ZDrogi.pl
Mandat Opony

pixabay

Kierowco, jeden szczegół może sprawić, że zapłacisz wysoki mandat. Pamiętaj o tym przy wymianie opon

5 Października 2020

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Mandat dla każdego kierowcy jest po prostu bardzo nieprzyjemną oraz problematyczną rzeczą. Ten błąd przy wymianie opon może skończyć się wysokim mandatem. Kierowców czekają liczne kontrole ogumienia oraz kary za zaniedbania.

Mandat za nieprawidłowości przy wymianie opon. Kierowco, jeden szczegół może spowodować, że słono zapłacisz. Policja będzie prowadzić liczne kontrole na polskich drogach. 

 Komenda Główna Policji ostrzega przed tegoroczną wymianą opon wszystkich kierowców. Według danych służb, aż 25 procent pojazdów biorących udział w wypadkach drogowych miało jakąś niesprawność techniczną. Oznacza to tylko jedno. Częstsze kontrole policji, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa na polskich drogach.

 Każdy kierowca powinien zadbać o stan opon w swoim samochodzie. Jest to bardzo ważne, bo to właśnie właściwe ogumienie odgrywa istotną rolę podczas jazdy. Wniosek jest prosty, każdy z nas powinien zadbać o ich dobry stan. 

Fabrycznie nowe opony mają bieżnik o głębokości od 6,5 do 8 milimetrów. Polskie przepisy mówią jasno i wyraźnie, że aby nie dostać mandatu bieżnik musi być większy niż 1,6 milimetra. Jednak w oponach na zimę wartość ta może być niewystarczająca by zapewnić bezpieczeństwo. Eksperci są zgodni i rekomendują by zimówki miały około 4 milimetrów bieżnika. 

Jeżeli opony w samochodzie będą mieć poniżej ustawowego 1,6 milimetra grozi wam bardzo surowy mandat. Funkcjonariusz podczas kontroli może nałożyć na kierowcę aż 500 złotych kary. Dodatkowo oprócz mandatu, funkcjonariusz odbierze dowód rejestracyjny za niewłaściwy stan techniczny.

Warto przypomnieć również, że Polska pozostaje jednym z 13 europejskich krajów, w którym nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych.

Podobne artykuły

Nie żyje Robert Kokh

Aktualności

Nie żyje gwiazda sportu motorowego. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo

Czytaj więcej >
Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >

Aktualności

Warszawa. Napad z bronią na kierowcę taksówki. Policja poszukuje sprawcy

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >
Chiny zapłacił za BMW w monetach

Aktualności

Kupił wymarzone BMW za pomocą monet. Przyniósł do salonu aż 900 kg miedziaków - Wideo

Czytaj więcej >
Funkcjonariusze walczyli o życie niemowlęcia. Dziecko zakrztusiło się kawałkiem jabłka

Aktualności

Monitoring miejski w Poznaniu nagrał dramatyczną walkę o życie niemowlęcia

Czytaj więcej >