ZDrogi.pl
Odprysk na szybie. Czy wymiana jest zawsze obowiązkowa ?

Foter.com

Odprysk na szybie. Czy wymiana jest zawsze obowiązkowa ?

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Udostępnij:

Czołowa szyba samochodu jest narażona na liczne uszkodzenia. Zderzenie się nawet z małym, lecz twardym elementem w trakcie jazdy powoduje zazwyczaj przykre konsekwencje. Usunięcie odprysku nie tylko będzie nas kosztować, ale może poskutkować także wyklucz

Odprysk i pajęczyna na szybie

Szyby w samochodach są tak skonstruowane aby po ewentualnym zderzeniem z ciałem obcym nie rozbiło szyby w drobny mak. Taki schemat podnosi nasze bezpieczeństwo, ponieważ w innym wypadku cała konstrukcja, a raczej drobinki wydobywające się z niej leciałyby na nasze twarze, które nie tylko doprowadziłyby do skaleczeń twarzy, ale również do poważnego wypadku.

Przednie szyby w pojazdach są klejone i w momencie silnego uderzenia z twardym elementem pojawia się charakterystyczna pajęczyna. Jeśli zaś siła była mniejsza, a kontakt z szybą był punktowy mamy do czynienia z odpryskiem. Czasem zniszczenie obejmuje tylko wierzchnia warstwa, aczkolwiek odłamek może wbić się w szybę głębiej powodując większe zniszczenia co szczególnie widoczne będzie z perspektywy kierowcy. 

Czy jazda z odpryskiem jest legalna

Po pierwsze samochód z takim mankamentem musi przejść przegląd, a panująca obecnie pora roku nadzwyczajnie wywołuje niepożądane skutki. Zróżnicowane temperatury mogą przemienić odprysk w pajączka, a w ostateczności do pęknięcia szyby. To z kolei powoduje, że takie auto ma trudności z uzyskaniem pozytywnej weryfikacji w Stacji Kontroli Pojazdów. Ponadto bagatelizowanie problemu nie tylko obniży komfort jazdy ale również grozi mandatem.

W innych przypadkach nawet może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego jeśli policjant uzna, że zniszczenia poważnie ograniczają widoczność kierowcy i stwarza niebezpieczeństwo dla siebie i innych użytkowników ruchu drogowego.

Czy wymiana szyby jest zawsze konieczna

Gdy odprysk pojawił się już na szybie to niezwłocznie musimy odpowiednio zabezpieczyć newralgiczne miejsce aby nie przedostały się brud i wilgoć. Zwłoka w tym przypadku nie jest wskazana, ponieważ zanieczyszczeń czy zawilgoceń nie usuniemy. Ponadto im dłużej będziemy czekać tym uszkodzenia będą coraz bardziej widoczne, a wówczas w rachubę będzie wchodziła wyłącznie wymiana szyby.

Jeśli jednak szybko zajmiemy się odpryskiem to rozwiązaniem może być naprawa. Warunkiem musi być wielkość średnicy, która nie może przekraczać 22mm (średnica pięciozłotowej monety). Dodatkowo zniszczenie musi być oddalone o co najmniej 5 cm od krawędzi szyby oraz nie znajdować się w polu widzenia kierowcy.

Samodzielna naprawa

Proces naprawy możemy przeprowadzić samodzielnie. Na rynku jest dostępnych szereg zestawów ułatwiających renowację szyby. Cały proceder opiera się na zaaplikowaniu preparatu z zawartością żywicy, która wypełnia lukę i następnie wiąże go z całą konstrukcją przywracając jej pierwotny wygląd i strukturę.

Szyba ponownie prezentuje się wizualnie oraz eliminuje zagrożenie rozrostu odprysku i pęknięcia. Należy przy tym pamiętać, że przed nałożeniem substancji należy porządnie oczyścić miejsce odprysku, a cały proceder wykonać w słoneczny, bezchmurny dzień ustawiając auto przodem do słońca.

Wymiana szyby

Niestety przy mniejszej dozie szczęścia niezbędna będzie wymiana szyby, która jest bardziej czasochłonną czynnością. Wymaga demontażu poszczególnych części jak: uszczelki, klipsy, ramiona wycieraczek i wycięcie szyby z użyciem specjalnych narzędzi i drutu. Ponadto fachowiec musi pozbyć się starego kleju oraz korozji, w przypadku jej występowania.

Sam czas wymiany jest uzależniony od stanu technicznego i modelu samochodu oraz szybkości schnięcia kleju – przeważnie oscyluje to w przedziale od 2 do 5 godzin. Koszt takiego zabiegu waha się natomiast w przedziale 100 – 150 zł, aczkolwiek mówimy tu o samej zamianie. Na cenę usługi składa się również zakup odpowiednich części, które często przekraczają koszt robocizny.

Przednia szyba samochodu stanowi najważniejszą i największą powierzchnię, dzięki której widzimy co dzieje się na drodze. Co prawda mogą nam przytrafić się różne zdarzenia losowe, ale przy odrobinie szczęścia oraz jeżeli przede wszystkim nie będziemy bagatelizować kłopotu, możemy uniknąć wyższych wydatków związanych z wymianą oraz zagwarantować bezpieczeństwo i odpowiedni komfort jazdy.

Redaktor zDrogi.plAutor

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Jak należy poprawnie korzystać z kierunkowskazów w trakcie wyprzedzania

Porady

Czy włączać kierunkowskaz przy wyprzedzaniu? Kierowcy często popełniają błąd

Czytaj więcej >
Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >