ZDrogi.pl
Okulary dla kierowców na dzień i na noc – jakie wybrać i czy w ogóle są potrzebne?

pixabay.com

Okulary dla kierowców na dzień i na noc - jakie wybrać i czy w ogóle są potrzebne?

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Udostępnij:

Zwykle noszenie okularów wiąże się z wadami wzroku. Jednak w samochodzie jest inaczej, bo tu okulary pomagają każdemu. Specyfika poruszania się po drogach sprawia, że nie wszystko jest jednoznacznie widoczne. Refleksy światła oślepiają, ograniczając widoc

Kto powinien pomyśleć o okularach do jazdy autem?

Choć najczęściej o okularach dla kierowców usłyszą ci, którzy zmagają się z jakimiś wadami także w życiu codziennym, to nie jest to akcesorium tylko dla takich osób. Każdy kierowca jest w trakcie jazdy narażony na ograniczenie widzenia. U każdego może dojść do chwilowej utraty ostrości czy zwykłego oślepienia spowodowanego warunkami atmosferycznymi.

Jest na to sposób, czyli właśnie wybór odpowiednich okularów. Wpływają na bezpieczeństwo, pozwalają na dostrzeżenie tego, czego normalnie byśmy nie zobaczyli, a do tego dają szansę na poprawę jakości widzenia. Oczywiście ich minusem może być wygoda noszenia, bo nie zawsze dopasują się do twarzy w odpowiedni sposób. Ale mogą uratować komuś życie.

Dlaczego stworzenie najlepszych możliwych warunków do jazdy jest tak ważne w przypadku kierowców? Nasza reakcja na wydarzenia wokół samochodu to zwykle kilka sekund. Każda poprawa sytuacji, na przykład szybsze dostrzeżenie zagrożenia, powodują, że droga hamowania się zmniejsza, bo szybciej zaczynamy wciskać pedał hamulca. Stąd wysoka skuteczność okularów.

Najważniejsze zalety okularów do jazdy dziennej

Zacznijmy od wariantu dziennego, czyli od okularów dla kierowców, które są wyposażone w specjalną powłokę przeciwsłoneczną. Świat widziany przez nie straci nieco barw i będzie dość specyficzny, ale szybko się do tego przyzwyczaimy. Ich szkła pokryte są prawdziwą powłoką z filtrem UV. W ten sposób oczy są chronione przed szkodliwym wpływem słońca. Oczywiście dodatkowo trzeba wybrać inny stopień zaciemnienia, przy czym stopień najwyższy, 4., jest zabroniony. Najczęściej poleca się albo dwójkę, albo trójkę.

Filtr UV to jednak nie wszystko. Wyjątkowo istotny jest także inny element – powłoka antyrefleksyjna. Musi pojawić się nie tylko w okularach do jazdy dziennej, ale także w odmianie nocnej. Dlaczego? Szkła redukują naturalne zjawisko refleksji fali świetlnej, przez co samochody odbijają słońce o wiele mniej. Nocą nie ma za to charakterystycznych plam rozlewającego się światła reflektorów.

Trzecia ważna cecha okularów dziennych do jazdy samochodem to polaryzacja. Ma ona bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ale i komfort prowadzenia samochodu. Pozwala na redukcję odbicia światła na szybie oraz drodze. Dodatkowo podnosi kontrast, poprawia widzenie kolorów oraz chroni przed promieniowaniem UVA i UVB. Dopiero to w połączeniu z filtrem UV sprawia, że jazda nawet przy delikatnym słońcu jest o wiele przyjemniejsza

Dlaczego warto mieć okulary do jazdy nocnej?

Bardzo dobrym pomysłem jest także zakup okularów dla kierowców, które pozwoliłyby na lepsze widzenie w nocy. O ile jeszcze asfalt jest suchy, a dzień był widny, to widoczność jest nie najgorsza, o tyle przy mokrej jezdni i świecących reflektorach aut reakcja znacznie się wydłuża. Stąd pomysł, by powłoka antyrefleksyjna pojawiła się w także nieco innych okularach.

Ich sposób działania opiera się na specjalnym filtrze. Zależnie od producenta może się inaczej nazywać, ale chodzi o to samo – o delikatnie żółte zabarwienie soczewki. W ten sposób rozjaśnia się obraz, a wszystko na dworze wydaje się bardziej wyraźne i mniej przeszkadza w jeździe. Mamy tu większy kontrast i większą przejrzystość obrazy, eliminację refleksów, dzięki czemu światło jest mniej drażniące. Także oczy nie męczą się tak szybko.

Widzę dobrze. Czy potrzebuję okularów?

Tak naprawdę te dwa rodzaje okularów dla kierowców to nie wszystkie możliwości. Jednak dzienne i nocne pozwalają na poprawę widoczności w największej liczbie sytuacji i sprawiają, że jazda jest bezpieczniejsza. A jeśli kogoś nie przekonuje ten argument, bo przecież widzi dobrze, to warto sobie uzmysłowić, że okulary przeciwsłoneczne i do jazdy nocnej poprawiają komfort jazdy. Jest po prostu wygodniej.

Tagi:

Przepisy ruchu drogowegoPorady motoryzacyjneBezpieczeństwoMotoryzacja

Redaktor zDrogi.plAutor

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Jak należy poprawnie korzystać z kierunkowskazów w trakcie wyprzedzania

Porady

Czy włączać kierunkowskaz przy wyprzedzaniu? Kierowcy często popełniają błąd

Czytaj więcej >
Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >