ZDrogi.pl > Porady > Odkurzacz samochodowy - czym się kierować przy wyborze?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:42

Odkurzacz samochodowy - czym się kierować przy wyborze?

Odkurzacz samochodowy – czym się kierować przy wyborze
Foter.com

Odkurzacz samochodowy – czym się kierować przy wyborze

Odkurzanie nie należy do najprzyjemniejszych domowych czynności, choć znajdą się osoby, którym taka praca sprawia przyjemność. Oczywiście pod warunkiem, że mówimy o czystości wnętrza naszych czterech kółek. Istnieje co prawda wiele firm specjalizujących się w takich sprawach, lecz większość preferuje samodzielne sprzątanie wnętrza pojazdu. Jedni robią to z oszczędności, inni zaś po prostu lubią takie zajęcia. Niezależnie do jakiej grupy należycie każdy z nas zadaje sobie pytanie jaki odkurzacz samochodowy wybrać ?

Rodzaje odkurzaczy samochodowych

Czysty i schludny wygląd naszego samochodu jest nie mniej ważny niż jego stan techniczny. Prędzej czy później nadchodzi moment, kiedy porządki są niezbędne, a szczególnie widoczne jest to w okresie jesienno – zimowym. Jeżeli zamierzamy regularnie dbać o wnętrze, to warto zaopatrzyć się w samochodowy odkurzacz. Inwestycja szybko się zwróci, jednak zanim zaczniemy robić porządki musimy wiedzieć jakie cechy i właściwości powinien spełniać sprzęt.

Na rynku znajdziemy trzy rodzaje odkurzaczy. Pierwszy z nich to wariant akumulatorowy. Jego wielkość i mobilność sprawia, że dotrzemy nawet do najmniejszych zakamarków. Manewrowanie urządzeniem jest wygodne, jednak po pewnym czasie waga urządzenia może dać się we znaki. Ze względu na typ zasilania taki odkurzacz jest cięższy zaś czas pracy ograniczony, który jest uzależniony od pojemności akumulatora. Przed zakupem upewnijcie się, że w zestawie dołączona jest bateria, ponieważ są modele gdzie akumulator oraz ładowarkę trzeba zakupić osobno.

Innym typem jest odkurzacz zasilany z gniazda zapalniczki. To najpowszechniejsze rozwiązanie wśród urządzeń do czyszczenia wnętrza aut. Siła ssania jest większa w porównaniu z typem akumulatorowym. Mankamentem może być plączący się pod nogami kabel dlatego warto zwrócić uwagę na długość przewodu.

Przy korzystaniu z przyrządu należy pilnować stanu akumulatora, gdyż energia jest pobierana właśnie stamtąd co może doprowadzić do jego rozładowania. W przypadku gdy posiadamy garaż z łatwym dostępem do gniazda elektrycznego przydatny może się okazać odkurzacz zasilany z sieci. Taki rodzaj charakteryzuje się największą mocą oraz skutecznością sprzątania.

Na jakie właściwości zwrócić uwagę

Odpowiedni dobór odkurzacza uzależniony jest od naszych wymagań. Nasze preferencje plus stosowne parametry są decydujące przy zakupie sprzętu. Uwzględniając właściwości powinno się w pierwszej kolejności przyjrzeć mocy urządzenia. Nie tylko chodzi tu tylko o moc ssania, ale też ogólną wartość energii.

Przy odkurzaczu z zasilaniem akumulatorowym za duża moc szybciej rozładuje urządzenie, natomiast przy korzystaniu z gniazda zapalniczki może dojść do uszkodzenia, a nawet awarii zapłonu instalacji elektrycznej auta. W takiej sytuacji warto pomyśleć nad zakupem odkurzacza, gdzie możliwa jest regulacja mocy. Pozwoli to nam optymalnie zastosować urządzenie do panujących okoliczności i potrzeby.

Innym parametrem jest pojemność pojemnika na brud. Standardową wielkością zbiornika jest 0,5 litra co przy dużych gabarytach samochodu lub większych zanieczyszczeniach może okazać się za małą objętością. Dobrze gdyby zbiornik był na tyle wielki, aby wystarczał na całe sprzątanie. Inaczej zmuszeni jesteśmy skazani na dłuższe sprzątanie lub zakupienie odkurzacza z większym pojemnikiem co w końcowym rozrachunku wpłynie na wagę narzędzia co stanowi kolejny ważny parametr.

Nieduża masa nie będzie nas nadmiernie męczyć i pozwoli łatwiej przedostać się do trudno dostępnych miejsc. Nie można też lekceważyć rodzaju filtra oraz czas pracy baterii. W pierwszej kwestii trzeba upewnić się czy możliwy jest demontaż filtra oraz czy istnieje szansa na umycie go pod bieżącą wodą. Brak tego elementu oznacza wydmuchiwanie zebranego kurzu z powrotem. Pojemność baterii też jest znaczącym aspektem bowiem częste ładowanie w trakcie jednorazowego sprzątania mija się z celem. Ponadto koniecznie zapoznajcie się z typem obudowy oraz zawartością końcówek w zestawie.

Dodatkowe funkcje odkurzaczy

Rozwój technologiczny nie omija również odkurzaczy samochodowych. Jeśli mamy taką potrzebę i nasz budżet na to pozwala, to przemyśleć zakup urządzenia z funkcją zbierania płynów co szczególnie przyda się w porze zimowej. Regulacja mocy będzie również pozytywną i przydatną opcją, a możliwość czyszczenia filtra jest obowiązkowym atrybutem dobrego odkurzacza. Przy typach bezprzewodowych warto rozważyć nabycie stacji dokującej.

Powiązane