ZDrogi.pl
Obostrzenia rozszerzone na cały kraj

zDrogi.pl

Spełnił się najgorszy scenariusz. Cała Polska z obostrzeniami

8 Października 2020

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Obostrzenia od 8 października dotyczyć będą całego kraju. W związku z kolejnym "rekordem" zakażeń zwołano konferencję. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski informują, jak zmieni się sytuacja w Polsce.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym dobowym rekordzie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Potwierdzono 4 280 przypadków - zmarło 76 osób.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w Polsce zwołano konferencję, w której udział wziął premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obostrzenia w Polsce

Strefa żółta zostanie rozszerzona na wszystkie powiaty. Oznacza to, że obostrzenia będą obejmować całą Polskę.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 4 280 osób. Najwięcej pozytywnych wyników testów odnotowano w województwach: mazowieckim (598), małopolskim (548) i wielkopolskiego (505).Obostrzenia dotyczyć będą wszystkich powiatów. To oznacza dodatkowe nakazy i zakazy, których przestrzegać będą musieli wszyscy Polacy.

W strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach od 6 do 22.00. Wyjątkiem będą dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

Obostrzenia wejdą w życie 10 października

Dodatkowo obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu obejmować będzie już nie tylko strefę czerwoną, ale również żółtą.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał na żądanie funkcjonariuszy okazać zaświadczenie lekarskie. Z obowiązku noszenia maseczek zwalniać będzie również dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, a także niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo w głębokim.

Obostrzenia w strefie czerwonej

W strefie czerwonej obowiązywać będzie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów. Zamknięte będą również sanatoria, wesołe miasteczka oraz parki rozrywki. W siłowniach ćwiczyć będzie mogła jedna na każde 10 m kw powierzchni.

W salach kinowych zasiądzie maksymalnie 25 proc. publiczności. W kościołach oraz innych obiektach kultu dopuszczalne będzie maksymalnie 50 proc. obłożenia budynku. Na zewnątrz obiektów limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych oraz weselach została ograniczona do 50 - z wyłączeniem obsługi imprezy. W przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

Obostrzenia w stefie żółtej

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. powierzchni w przypadku imprez takich jak: targi, kongresy, wystawy i konferencje. W siłowniach również wprowadzono limit osób - jedna na każde 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych może wynieść maksymalnie 100 osób z wyłączeniem obsługi.

Podobne artykuły

Nie żyje Robert Kokh

Aktualności

Nie żyje gwiazda sportu motorowego. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo

Czytaj więcej >
Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >

Aktualności

Warszawa. Napad z bronią na kierowcę taksówki. Policja poszukuje sprawcy

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >
Chiny zapłacił za BMW w monetach

Aktualności

Kupił wymarzone BMW za pomocą monet. Przyniósł do salonu aż 900 kg miedziaków - Wideo

Czytaj więcej >
Funkcjonariusze walczyli o życie niemowlęcia. Dziecko zakrztusiło się kawałkiem jabłka

Aktualności

Monitoring miejski w Poznaniu nagrał dramatyczną walkę o życie niemowlęcia

Czytaj więcej >