ZDrogi.pl > Porady > Kiedy używać świateł przeciwmgłowych
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:44

Kiedy używać świateł przeciwmgłowych

Światła
Photo by Annie Spratt on Unsplash

Kiedy używać świateł przeciwmgłowych

Standardem są światła przeciwmgielne umieszczone z tyłu pojazdu, aczkolwiek coraz częściej można zauważyć ich przednie odpowiedniki. Wielu kierowców korzysta z tych świateł nie tylko przy gorszej aurze, ale również w godzinach nocnych. To drugie zachowanie jest bardzo niebezpiecznie i absolutnie przestrzegamy przed takim postępowaniem, ponieważ stanowi duże zagrożenie na drodze, oślepiając innych użytkowników ruchu drogowego.

Ten proceder powtarza się nagminnie szczególnie przy niewielkich nawet opadach deszczu. Jak zostało wspomniane wcześniej producenci aut prócz tylnych lamp wyposażają maszyny tym elementem także z przodu. Różnią się jednak kolorami. Z tyłu jest to barwa czerwona, natomiast drugi rodzaj jest w kolorze białym.

Kiedy będą najbardziej przydatne

No dobrze, tylko kiedy można włączyć światła przeciwmgielne ? Najlepiej odnieść się do przepisów prawa drogowego, gdzie w artykule 30 i 51 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.) znajdziemy wytyczne w tej kwestii. Dyrektywy jasno oznajmiają, że kierujący pojazdem silnikowym w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami zmuszony jest włączyć światła zarówno przeciwmgłowe przednie lub mijania, alternatywnie oba jednocześnie.

Ponadto poza obszarem zabudowanym powinno się dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w trakcie wyprzedzania lub omijania. W przypadku tylnych świateł według regulacji korzystamy z nich w momencie, kiedy przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na dystans mniejszy niż 50 metrów. Jeśli pogoda ulega poprawie jesteśmy zmuszeni niezwłocznie wyłączyć to oświetlenie.

Bardzo ważną zasadę zawiera artykuł nr 51, podpunkt 5. W treści przeczytamy, że dozwolone jest używanie świateł przeciwmgielnych przednich na krętej drodze, oznaczonej adekwatnymi znakami od zmierzchu do świtu. Także przy optymalnej warunkach meteorologicznych.

Konsekwencje za nieprawidłowe korzystanie

Jak widać większe restrykcje tyczą się tylnych świateł, które można włączyć jeśli pogoda utrudnia przejrzystość na odległość mniejszą niż 50 metrów. Wielu kierowców ma jednak problem z oceną takiego odstępu. Aby pokonać tą trudność można posiłkować się słupkami informacyjnymi. Pojawiają się one z częstotliwością co 100 metrów. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostrzec kolejnego słupka oznacza to, że widoczność spadła poniżej tej granicy.

A jak przedstawiają się konsekwencje za nieumiejętne korzystanie ze lamp przeciwmgłowych? Jeśli dojdzie do zdarzenia, to winą obarcza się oczywiście kierowcę, który źle dostosował się do panującej sytuacji. Należy również mieć na uwadze, że ubezpieczenie OC może nie pokryć strat przy tym rodzaju incydentu.

W kwestii mandatów, taryfikator przewiduje karę w wysokości 200 złotych i dodanie dwóch punktów karnych w momencie jeśli kierowca nie włączył świateł przeciwmgłowych w uzasadnionych okolicznościach. Nieco mniejsze konsekwencje są w położeniu kiedy mamy włączone światła w sposób bezpodstawny. Prócz dwóch punktów karnych nasz portfel uszczupli się o 100 złotych.

Światła przeciwmgłowe, a szczególnie ich tylny rodzaj jest nieodzownym elementem każdego samochodu, który gwarantuje lepszą przejrzystość i co za tym idzie poprawia bezpieczeństwo. Mimo, że powinniśmy doskonale powinniśmy wiedzieć w jakim momencie włączyć to oświetlenie, to wykonujemy ten manewr często w nieodpowiedzialny sposób, stwarzając przy tym duże zagrożenie dla innych osób.

Warto zapoznać się z panującymi dyrektywami, gdyż prawidłowe używanie lamp przeciwmgielnych poprawią nasz komfort podróży, a pozostali użytkownicy dzięki nim będą doskonale znać wasze położenie na drodze.

Powiązane