ZDrogi.pl > Aktualności > Od soboty wchodzi program "zero tolerancji" - Kierowco, miej się na baczności​
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 14:51

Od soboty wchodzi program "zero tolerancji" - Kierowco, miej się na baczności​

Mandat za brak maseczki przestanie być straszakiem
Policja.pl

Od soboty (10 października) policja wprowadza w życie program „zero tolerancji". Od tego dnia mandat za brak maseczki w samochodzie przestanie być jedynie straszakiem.Ministerstwo Zdrowia oraz policja ogłosiły program zero tolerancji, który ma pomóc w walce z epidemią w myśl zasady „chronię siebie i innych".

Kto musi zasłaniać twarz? Jaka kara grozi za łamanie obostrzeń?

Mandat za brak maseczki w samochodzie do tej pory przez wielu kierowców traktowany był jako żart. Od soboty kara za nieprzestrzeganie obostrzeń będzie nieuchronna.- Będziemy bardzo rygorystycznie jako funkcjonariusze polskiej policji podchodzić do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Wydałem komendantom wojewódzkim policji rekomendację, by karać, a nie tylko pouczać osoby niestosujące się do tego obowiązku - powiedział na konferencji prasowej gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.

Mandat za brak maseczki przestanie być jedynie "straszakiem"

Od soboty (10 października) obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie wprowadzony w strefach żółtej i czerwonej. Zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa będą m.in. osoby posiadające dokument potwierdzający niepełnosprawność lub posiadające zaświadczenie lekarskie.

Komisarz Robert Opaz z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w rozmowie z dziennik.pl podaje - Kiedy już dojdzie do kontroli, policjant może przeprowadzić badanie trzeźwości, stanu technicznego pojazdu oraz zweryfikować respektowanie zasad związanych z przemieszczaniem się w okresie pandemii, w tym używania maseczek.

Kto musi zakładać maseczkę w samochodzie?

Wszyscy w zamkniętych miejscach publicznych, w środkach transportu zbiorowego, w taksówkach oraz samochodach obowiązuje nakaz zakrywania nosa, oraz ust. W przypadku samochodów zasada ta dotyczy osób, które nie zamieszkują razem, np. podczas podwożenia kolegi lub koleżanki z pracy. Jeśli zaś podróżujemy sami bądź z bliskimi, z którymi wspólnie mieszkamy lub z dzieckiem do lat 4, wówczas nie ma obowiązku zasłaniania twarzy. Odstępstwo dotyczy również osób, których stan zdrowia na to nie pozwala.

Należy pamiętać, że przypadku kontroli drogowej funkcjonariusz może żądać odkrycia ust i nosa. Maseczkę musimy mieć w aucie również w sytuacji, gdy podróżujemy samotnie. Może się bowiem okazać niezbędna w sytuacjach awaryjnych, np. podczas korzystania z pomocy drogowej, kiedy trzeba z kierowcą lawety w jednej kabinie pojechać do warsztatu.

Ponadto obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy również stacji benzynowych. Jaki mandat za jej brak?

- Nadal pozostaje dla funkcjonariuszy policji ta możliwość ukarania mandatem karnym w kwocie do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia takiego mandatu chcielibyśmy wprowadzić każdorazowo taki mechanizm, że będzie kierowany wniosek o ukaranie do sądu i dodatkowo wniosek o wdrożenie postępowania administracyjnego do inspekcji sanitarnej, aby te dolegliwości były naprawdę odczuwalne - powiedział komendant główny.