Mercedes czy Audi? DKW-IMOSA F1000
Źródło: Pinterest

Mercedes z logo Audi? Audi z logo Mercedesa? Wieś-tuning? Nic bardziej mylnego

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
19 Sierpnia 2020

Mercedes czy Audi? Ciekawostka motoryzacyjna dla pasjonatów. Auto ze zdjęcia jest jednocześnie prekursorem modeli Volkswagena oraz Mercedesa. Na ulicach można je również spotkać z logotypem Ssaungyonga oraz Daewoo. Co to za misz-masz?

Uwaga to nie fejk. Jeżdżą sobie po świecie auta marki Imosa (DKW-IMOSA F1000), które mają na „masce” logotypy Audi i Mercedesa. Skąd tyle prestiżu w typowym dostawczaku?

Auto zaczęło swój żywot jako DKW F1000 L, następca modelu Schnellaster F800.

Zadebiutował w 1963 roku. Początkowo do napędu służył mu trzycylindrowy 981 DKW, później „pod maską” (właściwie silnik znajdował się wewnątrz auta pomiędzy fotelami z przodu) zagościł czterocylindrowy silnik wysokoprężny produkcji Mercedesa - OM 621.

Wideo - Przerażający wypadek. Ciężarówka z impetem wjechała w samochody osoboweWideo - Przerażający wypadek. Ciężarówka z impetem wjechała w samochody osoboweCzytaj dalej

Mercedes podkradł model marce DKW. Historia tego auta jest bardziej skomplikowana niż historia pewnego swetra.

Mercedes, czy Audi? Historii tego modelu i tak byś nie zrozumiałMercedes, czy Audi? Historii tego modelu i tak byś nie zrozumiał
kadr z filmu: "Chłopaki nie płaczą" . reż. Olaf Lubaszenko

DKW wraz z markami Audi, Horch i Wanderer tworzyło spółkę Auto Union (od 1932 roku), której logotypem były cztery pierścienie symbolizujące czterech producentów wchodzących w skład aliansu. Logo te później przejęła marka Audi i stosuje je na swoich ich autach do dziś. Od 1958 roku spółka należała do koncernu Daimler-Benz, do którego należał też Mercedes.

W 1965 roku Auto Union zostało sprzedane Volkswagenowi i przemianowane na Audi Auto Union GmbH.

Ponieważ VAG miał już w swoim portfolio Transportera T1, licencję na produkcję DKW F1000L pozostawiono hiszpańskiej firmie IMOSA. Model ten był produkowany do 1974 przez IMOSA.

DKW-IMOSA F1000DKW-IMOSA F1000
Pinterest

Z biegiem lat auto było sukcesywnie modernizowane, aby zachować jego konkurencyjność. Jedną z nowości, które miały uwspółcześnić wiekową konstrukcję, był czterocylindrowy diesel 1.8 produkcji Mercedesa. Wraz z nim na aucie pojawiło się logo producenta ze Stuttgartu.

I tu dochodzimy do bohatera zdjęcia - DKW-Imosa F1000 napędzane silnikiem diesla mogło posiadać JEDNOCZEŚNIE logo Mercedesa oraz Audi (właściwie Auto Union).

W 1974 fabryka Imosa została wykupiona przez Mercedesa i zmieniła swoją nazwę na MEVOSA. DKW-Imosa stało się tym samym Mercedesem-Benz N1300, który jest protoplastą dzisiejszych dostawczaków niemieckiej marki.

Od 1974 do 1980 zatem model produkowany był przez fabrykę MEVOSA, a od 1980 do 1986 przez Mercedes-Benz España, SA. W 1981 pojawił się głęboki lifting modelu, który oficjalnie stał się Mercedesem-Benz MB100.

Najwytrwalszym polecamy świetny materiał złomnika!

Zobacz także:

1. Zdjęcia - Wjechał policyjnym BMW w... butle z gazem
2. Ogromna tragedia na S8. Zdjęcia z miejsca zdarzenia wprawiają w osłupienie
3. Jeden z najpopularniejszych w Polsce mandatów drogowych zostanie zniesiony. To koniec kar, kierowcy świętują
4. Przejechała egzaminatora w trakcie egzaminu na prawo jazdy. Czeka ją surowa kara
5. Wideo - Pieszy cudem uniknął śmierci. Nagranie może przerażać
6. Znaleziono cztery fabrycznie nowe Polonezy. Wśród nich prawdziwy „Biały Kruk”

Następny artykuł