Paliwo podrożeje - komisja europejska uderza w kierowców
Źródło: Marek BAZAK/East News

Fatalne wieści dla kierowców. Unia ma wobec nas nowe plany

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
14 Października 2020

Paliwo do aut spalinowych stało się kolejnym celem Komisji Europejskiej. Czy kierunek zmian jest dobry? Nawet ekolodzy mają wątpliwości

Unia Europejska w trosce o ekologię szuka nowych rozwiązań, które mają się przyczynić do ograniczenia emisji CO2. To dwutlenek węgla zdaje się głównym przeciwnikiem w walce o czyste powietrze.

Nowy projekt Komisji Europejskiej zakłada włączenie transportu drogowego do systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Na razie z takich pakietów uprawnień korzystają głównie elektrownie oraz duży przemysł. W dużym uproszczeniu płacą oni za możliwość emisji szkodliwych gazów.

Paliwo zasilające samochody spalinowe na celowniku komisji UE

Teraz takie pakiety mają dotyczyć również transportu drogowego na obszarze UE.

Chciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoChciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoCzytaj dalej

Zobacz także: Na oczach matki ukradł auto z dzieckiem w środku. Nagle wrócił się i zaczął jej grozić policją

Kierowcy aut spalinowych są emitentami CO2, ale nie będą musieli wykupywać pakietów - obowiązek ten przypadnie producentom paliw oraz ich importerom. Ci, oczywiście, zapłacą je z własnej kieszeni.

NIE

Producenci paliw oraz importerzy odbiją to sobie na cenach paliw, a więc i na kierowcach.

W konsekwencji cenę tych zmian i tak zapłacimy my. Eksperci tłumaczą, że wówczas cena benzyny oraz oleju napędowego skoczy o ponad 60 gr/l.

Głos rozsądku jednak obudził się w ekologach, którzy nie zgadzają się z pomysłem Unii. Ich zdaniem podwyżka nie wpłynie w żaden sposób na nawyki majętnych kierowców - emitować będą zatem dokładnie tyle samo CO2 co wcześniej.

Ci mniej zamożni natomiast, zmuszeni do płacenia więcej za paliwo, nie będą w stanie odłożyć na zakup auta elektrycznego. Tym samym podniesienie cen, np. benzyny sprawi, że będą zmuszeni jeździć dalej starym autem spalinowym, zamiast oszczędzać na auto ekologiczne.

Paliwo albo nowe, ekologiczne auto - nowa opłata pozbawi kierowców wyboru?

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Nietrzeźwy mężczyzna ukradł auto spod sklepu. Wylądował w rowieNietrzeźwy mężczyzna ukradł auto spod sklepu. Wylądował w rowieCzytaj dalej

Następny artykuł