Karta kierowcy - jak ją uzyskać, prawa i obowiązki posiadacza
Karta kierowcy - jak ją uzyskać, prawa i obowiązki posiadacza
Karta kierowcy jest niezbędnym dokumentem w przypadku prowadzenia pojazdu wyposażonego w tachograf (narzędzie służące do rejestrowania czasu pracy kierowców) ze szczególnym uwzględnieniem samochodów przekraczających dopuszczalną masę całkowitą 3,5 t. Dokument ten przyda się również w przypadku legalnego przewozu większej ilości osób. Jakie procedury należy spełnić aby otrzymać taką kartę ?
Jak się ubiegać o kartę kierowcy
Obowiązek posiadania karty kierowcy jest zgodna z dyrektywą Rozporządzenie Parlamentu i Rady (UE) Nr 165/2014 o stosowaniu urządzeń rejestrujących w transporcie drogowym. Aby uzyskać kartę kierowcy w pierwszej kolejności powinniśmy pójść do odpowiedniego, względem miejsca zamieszkania organu państwa członkowskiego. Sam dokument wydaje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. (PWPW) w Warszawie. Teraz czas na wypełnienie odpowiedniego wniosku, który znajdziemy w Internecie (m.in. na tej stronie PWPW) lub w urzędzie.
Podanie możemy złożyć w formie tradycyjnej bądź elektronicznej. W przypadku wysłania pisma przez Internet, musimy dysponować kwalifikowanym elektronicznym podpisem. Do wypełnionego wniosku koniecznie załączcie kopię ważnego prawa jazdy. Bez tego nie otrzymamy karty kierowcy. Ważne aby dane pokrywały się z informacjami znajdującymi się na dokumencie.
Konieczna będzie również właściwa fotografia oraz kopia potwierdzająca uiszczenie opłaty. Całościowy koszt karty wynosi 172,20 zł, aczkolwiek jeśli karta jest wyrabiana na potrzebę wykonywania pracy, to wydatek może pokryć pracodawca. Pieniądze przelewamy na rachunek bankowy PWPW: 04 1160 2202 0000 0000 6945 5545. W tytule przelewu należy wpisać: opłata za kierowcy, imię i nazwisko + ewentualnie numer NIP.
Ile trzeba czekać na kartę i jakie są obowiązki
O ile koszty całego procesu może pokryć pracodawca o tyle sam wniosek musimy złożyć osobiście. Należy pamiętać, że karta kierowcy nie jest ważna dożywotnio i trwa maksymalnie pięć lat oraz nie dłużej niż data ważności prawa jazdy. Czas oczekiwania na dokument wynosi do 30 dni roboczych przy czym szybciej doczekamy się gdy podanie złożymy drogą elektroniczną. Wówczas cała procedura może trwać nawet 7 dni, zaś przy tradycyjnej formie okres ten wydłuża się do 3 tygodni.
Wraz z otrzymaniem dokumentu przybędzie też kierowcy kilka obowiązków, o których należy koniecznie pamiętać. Przede wszystkim karty nie można nikomu pożyczać ani pozostawiać w pojeździe pod kontrolą osób trzecich. Licencja jest imienna i dozwolone jest posiadanie tylko jednego egzemplarza. Ponadto karty nie wolno wyjmować z urządzenia rejestrującego przed zakończeniem dziennego okresu pracy (choć tu regulamin przewiduje wyjątki) oraz musimy korzystać z narzędzia za każdym użytkowaniem pojazdu.
Dokument musi być również odpowiednio chroniony i zakazane jest jej używanie, kiedy jest zabrudzona lub uszkodzona. Nie można również zapominać o dacie ważności, gdyż jeśli termin graniczny upływa bezwzględnie trzeba złożyć wniosek o jej wydłużenie, jednak nie później niż 15 dni przed końcowym terminem. W przeciwieństwie do karty zastępczej PWPW nie wystawia żadnego zaświadczenia co powoduje, że jazda bez ważnej karty jest wykluczona.
Trzeba też pamiętać o tym aby raz na miesiąc pobrać dane z karty, która może przechowywać 28 dni roboczych kierowcy. Na karcie są znajdują się informacje takie jak: kraj rejestracji, data wydania i wygaśnięcia ważności karty, dane kierowcy (imię, nazwisko, data urodzenia, numer prawa jazdy) oraz dane z pracy kierowcy (data, czas i całkowity przejechany dystans, zmiany aktywności). Zapisane wiadomości przechowujemy przez rok. Ważnym szczegółem jest fakt, że pracodawca jest upoważniony do kopiowania danych w celu kontroli pracownika.
Co robić w przypadku zagubienia lub kradzieży
W takich sytuacja musimy złożyć podanie o wydanie karty zastępczej w przeciągu 7 dni roboczych, a cała operacja trwa 8 dni roboczych od dnia otrzymania szczegółowego wniosku o jej wydanie. W poszczególnych sytuacjach kierowca może kontynuować jazdę bez dokumentu do 15 dni kalendarzowych (lub dłużej) jeśli konieczny jest powrót pojazdu do bazy.
Poszkodowana osoba winna jest jednak udowodnić niemożność przedstawienia lub użycia karty w trakcie czasu oczekiwania na duplikat. Wystarczy np. potwierdzenie zgłoszenia na policję (w przypadku kradzieży), zgubienia/uszkodzenia karty oraz kopię złożonego wniosku. Należy też mieć na względzie, że nowo wydany duplikat będzie ważny do terminu ważności pierwotnego dokumentu.