ZDrogi.pl

Foter.com

Jaką wybrać myjkę ciśnieniową

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Na co zwracać uwagę przy doborze myjki ciśnieniowej

Jak sama nazwa wskazuje ciśnienie jest w tej kwestii kluczowym czynnikiem. Przede wszystkim należy ustalić do jakich prac będzie jeszcze przydatna. Jeśli myjka ma służyć wyłącznie do czyszczenia karoserii samochodu osobowego, to wytwarzany strumień nie musi być olbrzymi. Wystarczy wówczas około 110 barów aby być w pełni usatysfakcjonowanym z efektów.

W przypadku gdy myjka ma być przystosowana również do innych prac np. czyszczenie kostki bądź dysponujemy autem terenowym, którym lubimy poruszać się po miejscach, gdzie pojazd jest szczególnie narażony na zanieczyszczenia, to sugerujemy uwzględnić myjki o większym ciśnieniu na poziomie co najmniej 130 barów. Odpowiednie ciśnienie robocze jest niezwykle ważnym motywem przy wyborze optymalnej myjki ciśnieniowej. Za małe ciśnienie nie usunie wszystkich zabrudzeń, zwłaszcza gdy stykamy się ze zeschniętym błotem przy nadkolach. Zbyt duże natomiast może uszkodzić lakier.

Innymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę to: ciśnienie pompy (moc z jaką pompa tłoczy wodę do dyszy) oraz zaopatrzyć się we właściwe dysze umożliwiające ustawienie szerokiego strumienia. W trakcie czyszczenia karoserii nie korzystamy z dyszy pulsacyjnej, ponieważ mogą zniszczyć lakier. Przy doborze pompy ciśnieniowej radzimy sugerować się jakością wykonania, gdyż w  tańszych egzemplarzach wykorzystuje się plastikowe części, które po krótkim użytkowaniu będą zniszczone zwłaszcza przy niskich temperaturach. W tym wypadku lepiej sprawdzą się myjki z mosiężną lub aluminiową pompą.

Zwiększy to co prawda wagę urządzenia, lecz to w dalszej perspektywie okaże się pozytywnym aspektem. Aby oczyszczanie za pomocą myjki było komfortowe zalecamy zaopatrzyć się w stosowną długość i jakość węża. Optymalny wąż powinien mierzyć przynajmniej 8 metrów co pozwoli sprawnie umyć samochód. Ważna jest także budowa, ponieważ wąż pozbawiony uzbrojenia będzie się zwijał i załamywania co tylko będzie zwiększało frustrację. W tej materii zdecydowanie lepszym zakupem będzie wąż ze stalowym oplotem.

W sytuacji kiedy musimy umyć naprawdę ciężkie zabrudzenia np. zaschnięte błoto, powinniśmy się zaopatrzyć w myjkę z pianownicą, dzięki której wytworzona zostanie piana rozpuszczająca brud i ułatwi przy tym dalsze mycie samochodu szamponem.

Dodatkowe akcesoria do myjki ciśnieniowej

Przeglądając zestawy można lepiej zapoznać się co w pakiecie ma do zaoferowania producent. Wartościowym dodatkiem są lance. Lanca rotacyjna będzie świetnym zastosowaniem do mycia porowatych powierzchni, natomiast kątowa wersja przy czyszczeniu trudno dostępnych miejsc. W porze letniej gdy komary i inne owady nie dają nam spokoju, można skorzystać ze szczotki obrotowej, która z łatwością pozbędzie się zaschniętych pasożytów.

Tym sposobem nie narazimy naszego lakieru na uszkodzenia, mogących powstać po długotrwałym myciu wodą pod wysokim ciśnieniem. Warto również rozpatrzyć zakup myjki ciśnieniowej wraz z zainstalowanym zbiornikiem do podawania wody oraz układem mieszania jej z detergentami.

Jak prawidłowo umyć samochód za pomocą myjki

Po pierwsze należy dokładnie opłukać nasz pojazd ze wszelkich ziarenek piasku, drobinek asfaltu itp. Drobinki nie wsiąkną do szczotki i tym samym nie uszkodzimy lakieru. Następnie zakładamy odpowiednią szczotkę w miejsce lancy i zaczynamy mycie od dachu przechodząc stopniowo coraz niżej. Woda wraz z szamponem będzie spływać z dachu do opon, które są szczególnie podatne na zabrudzenia.

Kiedy już dojdziemy na dół, ogumienie wstępnie będzie przemyte co ułatwi nam doprowadzenie stanu kół do idealnej czystości. Należy pamiętać aby szczotka miała styczność z całą karoserią. W przeciwnym wypadku pozostaną smugi. Na koniec pozostaje nam dokładnie spłukać samochód za pomocą lancy z płaskim strumieniem na wysokim ciśnieniu. Alternatywnym rozwiązaniem może być zebranie resztek wody za pomocą chłonnej ścierki.

Tagi:

Porady motoryzacyjneMotoryzacja

Podobne artykuły

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd
Czytaj więcej >

Porady

Za naklejki na samochodzie możesz dostać mandat. Nie wszystkie są dozwolone
Czytaj więcej >

Porady

Na tej „zagadce” poległo wielu kierowców. Wiedziałbyś, kto ma pierwszeństwo?
Czytaj więcej >

Porady

Garaż jako część domu czy osobny budynek - co wybrać?
Czytaj więcej >

Porady

Jak dobrać boks dachowy do samochodu?
Czytaj więcej >

Porady

Prawo jazdy z kodem 78. Sposób na szybki i prostszy egzamin
Czytaj więcej >
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Porady

Porady

Artykuł Sponsorowany

Długoterminowy wynajem auta
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

3 najważniejsze wady i zalety aut elektrycznych
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Wybieramy pokrowiec na skuter. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Na jaki okres zawierana jest umowa ubezpieczenia AC?
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Tuning samochodowy - coraz popularniejszy w Polsce
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Czym jest kolumna MacPhersona?
Czytaj więcej >