Kierowco Unia idzie na wojnę z Dieslem i Benzyną
Źródło: moto

Kierowco, jeździsz starym Dieslem lub benzyną? Unia Europejska chce usunąć je z ruchu drogowego

Piotr DutkaPiotr Dutka
1 Września 2020

Kierowcy w naszym kraju bardzo lubią starsze modele samochodów. Po drogach w naszym kraju jeżdżą naprawdę stare wozy i pod tym względem jesteśmy jednym z liderów w całej Unii Europejskiej. Komisja Europejska podjęła już pierwsze kroki, by takie pojazdy były wycofane z ruchu drogowego. Ma to przeciwdziałać kolejnym aferom Dieselgate.

Kierowco, masz stary samochód? Już wkrótce możesz się z nim pożegnać. Unia Europejska chce usunąć wszystkie stare Diesle i benzyny z europejskich dróg.


Unia Europejska wypowiada kolejną wojnę wszystkim Dieslom oraz silnikom benzynowym. Ma ona sprawdzać wszystkie samochody pod względem zgodności z normami emisji spalin. Jeżeli któryś model, zarówno benzynowy, jak i Diesel, będą znacząco naruszać takowe, to może zostać wycofany z ruchu.

Według informacji Reutersa, Unia będzie mogła nałożyć surowe kary, nawet do 130 tysięcy złotych.

Warto podkreślić, że takie unijne działania dotyczące cofania certyfikatów przydatności do ruchu drogowego wywołałyby niemały chaos. Mowa o ewentualnych roszczeniach klientów w sytuacji, gdy dany model zostałby wycofany z dróg z powodu przepisów emisyjnych.

Wideo - Koszmarny wypadek. Osobowy Peugeot dosłownie wystrzelił w powietrzeWideo - Koszmarny wypadek. Osobowy Peugeot dosłownie wystrzelił w powietrzeCzytaj dalej

Komisja zacznie również kontrolować pojazdy na własną rękę. Przeznaczy na ten cen niebagatelne 7 milionów euro. Wszystko zostanie zainwestowane w dwa laboratoria testowe.

Wszystkie kraje należące do Unii będą musiały również przeprowadzać kontrole pojazdów, które już poruszają się po państwowych drogach. Ma to na celu skuteczne wyeliminowanie wszystkich samochodów niespełniających określonych wymogów.

Zobacz także:

1. Są zaginieni. Setki strażaków ruszyło do akcji. Potężny huragan uderzył w Europę

2. Lech Poznań zaczyna zbrojenia przed Ligą Europy. Zamierza sprowadzić wielką gwiazdę, znają ją wszyscy fani w Polsce

3. Piłkarze zarabiający miliony będą jeździć... Daciami Duster

4. Wideo - Koszmarny wypadek. Mężczyzna stracił panowanie nad quadem. Chwilę później doszło do dramatu

5. Zgłosili kradzież auta - złodziej okazał się członkiem rodziny

6. Nagłe informacje z samego rana. Wydano ostrzeżenia, możliwe zniszczenia

Następny artykuł