepuścić osobę pieszą na przejściu.

Według raportu Komendy Głównej Policji w 2019 r. na polskich drogach miało miejsce 7 tys. wypadków z udziałem pieszych, w których zginęły 793 osoby, a blisko 6,4 tys. zostało rannych. Według danych policji w 2019 r. to właśnie kierowcy byli odpowiedzialni za 68,3 proc. przypadków najechania na pieszych.

Podobne artykuły

Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >

Aktualności

Warszawa. Napad z bronią na kierowcę taksówki. Policja poszukuje sprawcy

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >
Chiny zapłacił za BMW w monetach

Aktualności

Kupił wymarzone BMW za pomocą monet. Przyniósł do salonu aż 900 kg miedziaków - Wideo

Czytaj więcej >
Funkcjonariusze walczyli o życie niemowlęcia. Dziecko zakrztusiło się kawałkiem jabłka

Aktualności

Monitoring miejski w Poznaniu nagrał dramatyczną walkę o życie niemowlęcia

Czytaj więcej >
YouTuber Ginger Billy przerobił swojego forda na kosiarkę.

Aktualności

Przerobił starego forda na... kosiarkę. Można kosić w deszczu - Wideo

Czytaj więcej >