ZDrogi.pl > Porady > Kiedy należy zakupić nowy akumulator
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:43

Kiedy należy zakupić nowy akumulator

Kiedy należy zakupić nowy akumulator
Foter.com

Rodzaje i właściwości akumulatorów

Wyróżniamy trzy typy akumulatorów: obsługowy, bezobsługowy i żelowy. Pierwszy z nich jest najstarszym rozwiązaniem, w którym możliwe było uzupełnienie elektrolitu. Obecnie najbardziej powszechną opcją jest bezobsługowy wariant, gdzie również możemy dopełnić go elektrolitami, jednak w porównaniu z rodzajem obsługowym, zanim do tego dojdzie musimy zdjąć pokrywę aby uzyskać dostęp do wszystkich kanałów. Żeby zapobiec częstemu zdejmowaniu pokrywy akumulator bezobsługowy posiada wizjer określający stan naładowania.

Żelowy model zaś występuje najczęściej w samochodach hybrydowych z systemem „Start&Stop”. Ich pojemność jest większa natomiast elektrolit został zamieniony w kwas, którym w swym składzie ma krzemionkę występującą w formie żelu. Takie zastosowanie wpływa na większą wydajność akumulator, jest bardziej odporny na wszelkie wstrząsy czy uderzenia oraz na działanie większych temperatur. Ponadto cykle ładowania i rozładowania nie zaburzają pracy komponentu i pozwala na szybkie uruchomienie silnika.

Jak rozpoznać, że nadszedł czas na nowy akumulator

Każdy doskonale wie, że bez akumulatora nigdzie nie pojedziemy. Poza potencjalnymi usterkami może dość do zwyczajnego wyeksploatowania dlatego warto przeprowadzić pewne pomiary, które odpowiedzą nam czy należy dokonać wymiany baterii. Jeżeli będziemy lekceważyć ten element, to o jego zużyciu dowiemy się kiedy podczas przekręcania kluczyka zamiast dźwięku pracy naszej jednostki napędowej nastanie kompletna cisza. W pierwszej kolejności powinniśmy kontrolować poziom elektrolitu.

Jeżeli dysponujemy akumulatorem obsługowym zaleca się sprawdzenie stanu raz do roku np. przed okresem zimowym, natomiast wykonanie takiej weryfikacji przy typie bezobsługowym może się odbyć raz na kilka lat. Koniecznie trzeba pamiętać, że do uzupełnienia poziomu płynu korzystamy wyłącznie wody destylowanej lub demineralizowanej. Następnie sugerujemy za pomocą woltomierza sprawdzić czy akumulator jest dostatecznie naładowany. Wartość nie może wynieść mniej niż 12,4 V.

W momencie rozruchu obowiązkowo skontrolujcie również napięcie alternatora, które powinno oscylować w przedziale 13,8 – 14,8 V. Niższe napięcie świadczy o usterce instalacji elektrycznej czy samego alternatora.

Najwięcej trudności sprawi nam weryfikacja gęstości elektrolitu, która musi zostać przeprowadzona z użyciem odpowiedniego sprzęty, a optymalna wartość to 1,25 – 1,28 g/cm³. Niższe liczby mogą oznaczać niedoładowanie lub całkowite rozładowanie baterii. Po ewentualnym uzupełnieniu elektrolitu, aby pomiar był wykonany prawidłowo zaleca się powtórne zrealizowanie pomiaru.

Oczywiście dopiero z zachowaniem pewnego odstępu czasowego, by płyny prawidłowo się wymieszały. Jeżeli powyższe czynności nie pomogą i akumulator będzie się szybko rozładowywał, to nie mamy innego wyjścia i musimy zakupić nową baterię.

Co uwzględniać przy zakupie nowego akumulatora

Przy doborze odpowiedniego akumulatora powinniśmy na początku zapoznać się z zaleceniami producenta samochodu, które widnieją chociażby w instrukcji obsługi pojazdu. Występują tam parametry określające właściwości adekwatnego akumulatora. Mowa tu o właściwościach jak:

  • Pojemności akumulatora – wyrażana w amperogodzinach (Ah) nie może przekraczać dolnej granicy zaleceń;

  • Prąd rozruchowy – sformułowany w amperach (A). Określa ile energii może oddać w odpowiednim momencie akumulator;

  • Napięcie prądu – podawane w woltach (V), w samochodach osobowych wartość ta wynosi 12V;

  • Sposób mocowania, kształt akumulatora i rozmieszczenie biegunów (dodatni i ujemny) – są to bardzo ważne wartości, gdyż nie przestrzeganie ich po prostu uniemożliwi montaż nowej baterii.

Dbanie o akumulator jest bardzo istotne, ponieważ stanowi integralną część samochodu. Średnia wytrzymałość baterii wynosi 4 – 6 lat, lecz jeśli będziemy prawidłowo z niego korzystać to jego żywotność ulegnie przedłużeniu. Oczywiście idzie to również w drugą stronę. Gdy już nabędziemy nowy egzemplarz warto stosować się do kliku prostych zasad.

Na starcie solidnie zamontujcie akumulator, ponieważ wszelkie wstrząsy i drgania są niepożądane dla akumulatora. Dodatkowo dbajcie o czystość elementu, pamiętajcie o cyklicznej diagnostyce, regularnym i rozsądnym ładowaniu oraz unikajcie jazdy na bardzo krótkich dystansach.

Powiązane