ZDrogi.pl > Porady > Jak wygłuszyć samochód? Prosta droga do podniesienia komfortu
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:42

Jak wygłuszyć samochód? Prosta droga do podniesienia komfortu

Jak wygłuszyć samochód
Foter.com

Czym jest wygłuszanie samochodu. Jakie wynikają z tego korzyści

Im w samochodzie głośniej, tym producent mocniej zaoszczędził na instalacji akustycznej. Nadmierna oszczędność nie tylko ma przełożenie na parametry samochodu, ale również na nasz komfort podczas jazdy. Na szczęście jeśli mamy z takim problemem do czynienia w naszym wozie, to istnieją rozwiązania, które pomogą pozbyć się głośnego kłopotu. Wygłuszanie samochodu polega na zamontowaniu dodatkowej warstwy elementów tłumiących i pochłaniających hałas dochodzących z zewnątrz, których producent zaniechał przy seryjnej produkcji pojazdu.

Oczywiście głównym pozytywnym aspektem wyciszenia wnętrza jest nie docierający lub w znacznym stopniu ograniczony hałas, co poprawia wygodę jazdy, podnosi koncentrację, a sama podróż nie jest zwyczajnie męcząca. Dodatkowo podnosi pracę sytemu audio dzięki czemu jakość dźwięku wydobywająca się z odtwarzacza jest lepsza.

Wygłuszenie kabiny pozwoli też bardziej wsłuchać się w pracę naszej jednostki napędowej bądź innych części samochodu przez co szybciej usłyszymy niepokojące dźwięki mogących świadczyć o potencjalnej usterce danego podzespołu. Niektórzy mogą zarzucić podniesienie wagi auta, jednak masa jest rozkładana w sposób równomierny i skutki tego procesu nie są praktycznie odczuwalne. Cały zabieg nie likwiduje także gwarancji maszyny.

Jakie elementy powinno się wygłuszyć

Materiały wygłuszające są tak skonstruowane, że można wyciszyć cały samochód. Problem dotyczy w dużej mierze aut niższej i średniej klasy, aczkolwiek zdarza się, że taki mankament znajduje się też w bardziej prestiżowych maszynach jak np. w SUV-ach. Przed przystąpieniem do pracy należy zlokalizować źródło uciążliwego dźwięku. Przyczyna często może leżeć w silniku, szczególnie w jednostkach benzynowych charakteryzujących się wyższymi obrotami, niż ma to miejsce w silnikach wysokoprężnych. W takiej sytuacji dobrym i skutecznym pomysłem będzie wygłuszenie grodzi rozdzielającej komorę silnika od wnętrza auta. Skomplikowany dostęp utrudnia samodzielne wykonanie czynności więc zalecamy wizytę w renomowanym warsztacie. Co prawda można wyciszyć maskę, jednak nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów.

Innym newralgicznym miejscem jest zawieszenie, które jest szczególnie narażone na czynniki zewnętrzne, zwłaszcza gdy jakość dróg pozostawia wiele do życzenia. W takim wypadku można zdecydować się na wygłuszenie plastikowych nadkoli przednich, stalowych kielichów amortyzatorów czy nadkoli tylnych, do których najlepiej dotrzeć przez bagażnik. Przy wszelkich szumach i świstach można pokusić się o wyciszenie drzwi i podłogi. Jeśli chcemy uzyskać naprawdę satysfakcjonujący efekt, to musimy liczyć się ze zdjęciem tapicerki, foteli, kanapy i innych towarzyszących im elementów.

Co zapewnia optymalne wyciszenie     

Gdy już odkryliśmy co stoi za pojawiającym się hałasem wewnątrz kabiny samochodu, czas na odpowiedni wybór materiałów izolacyjnych. Do najpopularniejszy rozwiązań zalicza się maty bitumiczne. Ich zaletami są niewielkie koszt oraz niezłe właściwości. Jeżeli planujemy wygłuszyć część, w której zachodzą podwyższone temperatury to zaleca się korzystanie z mat wraz z powierzchnią aluminiową, odpornych na takie czynniki.

Alternatywą są specjalne filce. Doskonale sprawdzą się przy tłumieniu hałasu i redukcji drgań. Najefektywniejszą opcją będzie wybór mat skonstruowanych na bazie elastomerów, butylu i aluminium. Trzeba mieć na uwadze, że jakość idzie w parze z ceną lecz koszty wynagrodzą efekt. Tego typu maty są elastyczne i nie pękają, a ponadto chronią auto przed korozją oraz izolują termicznie.

Wygłuszenie samochodu jest świetnym metodą jeśli hałas panujący w kabinie jest dokuczliwy. Cały proces zwiększa parametry auta oraz podnosi komfort jazdy, a wszystko to można zrobić za niewielką cenę i w większości przypadków samodzielnie.

Powiązane