ZDrogi.pl > Aktualności > Podróż wakacyjna samochodem – o czym pamiętać?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 16.08.2023 20:02

Podróż wakacyjna samochodem – o czym pamiętać?

samochód
freepik.com

Czy warto pojechać na wakacje samochodem? Jak najbardziej! Ten sposób podróży pozwala odkrywać nowe miejsca oraz cieszyć się swobodą i komfortem podczas przemieszczania się po różnych krajach. Przed wyruszeniem w drogę należy jednak odpowiednio się do tego przygotować. O czym pamiętać przed podróżą?

Stan techniczny samochodu – płyn hamulcowy, olej silnikowy, żarówki i opony

Stan techniczny samochodu to kluczowy czynnik wpływający na bezpieczeństwo i sprawność pojazdu na drodze. Pojawienie się nawet małej usterki potrafi skutecznie zniszczyć plany wakacyjne; zwłaszcza wtedy, gdy awaria nastąpi np. po przejechaniu już tysiąca kilometrów. Na co zwrócić uwagę podczas szczegółowej inspekcji auta?

Ważne są:

 • opony;
 • płyn hamulcowy i chłodniczy;
 • olej silnikowy;
 • żarówki.

Płyn hamulcowy jest niezbędny do prawidłowego działania układu hamulcowego; należy wymieniać go co 1 2 lata. Warto sprawdzić, czy nie ma żadnych jego wycieków lub zanieczyszczeń, a w razie potrzeby – dolać. Olej silnikowy smaruje, ochładza i oczyszcza serce pojazdu, co pozwala na jego optymalne działanie. Zbyt mała ilość tego smarowidła skutkuje zatarciem się silnika, a to kosztowna i niebezpieczna awaria. Może doprowadzić nawet do groźnego wypadku samochodowego.

Żarówki lubią spalić się w najmniej oczekiwanych momentach. Z tego powodu zaleca się wozić ze sobą kilka sztuk zamiennych i nauczyć się ich sprawnego, szybkiego wymieniania. Opony powinny mieć odpowiednio głęboki bieżnik (bezpieczne minimum to 4-4,5 mm), być napompowane zgodnie z zaleceniami producenta i pozbawione widocznych uszkodzeń oraz pęknięć.

Winiety – nie wszystkie drogi są darmowe

Podczas podróży zwykle nie da się uniknąć specjalnych opłat za przejazd, czyli tzw. winiet. Ich zakupu wymaga się od kierowców korzystających z określonych autostrad, tuneli i mostów. Służą do finansowania tras, przede wszystkim budowy nowych infrastruktur i opłacania usług związanych z ruchem drogowym. Chociaż można nabyć je już w trakcie samego wyjazdu, to lepiej zrobić to chwilę wcześniej. Pomoże to w minimalizacji ryzyka wystąpienia dodatkowych komplikacji, pojawiających się zazwyczaj w sytuacjach stresowych.

Winiety elektroniczne należy zamówić na dzień lub dwa przed wyjazdem wtedy, gdy podróż będzie przebiegać m.in. przez:

 • Czechy;
 • Austrię;
 • Słowenię;
 • Słowację;
 • Węgry;
 • Rumunię;
 • Bułgarię.

Posiadanie ważnej winety pozwala uniknąć mandatu karnego. Jego wysokość wynosi w skrajnych przypadkach nawet kilka tysięcy złotych. Kierowcom pieniądze te przydadzą się bardziej na paliwo lub w miejscu docelowym podróży, więc zaleca się nie podejmować niepotrzebnego ryzyka.

Nawigacja – nieoceniona pomoc podczas dłuższej, wakacyjnej podróży samochodem

Dzięki zaawansowanym systemom nawigacyjnym da się łatwo zaplanować trasę oraz uniknąć korków i prac drogowych. Aktualne informacje o warunkach pogodowych, wypadkach i innych utrudnieniach pozwalają dostosować indywidualne parametry podróży w trakcie jej trwania. Nie ma potrzeby posiadania specjalistycznego urządzenia, wystarczy telefon ze stałym dostępem do połączenia internetowego – przed podróżą warto wykupić większy pakiet danych i włączyć usługę roamingu.

Stan techniczny pojazdu, winiety i nawigacja – pamięć o tych trzech rzeczach pozwala upewnić się kierowcy, że jego wyjazd będzie bezpieczny i udany.