ZDrogi.pl > Porady > Odprysk na szybie. Czy wymiana jest zawsze obowiązkowa ?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:42

Odprysk na szybie. Czy wymiana jest zawsze obowiązkowa ?

Odprysk na szybie. Czy wymiana jest zawsze obowiązkowa ?
Foter.com

Odprysk i pajęczyna na szybie

Szyby w samochodach są tak skonstruowane aby po ewentualnym zderzeniem z ciałem obcym nie rozbiło szyby w drobny mak. Taki schemat podnosi nasze bezpieczeństwo, ponieważ w innym wypadku cała konstrukcja, a raczej drobinki wydobywające się z niej leciałyby na nasze twarze, które nie tylko doprowadziłyby do skaleczeń twarzy, ale również do poważnego wypadku.

Przednie szyby w pojazdach są klejone i w momencie silnego uderzenia z twardym elementem pojawia się charakterystyczna pajęczyna. Jeśli zaś siła była mniejsza, a kontakt z szybą był punktowy mamy do czynienia z odpryskiem. Czasem zniszczenie obejmuje tylko wierzchnia warstwa, aczkolwiek odłamek może wbić się w szybę głębiej powodując większe zniszczenia co szczególnie widoczne będzie z perspektywy kierowcy. 

Czy jazda z odpryskiem jest legalna

Po pierwsze samochód z takim mankamentem musi przejść przegląd, a panująca obecnie pora roku nadzwyczajnie wywołuje niepożądane skutki. Zróżnicowane temperatury mogą przemienić odprysk w pajączka, a w ostateczności do pęknięcia szyby. To z kolei powoduje, że takie auto ma trudności z uzyskaniem pozytywnej weryfikacji w Stacji Kontroli Pojazdów. Ponadto bagatelizowanie problemu nie tylko obniży komfort jazdy ale również grozi mandatem.

W innych przypadkach nawet może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego jeśli policjant uzna, że zniszczenia poważnie ograniczają widoczność kierowcy i stwarza niebezpieczeństwo dla siebie i innych użytkowników ruchu drogowego.

Czy wymiana szyby jest zawsze konieczna

Gdy odprysk pojawił się już na szybie to niezwłocznie musimy odpowiednio zabezpieczyć newralgiczne miejsce aby nie przedostały się brud i wilgoć. Zwłoka w tym przypadku nie jest wskazana, ponieważ zanieczyszczeń czy zawilgoceń nie usuniemy. Ponadto im dłużej będziemy czekać tym uszkodzenia będą coraz bardziej widoczne, a wówczas w rachubę będzie wchodziła wyłącznie wymiana szyby.

Jeśli jednak szybko zajmiemy się odpryskiem to rozwiązaniem może być naprawa. Warunkiem musi być wielkość średnicy, która nie może przekraczać 22mm (średnica pięciozłotowej monety). Dodatkowo zniszczenie musi być oddalone o co najmniej 5 cm od krawędzi szyby oraz nie znajdować się w polu widzenia kierowcy.

Samodzielna naprawa

Proces naprawy możemy przeprowadzić samodzielnie. Na rynku jest dostępnych szereg zestawów ułatwiających renowację szyby. Cały proceder opiera się na zaaplikowaniu preparatu z zawartością żywicy, która wypełnia lukę i następnie wiąże go z całą konstrukcją przywracając jej pierwotny wygląd i strukturę.

Szyba ponownie prezentuje się wizualnie oraz eliminuje zagrożenie rozrostu odprysku i pęknięcia. Należy przy tym pamiętać, że przed nałożeniem substancji należy porządnie oczyścić miejsce odprysku, a cały proceder wykonać w słoneczny, bezchmurny dzień ustawiając auto przodem do słońca.

Powiązane