Jak wybrać uchwyty do znaków drogowych?
Za prawidłowy montaż znaków drogowych i innych oznaczeń w infrastrukturze drogowej odpowiadają przede wszystkim zarządcy dróg. To w ich obowiązku leżą kwestie prawidłowego, czyli stabilnego i bezpiecznego montażu znaków drogowych na konstrukcjach wsporczych. Chcesz dowiedzieć się, jakie są najpowszechniej stosowane uchwyty do znaków drogowych? Zobacz poniższy artykuł.
Gdzie i jak można zamontować znaki drogowe?
W Polsce standardem są uchwyty do znaków drogowych, na których montuje się wszystkie oznaczenia pionowe, czyli znaki: zakazu, nakazu, informacyjne, ostrzegawcze. Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Infrastruktury z dnia 9 września 2019 roku znaki drogowe powinny być umieszczane na takich konstrukcjach wsporczych, jak:
- słupy do znaków drogowych,
- słupy wysokiego napięcia i telekomunikacyjne,
- ściany budynków lub inne elementy infrastruktury publicznej,
- konstrukcje przeznaczone do montażu sygnalizacji świetlnej.
Znaki drogowe w Polsce są rozmieszczane przez zarządców dróg, co jest gwarancją, że poszczególne oznaczenia wpływają pozytywnie na poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Zarządzasz drogą osiedlową lub prywatną i potrzebujesz uchwytów do znaków drogowych? Znajdziesz je na stronie sklepu internetowego: https://znakidrogowe24.pl/pl/c/Uchwyty-do-Znakow-Drogowych/64 .
Uchwyty do znaków drogowych – definicja
W przepisach obowiązujących w Polsce nie ma jednoznacznej definicji tego, czym są uchwyty do znaków drogowych. Biorąc pod uwagę budowę takich przedmiotów, można powiedzieć, że to konstrukcje metalowe lub aluminiowe, które służą do mocowania znaków drogowych. Odpowiednio dobrane uchwyty to gwarancja:
- stabilności,
- trwałości połączenia znaku z konstrukcją wsporczą,
- bezpieczeństwa.
Uchwyty do znaków drogowych można wykorzystać na różnych konstrukcjach wsporczych. To między innymi: kratownice, słupki, bramy, wysięgniki i inne konstrukcje, które umożliwiają legalne postawienie znaku drogowego.
Jak wybrać uchwyty do znaków drogowych? Porady dla zarządców dróg
konstrukcjach wsporczych. Niemniej jednak to profesjonalne uchwyty do mocowania tablic znaków drogowych odpowiadają za trwałość połączenia i brak ryzyka, że ustawiony znak zmieni swoje położenie. Idealne uchwyty do znaków drogowych to takie, które są:
- wytrzymałe,
- odporne na warunki atmosferyczne i wyginane,
- stabilne,
-
dostosowane do konstrukcji wsporczych wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z
dnia 3 lipca 2003 roku. [1]
W trakcie poszukiwania uchwytów do montażu znaków drogowych warto też z góry określić, gdzie będą miały zastosowanie konkretne uchwyty. Dokładna analiza wymiarów mocowania również bywa pomocna, szczególnie jeśli montowane znaki drogowe są w różnych rozmiarach. Na koniec warto też przyjrzeć się temu, z czego wykonane są uchwyty do znaków drogowych. Najlepsze to takie z aluminium lub innych trwałych stopów metali. Dzięki temu nie ma ryzyka, że zamontowane znaki drogowe będą się przesuwać lub odpadną w wyniku uszkodzenia wybranego mocowania.
Uchwyty do znaków drogowych – ile to kosztuje? Podsumowanie
Zakup uchwytów do znaków drogowych jest znacznie tańszy w stosunku do złożenia zamówienia na znaki drogowe potrzebne do oznakowania infrastruktury miejskiej lub wiejskiej. Jeśli chodzi o ceny uchwytów – te najczęściej nie przekraczają kwoty kilkudziesięciu złotych za sztukę. Warto dodać, że do uchwytów potrzebne są też opaski. To jednak niewielki wydatek, na który mimo wszystko trzeba się przygotować już na etapie składania zamówienia na znaki drogowe, uchwyty i inne elementy potrzebne do prawidłowego oznakowania dróg prywatnych i publicznych.
[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20032202181/O/D20032181.pdf
Artykuł powstał we współpracy z klientem.