Mercedes z zakazem sprzedaży aut
Źródło: Mercedes-Benz Materiały Prasowe

Mercedes z zakazem sprzedaży samochodów w Niemczech? Zaskakujący wyrok sądu

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
19 Sierpnia 2020

Mercedes z zakazem sprzedaży aut? Wszystko dzięki przegranej batalii sądowej z Nokią, która zarzuciła marce kradzież jej rozwiązań. Spór jest częścią szerszej walki między firmami technologicznymi a przemysłem motoryzacyjnym dotyczącym technologii stosowanych w systemach nawigacji, komunikacji samochodowej i samochodach autonomicznych.

Mercedes-Benz może wkrótce otrzymać zakaz sprzedaży swoich aut marki w Niemczech. Wszystko dzięki przegranej batalii sądowej z Nokią, która zarzuciła marce kradzież jej rozwiązań.

Sąd w Mannheim orzekł, że Mercedes faktycznie naruszył patenty firmy Nokia na technologie mobilne w swoich samochodach bez porozumienia z autorem rozwiązań.

To daje finom możliwość roszczeń natychmiastowego zaprzestania sprzedaży Mercedesów na terenie Niemiec.

Wideo - Przerażający wypadek. Ciężarówka z impetem wjechała w samochody osoboweWideo - Przerażający wypadek. Ciężarówka z impetem wjechała w samochody osoboweCzytaj dalej

Jeżeli Nokii naprawdę będzie zależało na tym, aby zakazać sprzedaży nowych Mercedesów, firma musiałaby wszcząć oddzielne postępowanie i zdeponować zabezpieczenie w wysokości 7 mld euro (ok. 30,65 mld zł).
Suma ta zostałaby wykorzystana na pokrycie ewentualnych szkód w przypadku uchylenia nakazu w postępowaniu odwoławczym, do którego zamierza Daimler (właściciel marki Mercedes-Benz).

- Nie możemy zrozumieć wyroku sądu w Mannheim i odwołamy się. Nie zakładamy, że nastąpi zakaz sprzedaży - oświadczył koncern samochodowy. Sprawę rozstrzygnięto na korzyść fińskiej spółki, bowiem jak można przeczytać w uzasadnieniu „fakty pokazują, że Daimler i jego zwolennicy w tej sprawie nie są skłonni do wzięcia licencji” od Nokii na podstawie ogólnokrajowych standardów uczciwej konkurencji.

Mercedes z zakazem sprzedaży aut? Zgodnie z orzeczeniem Daimler musi również poinformować Nokię o liczbie sprzedanych samochodów z tą technologią.

Spór jest częścią szerszej walki między firmami technologicznymi a przemysłem motoryzacyjnym dotyczącym technologii stosowanych w systemach nawigacji, komunikacji samochodowej i samochodach autonomicznych.

Zobacz także:

1. Zdjęcia - Wjechał policyjnym BMW w... butle z gazem
2. Ogromna tragedia na S8. Zdjęcia z miejsca zdarzenia wprawiają w osłupienie
3. Jeden z najpopularniejszych w Polsce mandatów drogowych zostanie zniesiony. To koniec kar, kierowcy świętują
4. Przejechała egzaminatora w trakcie egzaminu na prawo jazdy. Czeka ją surowa kara
5. Wideo - Pieszy cudem uniknął śmierci. Nagranie może przerażać
6. Znaleziono cztery fabrycznie nowe Polonezy. Wśród nich prawdziwy „Biały Kruk”

Następny artykuł