OC - kary za brak polisy ostro w górę
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 2021 zapłacisz nawet 8400 zł jeśli zapomnisz o ważnym obowiązku

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
17 Grudnia 2020

OC - czyli obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, o którym każdy musi pamiętać. Od 2021 roku zapominalscy kierowcy zapłacą znacznie więcej niż dotychczas. Jak kształtować się będą kary za brak ciągłości w ubezpieczeniu pojazdu?

Ubezpieczenie OC w Polsce jest obowiązkowe. Każdy pamięta, że należy dbać o jego ciągłość - nie każdy jednak wie, jak duże kary grożą za przeoczenie. Od 2021 roku sankcje wzrosną, w skrajnych przypadkach sięgając niemal 8,5 tysiąca złotych!

W Polsce kierowcy są zobowiązani do wykupywania ubezpieczenia OC na posiadany pojazd. Bez względu czy jest to skuter, motocykl, auto osobowe czy ciężarówka. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wysokie kary grożą za „gapiostwo” i brak ciągłości ubezpieczenia. Pisaliśmy o tym już w październiku, ale warto o tym przypomnieć.

OC jest w Polsce obowiązkowe. Musimy pamiętać o zachowaniu jego ciągłości

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nowe ubezpieczenie musimy wykupić najpóźniej dzień po wygaśnięciu starej polisy. Co, jeśli przeoczymy ten termin? Grożą nam wysokie kary! W 2021 będą one jeszcze wyższe, ponieważ kwota uzależniona jest od płacy minimalnej.

Sankcje nakładane są przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Instytucja ta dysponuje narzędziami, które potrafią wykryć pojazdy, których polisa nie została przedłużona. Nie można więc liczyć na to, że „jakoś to będzie". Ubezpieczenie musimy wykupywać co roku. Inaczej grożą nam wysokie kary.

Chciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoChciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoCzytaj dalej

Zobacz także: Na oczach matki ukradł auto z dzieckiem w środku. Nagle wrócił się i zaczął jej grozić policją

OC. W 2021 roku sankcje za brak ciągłości sięgną kwoty 5600 zł. To o 400 zł więcej niż w 2020 roku.

Maksymalna kara za brak OC to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto. Oznacza to, że kara nakładana przez UFG stale rośnie, a jej wysokość dodatkowo rośnie w zależności od tego, ile dni spóźnimy się ze wznowieniem polisy.

OC. Tyle wyniosą kary za brak polisy w 2021 roku

Samochód osobowy:

  • brak OC do 3 dni: 1120 zł
  • brak OC od 4 do 14 dni: 2800 zł
  • brak OC więcej niż 14 dni: 5600 zł

Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy:

  • brak OC do 3 dni: 1680 zł
  • brak OC od 4 do 14 dni: 4200 zł
  • brak OC ponad 14 dni: 8400 zł

Na szczęście wielu ubezpieczycieli, jeśli się zagapimy, automatycznie przedłuży naszą polisę - musimy jedynie pamiętać o jej opłaceniu. Najbardziej martwić powinni się kierowcy, którzy właśnie kupili samochód używany i korzystali z polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela.

Jeśli poinformował on ubezpieczalnie o sprzedaży auta, to ubezpieczenie nie będzie automatycznie kontynuowane. W takiej sytuacji może się okazać, że poruszamy się bez ważnego OC i możemy spodziewać się dotkliwych kar.

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Następny artykuł