Jak w szybki i prosty sposób zmienić kolor własnego auta? Istnieje kilka sposobów
Nie jest tajemnicą, że rutyna nie jest pozytywnym zjawiskiem i gruntowne zmiany są czasami w życiu bardzo potrzebne. Bardzo często tyczy się to koloru naszego auta. W takiej sytuacji nie trzeba zmieniać samochody, wystarczy lekko zmodyfikować karoserię.
Na samym wstępie należy podkreślić, że nie ma sposobów idealnych. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, które spróbujemy podkreślić. Jeśli więc liczysz, że znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak zmienić kolor auta, ale tak, by nie było żadnych efektów ubocznych, to niestety możesz się rozczarować.
W gruncie rzeczy każda zmiana koloru pociąga za sobą jakieś konsekwencje. Coś zyskujesz, a coś tracisz. I, co więcej, taka decyzja może od Ciebie wymagać także dodatkowych działań.
Czy kwestia koloru nadwozia jest regulowana prawem?
Powszechnie wiadomo, że podczas rejestrowania pojazdu właściciel przekazuje szczegółowe informację odnośnie koloru nadwozia swojego auta. W ten sposób pojazd jest zapisywany jako czarny, zielony czy niebieski. Po zmianie koloru, niezależnie od tego, na jakich zasadach przeprowadzisz jego zmianę, powinieneś zgłosić ten fakt odpowiedniemu wydziałowi komunikacji.
Na przygotowanie poprawki w dokumentach teoretycznie masz 30 dni. Nie będziesz jednak musiał wymieniać dokumentów, bo w dowodzie brak miejsca określającego kolor nadwozia, tak więc w rzeczywistości zmiana dotyczy tylko informacji zawartej w CEPIK-u.
Lakierowanie jest zdecydowanie najdroższe.
Pierwsze, co z pewno przyjdzie Ci do głowy, gdy zastanowisz się, jak zmienić kolor auta, to lakierowanie. Klasyczne rozwiązanie, które zapewni trwałość na dłużej, ochronę dla blachy budy auta, a także pozwoli Ci na wybór pełniejszego, żywego koloru z różnymi efektami. Plusem jest też szeroki wybór z palety barw, doskonały wygląd i w pewnym sensie naturalność samochodu, który wciąż pozostaje pomalowany u lakiernika.
Jednak takie przemalowanie auta ma swoje minusy. Po pierwsze jest bardzo drogie, z przedstawianych tu rozwiązań, jak zmienić kolor auta, najdroższe. Po drugie nie daje wielkiego pola manewru już po wyborze koloru. Jeśli Ci się nie spodoba, to musisz z tym żyć, ewentualnie narażać się na koszty po raz kolejny. Po trzecie zbyt wiele warstw lakieru przywodzi na myśl wypadek, próbę ukrycia czegoś przed kupującym, więc w efekcie obniża wartość pojazdu.
Oklejanie folią – popularny, ale i czasochłonny sposób.
Skoro cena tak wysoka, a wartość sprzedażowa wcale nie rośnie, zaczęto szukać alternatywy. I udało się ją znaleźć bardzo szybko. To oklejanie folią, które jest o wiele mniej czasochłonne, a przy tym średnio niemalże dwukrotnie tańsze. Jak zmienić kolor auta za pomocą folii? Trzeba poprosić o pomoc specjalizujący się w tego rodzaju detailingu warsztat. W foliowaniu chodzi o dokładne nałożenie cienkiej folii w danym kolorze na karoserię. W ten sposób auto zmienia swój wygląd, a sama folia w trakcie użytkowania jest niemalże nie do zauważenia.
Oczywiście ma swoje minusy, choćby to, że jej montaż wymaga zdjęcia niektórych elementów karoserii, by auto wyglądało tak, jak powinno. To pracochłonne zajęcie. Cena jest w rzeczywistości niższa niż lakierowania, jednak wciąż to około 2-2,5 tysięcy za pojazd. Folia chroni lakier pod spodem, pod warunkiem, że uda się ją łatwo zdjąć. Część materiału może uszkodzić lakier, odejść wraz z nim, tak więc nie zawsze można bez problemów wrócić do tego samego etapu, który był przed foliowaniem. Do tego zdejmowanie jej z karoserii jest bardzo czasochłonne i wymaga użycia specjalnej parownicy oraz narzędzi.