ZDrogi.pl > Aktualności > Kierowco, nagła zmiana w przepisach dotyczących zasłaniania ust i nosa w prywatnym samochodzie
Piotr Dutka
Piotr Dutka 19.03.2022 14:50

Kierowco, nagła zmiana w przepisach dotyczących zasłaniania ust i nosa w prywatnym samochodzie

kierowca
zdrogi.pl

Kierowco, musisz o tym wiedzieć. Maseczki w samochodzie są obowiązkowe pod kilkoma warunkami. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa.

Samochód jeszcze na początku epidemii koronawirusa, to znaczy na wiosnę był miejscem, w którym trzeba było zasłaniać usta i nos. Wraz z zwiększeniem się liczby chorych, temat powrócił jak bumerang i rozgrzewa opinię publiczną. 

Według znanych przepisów w samochodzie obowiązywał nakaz noszenia maseczki, jeżeli w aucie przebywa osoba spoza naszego gospodarstwa domowego.  Teraz rząd postanowił podjąć nagłą decyzję. Jeżeli jesteś kierowcą wyjaśniamy co tak naprawdę się zmieniło. 

 Wraz z nadejściem jesieni, a co za tym idzie masowego wzrostu zakażeń na Covid-19 wrócił temat maseczek w samochodzie. Wiele osób lekceważyło ten nakaz i po cichu łamało przepisy, nie stosując się do wprowadzonych obostrzeń.

Nie tak dawno informowaliśmy, że maseczkę należy nosić, także w prywatnym samochodzie. Przepis obowiązywał wtedy, gdy podróżowaliśmy jednym samochodem z osobą, która nie jest naszym domownikiem. Wyjątek stanowiły wszystkie dzieci do lat 5. 

 W praktyce, powiezienie babci, która nie mieszka wraz z nami wiązało się z surowym mandatem. Jak sytuacja wygląda teraz?

Nowe przepisy znoszą obowiązek noszenia maseczek dla wszystkich, którzy podróżują samochodem. W zreformowanym rozporządzeniu nie ma wzmianki o „osobach niezamieszkujących lub niegospodarujących wspólnie”. Oznacza to, że w aucie prywatnym można swobodnie podróżować z odsłoniętym nosem oraz ustami. 

Nawiązując do wprowadzonych przepisów i cytując przepisy – § 27. 1. Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego […] ust i nosa […] w środkach publicznego transportu zbiorowego […], na statkach pasażerskich w żegludze krajowej […] lub statkach żeglugi śródlądowej […] przeznaczonymi, lub używanymi do przewozu osób […] – czytamy.

Fakt że w samochodzie nie trzeba nosić maseczki potwierdził rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Mężczyzna potwierdził, że w samochodach nie ma obowiązku noszenia maseczki.