ZDrogi.pl
kierowca

zdrogi.pl

Kierowco, nagła zmiana w przepisach dotyczących zasłaniania ust i nosa w prywatnym samochodzie

24 Października 2020

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Pandemia koronawirusa Covid-19 skutecznie pokrzyżowała wiele planów. Kierowcy odczuli to na własnej skórze. Muszą być oni przygotowani na zmiany odnoszące się do noszenia maseczek w samochodzie. Teraz, gdy sytuacja pandemiczna jest dramatyczna, temat mase

Kierowco, musisz o tym wiedzieć. Maseczki w samochodzie są obowiązkowe pod kilkoma warunkami. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa.

Samochód jeszcze na początku epidemii koronawirusa, to znaczy na wiosnę był miejscem, w którym trzeba było zasłaniać usta i nos. Wraz z zwiększeniem się liczby chorych, temat powrócił jak bumerang i rozgrzewa opinię publiczną. 

Według znanych przepisów w samochodzie obowiązywał nakaz noszenia maseczki, jeżeli w aucie przebywa osoba spoza naszego gospodarstwa domowego.  Teraz rząd postanowił podjąć nagłą decyzję. Jeżeli jesteś kierowcą wyjaśniamy co tak naprawdę się zmieniło. 

 Wraz z nadejściem jesieni, a co za tym idzie masowego wzrostu zakażeń na Covid-19 wrócił temat maseczek w samochodzie. Wiele osób lekceważyło ten nakaz i po cichu łamało przepisy, nie stosując się do wprowadzonych obostrzeń.

Nie tak dawno informowaliśmy, że maseczkę należy nosić, także w prywatnym samochodzie. Przepis obowiązywał wtedy, gdy podróżowaliśmy jednym samochodem z osobą, która nie jest naszym domownikiem. Wyjątek stanowiły wszystkie dzieci do lat 5. 

 W praktyce, powiezienie babci, która nie mieszka wraz z nami wiązało się z surowym mandatem. Jak sytuacja wygląda teraz?

Nowe przepisy znoszą obowiązek noszenia maseczek dla wszystkich, którzy podróżują samochodem. W zreformowanym rozporządzeniu nie ma wzmianki o „osobach niezamieszkujących lub niegospodarujących wspólnie”. Oznacza to, że w aucie prywatnym można swobodnie podróżować z odsłoniętym nosem oraz ustami. 

Nawiązując do wprowadzonych przepisów i cytując przepisy – § 27. 1. Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego [] ust i nosa [] w środkach publicznego transportu zbiorowego [], na statkach pasażerskich w żegludze krajowej [] lub statkach żeglugi śródlądowej [] przeznaczonymi, lub używanymi do przewozu osób [] – czytamy.

Fakt że w samochodzie nie trzeba nosić maseczki potwierdził rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Mężczyzna potwierdził, że w samochodach nie ma obowiązku noszenia maseczki.

Podobne artykuły

Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >

Aktualności

Warszawa. Napad z bronią na kierowcę taksówki. Policja poszukuje sprawcy

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >
Chiny zapłacił za BMW w monetach

Aktualności

Kupił wymarzone BMW za pomocą monet. Przyniósł do salonu aż 900 kg miedziaków - Wideo

Czytaj więcej >
Funkcjonariusze walczyli o życie niemowlęcia. Dziecko zakrztusiło się kawałkiem jabłka

Aktualności

Monitoring miejski w Poznaniu nagrał dramatyczną walkę o życie niemowlęcia

Czytaj więcej >
YouTuber Ginger Billy przerobił swojego forda na kosiarkę.

Aktualności

Przerobił starego forda na... kosiarkę. Można kosić w deszczu - Wideo

Czytaj więcej >