ZDrogi.pl
Nowe zmiany w taryfikatorze. Niektórzy kierowcy odetchną z ulgą

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nowy taryfikator mandatów będzie łagodniejszy i wejdzie w życie później

26 Października 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Staramy się na bieżąco informować naszych czytelników o planach rządu, który od pewnego czasu pracuje nad nowym taryfikatorem i zaostrzeniem kar za wykroczenia i przestępstwa drogowe.

Jak się okazuje, padły przynajmniej dwie decyzje, które wielu kierowców mogą ucieszyć. Po pierwsze, długo zapowiadane zmiany wejdą w życie nie od 1 grudnia 2021 r., a od 1 stycznia 2022 r. Po drugie, nowy taryfikator mandatów będzie wyraźnie łagodniejszy, niż od dawna zapowiadano. Co się zmieni?

Posłowie skonsultowali swoje pomysły z odpowiedzialnym za rządowy projekt wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem. Wspólnie ustalono, że mandat za przekroczenie prędkości o 30 km/h trzeba złagodzić. Początkowo wynosić miał on 1500 zł - aktualna propozycja to 800 zł. Jako powód zmian podano zbyt dużą różnicę pomiędzy karami za przekroczenie prędkości w zakresie 0-29 km/h oraz 30 km/h i więcej.

Członkowie komisji uznali, że konieczne jest ustalenie sprawiedliwej progresji kar, tak aby były współmierne do powagi przewinienia.

Zarówno w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej przyjęło się, że najwyższe kary dla kierowców przewidziane są za przekroczenie prędkości ponad 50 km/h. Możliwe więc, że mandat w wysokości 1500 zł pojawi się w taryfikatorze, ale będzie on wystawiany w przypadku przekroczenia limitu o 40-50 km/h albo powyżej 50 km/h.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Porzuć swoje nudne kombi i graj za darmo o Super Mini!

Porzuć swoje nudne kombi i graj za darmo o Super Mini!

CZYTAJ DALEJ

Zmian będzie więcej

Kolejne zmiany znaleźć możemy w dopracowanym przez posłów pod naciskiem RPO katalogu czynów, które są uznawane za wykroczenia i mogą być karane grzywną w wysokości do 30 tys. zł.

Podtrzymano pomysł powiązania stawek ubezpieczenia OC z liczbą punktów karnych na koncie kierowców oraz wysokość minimalnych kar za wykroczenia inne niż przekroczenie dozwolonej prędkości.

Oto niektóre z nich:

  • 1500 zł – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie przed i na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu ustępującego pieszym na przejściu oraz jazda po chodniku

  • 3000 zł – recydywa, czyli powtórzenie któregoś z wyszczególnionych wykroczeń w ciągu dwóch lat po ukaraniu

  • 1500 zł – za wypadek i kolizję, wskutek której jeden z uczestników odniósł obrażenia

  • 1000 zł – kierowanie pojazdem bez odpowiednich uprawnień

  • 2000 zł – za kolejne kierowanie bez stosownego prawa jazdy

  • 2000 zł – wjeżdżanie na przejazd kolejowo-drogowy mimo opuszczonych lub opuszczających się zapór albo, gdy nie ma możliwości opuszczenia przejazdu.

Za wyjątkowo niebezpieczne wykroczenie drogowe policja będzie mogła przyznać maksymalnie 15 punktów karnych (wcześniej 10). Najwyższą grzywną, jaką może nałożyć na nas policjant będzie 5000 zł, a sąd będzie mógł ukarać kierowcę kwotą 30 tys. zł.

Likwidacji ulegną kursy, które dotychczas pozwalały na zmniejszenie liczby punktów karnych na koncie, a same punkty „kasować się” będą dopiero po upływie dwóch lat od opłacenia mandatu.

Najciekawsze auta z PRL, które nigdy nie weszły do produkcji - Galeria

Slajd 1 z 12

FSO Ogar/Marek BAZAK/East News

FSO Ogar

Nie była to jednak w pełni nowa konstrukcja, a samochód bazujący na Fiacie 125p. Zarówno podwozie jak i 82-konny motor zostały bez zmian przeniesione z Dużego Fiata, nadwozie wykonane z żywicy epoksydowej i włókna szklanego było jednak zupełnie nową koncepcją Cezarego Nawrota. Niestety z powodu mało uniwersalnego nadwozia, ograniczeń finansowych i logistycznych oraz zaawansowanych prac nad Polonezem auto nigdy nie trafiło do produkcji.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl;

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Pożar autokaru w Bułgarii. Zginęło 45 osób, w tym 12 osób

Aktualności

Bułgaria. 46 osób, w tym 12 dzieci, spłonęło żywcem w pożarze autokaru

Czytaj więcej >

Aktualności

Już wkrótce obniżka akcyzy na paliwo. Premier ujawnił konkretną datę

Czytaj więcej >
Samochody Tesli uziemione. Wszystko przez błąd aplikacji

Aktualności

Awaria aplikacji unieruchomiła Tesle na całym świecie. Auta stały po 5 godzin

Czytaj więcej >
Tragedia w USA. 5 osób nie żyje, ponad 40 rannych

Aktualności

Co najmniej pięć osób nie żyje, ponad 40 rannych. Auto wjechało w paradę bożonarodzeniową

Czytaj więcej >
Były kierowca Kaczyńskiego opowiedział o pracy dla prezesa

Aktualności

Były szofer Kaczyńskiego opowiedział o pracy u prezesa. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >

Aktualności

Wiemy jakim autem Donald Tusk złamał przepisy. Chodzi o popularny model

Czytaj więcej >