Kierowca
Źródło: zdrogi.pl

Kierowco, czas na rejestracje samochodu został skrócony. Zmiany wejdą w życie już od nowego roku

Piotr DutkaPiotr Dutka
9 Grudnia 2020

Kierowców czekają bardzo istotne zmiany. Czas na rejestracje nowych samochodów zostanie skrócony. Od przyszłego 2021 roku powraca limit 30 dni na poinformowanie urzędu o imporcie używanego pojazdu. Aktualnie każdy z nas ma na to aż 180 dni.

Kierowco, na horyzoncie istotna zmiana. Termin rejestracji samochodu został skrócony. Za łamanie przepisów grozi surowa kara.

Przepisy dotyczące rejestracji pojazdów od wielu lat wzbudzają ogromne emocje wśród wielu kierowców. Wkrótce w życie wejdą bardzo ważne zmiany. Będą dotyczyć rejestracji pojazdów.

Od początku bieżącego roku przepisy dotyczące rejestracji sprowadzonego samochodu były bardzo rygorystyczne. Wiele osób przekonało się o tym na własnej skórze, płacąc wysokie kary.

Zobacz także: Wiadomości TVP przekonywały o stratach Polski w UE. Mocna opinia ekonomisty

Wszystko z powodu bardzo ambitnego celu jakim było usystematyzowanie oraz uporządkowanie danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Od 1 stycznia 2020 roku, osoby które nie zdążyły zarejestrować samochodu w terminie 30 dni od sprowadzenia go do Polski musiały liczyć się z drakońską karą wynoszącą nawet 1000 złotych.

Zobacz także: Zacznie się 13 grudnia. Zmiana dotknie wielu Polaków

Kierowco, nie możesz zapomnieć o tym zmianie w przepisach. Za ich złamanie możesz słono zapłacić.

Warto podkreślić, że pandemia koronawirusa Covid-19 znacząco wpłynęła na sytuację w urzędach. Wiosenny lockdown pomógł kierowcom, którzy mieli 180 dni na uregulowanie formalności dotyczących rejestracji sprowadzonego pojazdu.

Przepis, który umożliwia rejestracje w ciągu 180 dni, obowiązuje do 31 grudnia 2020 roku. Niestety wiadomo, że nie zostanie on wydłużony. Już wkrótce mocy prawnej nabiera stara formuła przepisów, mówiąca o okresie 30 dni w ciągu których należy zarejestrować pojazd.

Kierowco, robisz to podczas odśnieżania samochodu? Grozi za to drakoński mandatKierowco, robisz to podczas odśnieżania samochodu? Grozi za to drakoński mandatCzytaj dalej

W czystej praktyce, oznacza to, że wracamy do limitu 30 dni na zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej.

Uspokajamy wszystkie osoby, które sprowadziły, bądź sprowadzą pojazdy jeszcze przed nowym rokiem.

,,Właściciel, który sprowadzi ww. pojazd jeszcze przed 31 grudnia 2020 r., będzie zobowiązany zarejestrować go w terminie 180 dni od dnia sprowadzenia" – informuje Szymon Huptyś z Ministerstwa Infrastruktury.

Przypominamy, że przepis obowiązuje przede wszystkim pojazdy pochodzące z Unii Europejskiej. Jeśli auto zostanie "ściągnięte" z krajów takich jak Szwajcaria, Norwegia, Stany Zjednoczone czy Japonia kara nie obowiązuje.

Zobacz także w naszych serwisach

Następny artykuł