Kierowca kontrola
Źródło: policja.pl

Kierowco, złapiesz się za głowę. Kuriozalne uprawnienia policji podczas kontroli drogowej

Piotr DutkaPiotr Dutka
7 Października 2020

Kierowca w pewnym stopniu jest zobligowany do tego by przestrzegać prawa oraz przepisów ruchu drogowego. Jeżeli rażąco je łamie, naraża się na policyjną kontrolę oraz mandat. Funkcjonariusze mają szeroki wachlarz możliwości. Policja podczas kontroli drogowej może sprawdzić stan techniczny pojazdu, przekroczenie prędkości, lub przeprowadzić badanie na trzeźwość. 99% kierowców nie wie o pewnym kuriozalnym uprawnieniu mundurowych.

Kierowco złapiesz się za głowę. Policja ma jedno zapomniane lecz kuriozalne uprawnienie. Będziesz poważnie zdziwiony.

Policyjna kontrola dla wielu kierowców nie wiąże się z przyjemnością. Funkcjonariusz przeprowadzający kontrole, musi wykonać ją w bezpiecznych warunkach, nie narażających żadnego uczestnika ruchu na niebezpieczeństwo. Policjant musi także podać kierowcy stopień, imię i nazwisko, a także przyczynę zatrzymania. O tych uprawnieniach oraz obowiązkach wie każdy z nas.

Dzisiaj grzeje:

1. Ceny paliw poniżej 4 złotych? Eksperci nie mają wątpliwości

2. Z ostatniej chwili: nowe obostrzenia w Polsce od 10 października. Ujawniono pełną listę zakazów

3. Przerażający wypadek. Volvo dosłownie wbiło się w TIR-a - Wideo

Czasami policjant może skontrolować stan techniczny pojazdu. sprawdzając m. in. układ hamulcowy, układ kierowniczy, widoczność, światła. Do kompetencji mundurowych należy również sprawdzenie stanu opon czy też zawieszenia.

Mało osób wie jednak o jednym wręcz kuriozalnym uprawnieniu policji. Warto podkreślić, że jeżeli właściwe sprawdzenie stanu technicznego pojazdu będzie wymagało kierowania pojazdem, policjant może usiąść za kierownicą twojego samochodu. Wynika to z § 11 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 roku.

Straszliwy wypadek przy 300 km/h. Motocykliści nie mieli żadnych szans na przeżycie- WideoStraszliwy wypadek przy 300 km/h. Motocykliści nie mieli żadnych szans na przeżycie- WideoCzytaj dalej

11. Kontrolujący może kierować kontrolowanym pojazdem w zakresie posiadanego uprawnienia do kierowania pojazdami, jeżeli jest to niezbędne dla:

1) dokonania sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, w szczególności skuteczności działania hamulców albo sprawdzenia masy lub nacisku osi pojazdu;

2) sprowadzenia pojazdu w miejsce, w którym nie utrudnia on ruchu ani nie zagraża jego bezpieczeństwu, jeżeli pojazd został zatrzymany do kontroli w okolicznościach, o których mowa w § 4 ust. 4, albo w związku z podejrzeniem, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Zobacz także:

1. Sytuacja jest fatalna, uczniowie natychmiast odesłani do domów. Porażające wiadomości z polskiego miasta

2. 90 zgonów każdego dnia. Dramatyczne statystyki, o których prawie się nie mówi

3. Nietypowy egzamin na prawo jazdy. W jego trakcie przejechał pieszego a i tak otrzymał uprawnienia

4. Kierowco, jeden szczegół może sprawić, że zapłacisz wysoki mandat. Pamiętaj o tym przy wymianie opon

5. Policjanci byli złośliwi? Dwie godziny trzymali na moście kobietę

6. Pan Tadeusz nagle dostał pismo, żądają od niego ponad 1000 zł. Tysiące emerytów powinny uważać

Następny artykuł