ZDrogi.pl
Kierowca

Youtube

Kierowco, masz na samochodzie specjalną folię? Grozi ci utrata dowodu rejestracyjnego i drakoński mandat

19 Listopada 2020

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Kierowco, musisz być bardzo czujny. Jeden szczegół może kosztować cię utratą dowodu rejestracyjnego oraz drakoński mandat. Wszystko przez specjalną folię zmieniającą kolor nadwozia, które to w ostatnim czasie są niezwykle popularne. Wiele osób decyduje si

Kierowco, musisz bardzo uważać. Jeżeli twój samochód jest oklejony specjalną folią możesz mieć problem. Grozi za to utrata dowodu rejestracyjnego oraz surowy mandat. 

 Oklejanie swojego samochodu specjalnymi foliami zmieniającymi kolor nadwozia, stało się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Każdy kierowca, chce aby jego samochód prezentował się jak najlepiej, wiec wielu decyduje się na taki ruch. 

 Czasami kupując pojazd, nie ma on odpowiedniego koloru. Wówczas z pomocą przychodzą specjalne firmy, zajmujące się oklejaniem aut specjalną folią. 

 Takie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze niż malowanie całego lakieru. Mowa o aspekcie praktyczny ale i finansowym. Wówczas w finalnym rozrachunku otrzymujemy pojazd, który posiada wszelkie cechy wymarzonego auta.

Oklejanie folia jest praktyczne, również w przypadku gdy kupujemy nowy samochód prosto z salonu. Wówczas wiele osób decyduje się okleić auto w celu jego zabezpieczenia. Specjalistyczne folie maja za zadanie ochronę karoserii przed rysami oraz innymi śladami użytkowania, które są nabywane podczas użytkowania. 

Wiele osób zastanawia się, czy oklejanie pojazdów jest w naszym kraju w pełni legalne.

Jak podaje serwis WRC.net, polskie prawo bardzo szczegółowo informuje o oklejeniu lamp oraz szyb. W głównej mierze reguluje kwestię barwy świateł mijania, jak również przepuszczalności światła przez szyby. W kodeksie nie występuje ani jedno zdanie o ewentualnej ingerencji w kolor nadwozia. Zasadniczą różnicę stanowią pojazdy uprzywilejowane.

Jednak jest jeden haczyk i to dość istotny. Artykuł 66 ust. 1 pkt. 1 kodeksu drogowego, bardzo wyraźnie informuje, że pojazd uczestniczący w ruchu drogowym musi być utrzymany w odpowiedni sposób, a także wyposażony tak, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu, a przede wszystkim życiu innych uczestników ruchu.

Jeżeli przełożymy prawniczy żargon na prosty język otrzymamy bardzo jasną i klarowną odpowiedź. Od razu przyjdzie nam na myśl folia w kolorze lustrzanym, która odbija światło w słoneczne dni, a co za tym idzie oślepianie w ten sposób innych kierowców jest więc wysoce prawdopodobne.

Właściciel samochodu wyposażonego w odbijającą folię barwy złotej lub srebrnej naraża się na utratę dowodu rejestracyjnego oraz surowy mandat.  Warto podkreślić, jednak że wszystko wszystko zależy w takim przypadku od policjanta i jego interpretacji danej sytuacji. Możemy uniknąć kary, jednak równie dobrze możemy ja otrzymać. 

Dopuszczenie przez właściciela, posiadacza, użytkownika lub prowadzącego pojazd:pojazdu do jazdy na drodze publicznej nienależycie zaopatrzonego w wymagane urządzenia lub przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do speł ie ia swojego przeznaczenia. Za przewinienie takiego kalibru grozi nam od 50 do nawet 200 złotych mandatu. 

Źródło: Portal WRC.net

Podobne artykuły

Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >

Aktualności

Warszawa. Napad z bronią na kierowcę taksówki. Policja poszukuje sprawcy

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >
Chiny zapłacił za BMW w monetach

Aktualności

Kupił wymarzone BMW za pomocą monet. Przyniósł do salonu aż 900 kg miedziaków - Wideo

Czytaj więcej >
Funkcjonariusze walczyli o życie niemowlęcia. Dziecko zakrztusiło się kawałkiem jabłka

Aktualności

Monitoring miejski w Poznaniu nagrał dramatyczną walkę o życie niemowlęcia

Czytaj więcej >
YouTuber Ginger Billy przerobił swojego forda na kosiarkę.

Aktualności

Przerobił starego forda na... kosiarkę. Można kosić w deszczu - Wideo

Czytaj więcej >