Mandat karny
Źródło: policja.pl

Surowy mandat za postój pod szkołą? Kierowco, uważaj bo możesz sporo zapłacić

Piotr DutkaPiotr Dutka
23 Października 2020

Mandat to bardzo nieprzyjemna rzecz dla każdego kierowcy. Każdy z nas zaoszczędzone pieniądze, wolałby wydać na coś innego niż kara administracyjna egzekwowana przez stróżów prawa. Niestety, czasami gapiostwo albo brak znajomości prawa może nas kosztować kilkaset złotych.

Mandat za postój pod szkołą? Kierowco musisz bardzo uważać. Policja poluje na nieuważnych kierujących, łamiących prawo.

Mandat to bardzo nieprzyjemna rzecz, której każdy z nas wolałby uniknąć. Czasami brak wiedzy na temat przepisów drogowych, albo zwykłe gapiostwo lub roztargnienie może kosztować nas kilkaset złotych.

Mowa o postoju pod szkołą z włączonym silnikiem. Oczywiście chodzi o określone sytuacje i długość postoju. Jednak gdy znacząco złamiemy przepis odnoszący się do emisji spalin oraz nadmiernym hałasem, będziemy skazani na 300-złotowy mandat.

Dzisiaj grzeje:

1. Pirat drogowy w BMW kontra grupa SPEED. Mężczyzna stracił swoje uprawnienia

2. Skoda rozbiła latarnię: 68-letniemu kierowcy nagle spadł poziom cukru

3. Kamera nagrała, co dziecko robi z psem za zamkniętymi drzwiami. Rodzice zaniemówili na widok nagrania

Jak się okazuje ponad połowa kierowców nie ma takiej świadomości. Przestrzegamy przed kilkoma szczególnymi sytuacjami.

Warto podkreślić, że stojąc na światłach, włączony silnik ma swoje wytłumaczenie. Jednak gdy stoimy przed szkołą czekając na swoją pociechę, jest to niepotrzebne emitowanie spalin do atmosfery. Wówczas grozi nam mandat w wysokości 300 złotych.

Jak wynika z badania Renault, blisko 60 proc. kierowców nie wie o przepisach mówiących o tym, że pojazd w czasie postoju powinien mieć wyłączony silnik.

Ta kobieta oszukała śmierć na pasach. Nagranie mrozi krew w żyłachTa kobieta oszukała śmierć na pasach. Nagranie mrozi krew w żyłachCzytaj dalej

Gdy pojazd stoi z włączonym silnikiem wówczas kierujący ma poważny problem. Za takie zachowanie można zarobić słony mandat. Kara wynieść może nawet do 300 złotych.

Mówi o tym 60 ust. 2. pkt 2 Kodeksu drogowego: Włączony silnik to uciążliwość związana z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem.

Ten wypadek po prostu przeraża. Dwa TIR-y dosłownie zmiażdżyły osobowe BMWTen wypadek po prostu przeraża. Dwa TIR-y dosłownie zmiażdżyły osobowe BMWCzytaj dalej

Warto podkreślić, że mandatem zagrożony jest wyłącznie postój powyżej 1 minuty w obszarze zabudowanym. Poza nim nakaz wyłączenie silnika nie obowiązuje.

Zobacz także:

1. Już od soboty. Zaostrzone restrykcje dla Polaków. Za granicą skończyły się przelewki

2. Niesamowite dokonanie naukowców. Sklonowali wymarłe zwierzę, liczą na przywrócenie gatunku

3. Deszcz szkodliwy dla Tesli. Kierowcy muszą uważać podczas jazdy w złych warunkach pogodowych

4. Kuriozalny podatek nałożony na Diesla i benzynę. Odczują go setki tysięcy kierowców

5. 29-latek nie potrafił się oprzeć. Wsiadł za kierownicę Camaro - długo nie pojeździ

6. Agnieszka Radwańska zabrała głos ws. aborcji. Wielu Polaków jest zszokowanych

7. Gwiazda "M jak miłość" pobita podczas Strajku Kobiet? Wszystko zrelacjonowała, porażające materiału ujrzały światło dzienne

Następny artykuł