ZDrogi.pl > Aktualności > Spełnił się najgorszy scenariusz. Cała Polska z obostrzeniami
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 14:51

Spełnił się najgorszy scenariusz. Cała Polska z obostrzeniami

Obostrzenia rozszerzone na cały kraj
zDrogi.pl

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym dobowym rekordzie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Potwierdzono 4 280 przypadków - zmarło 76 osób.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w Polsce zwołano konferencję, w której udział wziął premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obostrzenia w Polsce

Strefa żółta zostanie rozszerzona na wszystkie powiaty. Oznacza to, że obostrzenia będą obejmować całą Polskę.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 4 280 osób. Najwięcej pozytywnych wyników testów odnotowano w województwach: mazowieckim (598), małopolskim (548) i wielkopolskiego (505).Obostrzenia dotyczyć będą wszystkich powiatów. To oznacza dodatkowe nakazy i zakazy, których przestrzegać będą musieli wszyscy Polacy.

W strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach od 6 do 22.00. Wyjątkiem będą dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

Obostrzenia wejdą w życie 10 października

Dodatkowo obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu obejmować będzie już nie tylko strefę czerwoną, ale również żółtą.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał na żądanie funkcjonariuszy okazać zaświadczenie lekarskie. Z obowiązku noszenia maseczek zwalniać będzie również dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, a także niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo w głębokim.

Obostrzenia w strefie czerwonej

W strefie czerwonej obowiązywać będzie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów. Zamknięte będą również sanatoria, wesołe miasteczka oraz parki rozrywki. W siłowniach ćwiczyć będzie mogła jedna na każde 10 m kw powierzchni.

W salach kinowych zasiądzie maksymalnie 25 proc. publiczności. W kościołach oraz innych obiektach kultu dopuszczalne będzie maksymalnie 50 proc. obłożenia budynku. Na zewnątrz obiektów limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych oraz weselach została ograniczona do 50 - z wyłączeniem obsługi imprezy. W przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

Obostrzenia w stefie żółtej

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. powierzchni w przypadku imprez takich jak: targi, kongresy, wystawy i konferencje. W siłowniach również wprowadzono limit osób - jedna na każde 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych może wynieść maksymalnie 100 osób z wyłączeniem obsługi.

Powiązane