Kierowco ta metoda jest niezwykle niebezpieczna
Źródło: Readers Drivers

Kierowco, popularna metoda na zwalczenie upału w samochodzie jest niezwykle szkodliwa. Naukowcy alarmują

Piotr DutkaPiotr Dutka
15 Sierpnia 2020

Kierowco musisz uważać. Piękna pogoda, wysoka temperatura to główne aspekty, przez które kochamy lato. Czasami, szczególnie podczas podróży samochodem, upał może znacząco utrudniać nam życie. Bardzo popularna metoda, czyli otwarcie szyb w pojeździe, bardzo szybko zredukuje ten problem. Okazuje się jednak, że ten sposób jest bardzo niebezpieczny.

Kierowco, otwierasz okno podczas jazdy. Ta metoda jest niezwykle szkodliwa dla naszego zdrowia.

Każdy z nas, kierowców lubi, gdy podróż samochodem odbywa się w komfortowych warunkach. Szczególnie podczas upałów, taki stan rzeczy może ulec pogorszeniu. Bardzo często otwieramy szyby i cieszy się z powiewu świeżego powietrza.

Większość samochodów jest wyposażona w klimatyzację, jednak zanim poczujemy jej działanie, może minąć kilka minut. Warto podkreślić, że po polskich drogach nadal porusza się wiele pojazdów, które nie są wyposażone w popularną klimę. Wówczas opuszczone szyby to jedyna opcja.

Badania naukowców nie pozostawiają jednak żadnych złudzeń. Jazda z otwartymi szybami jest bardzo niezdrowa. Dowiedli tego naukowcy z University of Surrey w Anglii. Zmierzyli oni cząstki stałe (PM) w powietrzu wewnątrz samochodów w godzinach szczytu i poza szczytem.

Mycie auta na własnej posesji grozi mandatem? Niemal wszystkim umknął bezwzględny przepisMycie auta na własnej posesji grozi mandatem? Niemal wszystkim umknął bezwzględny przepisCzytaj dalej

Kierowcy, którzy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w badaniu, musieli korzystać z kombinacji systemów recyrkulacji, wentylatorów bądź otwartych okien.

Według wyników badań najbardziej bezpieczną kombinacją jest samochód z zamkniętymi szybami i włączoną klimatyzacją w okolicach południa.

Otwarte szyby niezależenie w jakim mieście, o jakiej porze dnia oraz warunkach przepuszczały do wnętrza pojazdu większość kurzu czy też szkodliwych oparów benzyny. Warto podkreślić, że Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że siedem milionów ludzi rocznie na całym świecie umiera z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniem.

Zobacz także:

1. Już wkrótce premiera nowej FSO Syreny. Vosco EV ma być hitem sprzedaży. Jeden szczegół zaskakuje

2. Wideo - Pieszy cudem uniknął śmierci. To nagranie może przerażać

3. Zenek Martyniuk kupił nowego Mercedesa. Cena? Powala na kolana

4. Bajeczne zarobki prywatnego szofera Jarosława Kaczyńskiego. Ta kwota dosłownie zwala z nóg

5. Tragiczny wypadek autokaru z Polakami. Nie żyje jedna osoba, dziesiątki rannych

Następny artykuł