ZDrogi.pl
Formuła 1

Pixabay

Nie żyje były prezydent FIA. Niewyobrażalna strata dla środowiska Formuły 1

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Bardzo złe wiadomości obiegły rozległy świat motorsportu. Nie żyje były prezent FIA, Max Mosley. Informacje o śmierci Brytyjczyka potwierdził jego przyjaciel, Bernie Ecclestone.

Max Mosley dzierżył tytuł prezydenta FIA przez 16 lat (od 1993 do 2009 roku). Oczywiście wcześniej był związany ze środowiskiem motorsportu. W czasach młodości próbował swoich sił w wyścigach, aczkolwiek jego kariera nie naprała spektakularnego rozpędu.

Był również radcą prawnym sporej liczny kierowców. Swoim talentem mógł się wykazać podczas zarządzania March Engineering, którego był współwłaścicielem.

Mosley od najmłodszych lat interesował się motoryzacją. Przyszedł na świat w 1940 roku, jako syn sir Oswalda Mosleya - lidera brytyjskich faszystów w latach 30. i 40. XX wieku. 

porsche-918-zderzenie

Wielka Brytania. Warte 5 mln zł Porsche 918 uderza tyłem w Porsche 911 - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Najpierw jako amator interesował się wszelkiej maści wyścigami, natomiast w 1968 roku zadebiutował w serii F2. Niestety, ale jego kariera nie trwała zbyt długo, ponieważ zakończył ją w 1969 roku.

Max Mosley

Max Mosley

Skupił się na wyżej wspomnianym zespole, March Engineering, dla którego ścigały się takie legendy jak Nicki Lauda czy też Ronnie Peterson.

Szczyt swojej kariery w motorsporcie osiągnął w 1993 roku, kiedy to został wybrany prezydentem FIA. Swoją wartę zakończył dopiero 16 lat później, kiedy zastąpił go Jean Todt.

Mosley będzie zapamiętany, jako ten, który kładł szczególny nacisk na aspekt bezpieczeństwa w Formule 1. Jego zaangażowanie walnie przyczyniło się do wprowadzenia rewolucyjnego systemu HANS, stref bezpieczeństwa na torach, a także lepszych testów zderzeniowych.

Pomimo ogromu pracy, a także pozytywnego wkładu w rozwój Formuły 1, nie uniknął on licznych skandali. W roku 2008 światło dzienne ujrzały zdjęcia z seksualnej orgii, której był uczestnikiem. Zostały one opublikowane przez znany tabloid "News of the World".

 Co ciekawe, Brytyjczyk zdecydował się skierować sprawę do sądu, a następnie wygrał proces, ponieważ sąd uznał, że redakcja naruszyła jego prawo do prywatności.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

 

Podobne artykuły

Merceds G klasy z kartonu

Aktualności

Zbudował Mercedesa klasy G AMG z kartonu i z tego co znalazł na złomie

Czytaj więcej >
Sposób jazdy może pomóc w diagnozowaniu chorób

Aktualności

Pokaż mi jak jeździsz, a powiem czy grozi ci demencja

Czytaj więcej >
Wypadek motocyklisty. Był pijany, dostał odszkodowanie

Aktualności

Pijany motocyklista z Łodzi zderzył się z samochodem. Dostał odszkodowanie

Czytaj więcej >
Nie żyje Robert Kokh

Aktualności

Nie żyje gwiazda sportu motorowego. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo

Czytaj więcej >
Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >

Aktualności

Warszawa. Napad z bronią na kierowcę taksówki. Policja poszukuje sprawcy

Czytaj więcej >