Kierowco Unia idzie na wojnę z Dieslem i Benzyną
Źródło: moto

Kierowco, jeździsz starym Dieslem lub benzyną? Unia Europejska chce usunąć je z ruchu drogowego

Piotr DutkaPiotr Dutka
1 Września 2020

Kierowcy w naszym kraju bardzo lubią starsze modele samochodów. Po drogach w naszym kraju jeżdżą naprawdę stare wozy i pod tym względem jesteśmy jednym z liderów w całej Unii Europejskiej. Komisja Europejska podjęła już pierwsze kroki, by takie pojazdy były wycofane z ruchu drogowego. Ma to przeciwdziałać kolejnym aferom Dieselgate.

Kierowco, masz stary samochód? Już wkrótce możesz się z nim pożegnać. Unia Europejska chce usunąć wszystkie stare Diesle i benzyny z europejskich dróg.


Unia Europejska wypowiada kolejną wojnę wszystkim Dieslom oraz silnikom benzynowym. Ma ona sprawdzać wszystkie samochody pod względem zgodności z normami emisji spalin. Jeżeli któryś model, zarówno benzynowy, jak i Diesel, będą znacząco naruszać takowe, to może zostać wycofany z ruchu.

Według informacji Reutersa, Unia będzie mogła nałożyć surowe kary, nawet do 130 tysięcy złotych.

Warto podkreślić, że takie unijne działania dotyczące cofania certyfikatów przydatności do ruchu drogowego wywołałyby niemały chaos. Mowa o ewentualnych roszczeniach klientów w sytuacji, gdy dany model zostałby wycofany z dróg z powodu przepisów emisyjnych.

Wideo - Koszmarny wypadek. Osobowy Peugeot dosłownie wystrzelił w powietrzeWideo - Koszmarny wypadek. Osobowy Peugeot dosłownie wystrzelił w powietrzeCzytaj dalej

Komisja zacznie również kontrolować pojazdy na własną rękę. Przeznaczy na ten cen niebagatelne 7 milionów euro. Wszystko zostanie zainwestowane w dwa laboratoria testowe.

Wszystkie kraje należące do Unii będą musiały również przeprowadzać kontrole pojazdów, które już poruszają się po państwowych drogach. Ma to na celu skuteczne wyeliminowanie wszystkich samochodów niespełniających określonych wymogów.

Zobacz także:

1. Pasażerowie pilnie poszukiwani. Kierowca zakażony, jeździł dużo tras
2. Reprezentanci Polski pokłócili się na Instagramie. Pyskówka jak z piaskownicy (FOTO)
3. Wideo - Cwaniak roku. Kierowca Audi znalazł sposób by ominąć kolejkę do świateł
4. Straszna śmierć Daniela i jego braciszka. Rodzice myśleli, że bawią się w pokoju
5. Wideo - Przerażający wypadek. Daewoo Matiz z impetem wbił się w osobowego opla. Ucierpiał również rowerzysta
6. Interwencja policji w Jeleniej Górze z powodu hulajnogi. Zajście nie trwało kilku minut, tylko ok. godzinę

Następny artykuł