ZDrogi.pl
mandat

zdrogi.pl

Kierowco, policja może karać za zbyt wolną jazdę. Mandat może zaskoczyć każdego z nas

29 Listopada 2020

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Mandat za zbyt wolną jazdę? To zdanie brzmi wręcz niedorzecznie, aczkolwiek jest prawdziwe. Funkcjonariusze mogą ukarać nas za zbyt małe tempo. Jazda z niską prędkością w niektórych przypadkach jest równie niebezpieczna co jej znaczące przekraczanie. Wówc

Mandat za zbyt wolną jazdę? Funkcjonariusz może ukarać nas za zbyt niskie tempo. Kara jest bardzo dotkliwa. 

 Istotnym problemem polskich dróg jest wszechobecna brawura oraz nadmierne przekraczanie prędkości. Jest to bardzo częsty obrazek, który bardzo ciężko wyeliminować, ponieważ zakorzenił się bardzo mocno w świadomości polskich kierowców. 

Niewiele osób wie, że w niektórych przypadkach, zbyt wolna jazda może być równie niebezpieczna co nadmierne przekraczanie dozwolonej prędkości. 

Znaczące spowolnienie ruchu może być podstawą do ukarania i jest to ujęte w polskich przepisach ruchu drogowego. Według nich, każdy kierujący jest zobowiązany do jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierowcom. 

W praktyce oznacza to, że każdy policjant może ukarać mandatem osobę, która poprzez swoją zbyt wolną jazdę, utrudnia bądź naraża innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. 

Warto podkreślić, że każdy z nas kierowców jest zobowiązany do dostosowania prędkości do ograniczeń, które obowiązują na danym odcinku. Istotną rolę odgrywają również warunki panujące na drodze w momencie w którym jedziemy daną trasą.

Warto podkreślić, że kodeks drogowy jasno i wyraźnie wskazuje pewną ważną rzecz. „Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym”. Jednym słowem chodzi o to, że blokowanie ruchu jest zagrożone karą mandatu oraz nadaniem kierującemu punktów karnych. 

 Zbyt wolna jazda może być dla wielu kierowców bardzo frustrująca. Dodajmy do tego zatory oraz brak płynności ruchu i mamy rzetelny pogląd na kwestię zbyt wolnej jazdy. 

Innym bardzo istotnym, a zarazem niebezpiecznym czynnikiem poruszania się z bardzo małą prędkością, jest przymus wyprzedzania takowego pojazdu przez inne samochody. To samo w sobie generuje realne zagrożenie w ruchu drogowym i może być bardzo niebezpieczne. 

W niektórych przypadkach za zbyt wolną jazdę grozi bardzo surowy mandat. Mowa o 200 złotych kary oraz dodatkowych 2 punktach karnych.

Podobne artykuły

Nie żyje Robert Kokh

Aktualności

Nie żyje gwiazda sportu motorowego. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo

Czytaj więcej >
Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >

Aktualności

Warszawa. Napad z bronią na kierowcę taksówki. Policja poszukuje sprawcy

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >
Chiny zapłacił za BMW w monetach

Aktualności

Kupił wymarzone BMW za pomocą monet. Przyniósł do salonu aż 900 kg miedziaków - Wideo

Czytaj więcej >
Funkcjonariusze walczyli o życie niemowlęcia. Dziecko zakrztusiło się kawałkiem jabłka

Aktualności

Monitoring miejski w Poznaniu nagrał dramatyczną walkę o życie niemowlęcia

Czytaj więcej >