ZDrogi.pl > Porady > Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z przedniej szyby
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:44

Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z przedniej szyby

Ford
Foter.com

Co mówią dyrektywy i jakie kary przewidują

Naklejka rejestracyjna choć jeśli przyjąć nazewnictwo z kodeksu drogowego – nalepka kontrolna, stanowi nieodzowny element identyfikacyjny pojazdu w taki sam sposób jak tylna i przednia tablica rejestracyjna. Umieszczona w prawym dolnym rogu szyby zawiera takie same numery i musi być widoczna. Co więcej, kierowca ma obowiązek zadbać, aby była zauważalna nawet w nienajlepszych  warunkach atmosferycznych dlatego powinna się znaleźć od wewnętrznej strony kabiny. Trzeba pamiętać, że naklejka jest jednorazowa i ewentualne jej uszkodzenie wymaga udania się do wydziału komunikacji w celu uzyskania wtórnika.

Wszystkie te przepisy znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów z dnia 22 lipca 2002 roku. Właściciele samochodów (motocykle nie są uwikłane w ten przepis) otrzymują ją w zestawie wraz ze wspomnianymi tablicami oraz dowodem rejestracyjnym. Brak takiej nalepki grozi mandatem w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Ponadto policjant ma wręcz obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny maksymalnie do 7 dni. Zasłanianie również skutkuje karą, która wynosi 100 zł i 3 punkty karne.

W porządku, przepisów należy przestrzegać, jednak co w przypadku gdy kupujemy od kogoś auto i konieczna jest wymiana danych identyfikacyjnych ?

Jaka jest najlepsza metoda na usunięcie naklejki rejestracyjnej

O ile zamiana tablic nie jest skomplikowanym procesem o tyle usunięcie nieaktualnej naklejki może przysporzyć nieco nerwów. Najlepszym sposobem usunięcia możliwie jak największej części nalepki jest jej podgrzanie do wyższej temperatury np. suszarką do włosów. Ważne aby podgrzewać większą powierzchnię, a nie tylko interesujące nas miejsce, gdyż w innym wypadku może popękać nam szyba.

Przy tej metodzie należy być szczególnie ostrożnym w okresie zimowym. Gdy już dana strefa będzie odpowiednio nagrzana, podważamy narożnik naklejki np. paznokciem albo żyletką. Jak już będzie taka możliwość chwytamy narożnik i nadal podgrzewając odrywamy naklejkę. Suszarkę może zastąpić myjka parowa. Zasada korzystania jest podobna co w przypadku suszarki, czyli również ogrzewamy większą powierzchnię tym bardziej, że para będzie działał pod jeszcze większą temperaturą.

Po oderwaniu naklejki mogą być widoczne ślady kleju, które również należy zlikwidować. Nie dość, że estetycznie prezentuje się słabo, to dodatkowo nie umieścimy w tym miejscu nowego egzemplarza nalepki. Można się tego pozbyć używając do tego celu nasączonej szmatki np. zmywaczem do paznokci lub inną substancją rozpuszczającą. Inną metodą jest zastosowanie skrobaka do usuwania lodu z szyb.

Nie zalecamy jednak tej metody, bowiem trzeba być naprawdę ostrożnym i precyzyjnym w swych ruchach. W innym wypadku czeka nas zarysowanie powierzchni. Przy tym sposobie warto zaopatrzyć się w preparat WD-40.

Co zrobić gdy naklejka uległa uszkodzeniu

Nalepka rejestracyjna jest tak skonstruowana, że jej zerwanie uniemożliwia jej ponowne nałożenie. W takim wypadku niezbędne będzie wydanie wtórnika. W takim celu należy udać się do odpowiedniego względem naszego miejsca zamieszkania/zarejestrowanego pojazdu wydziału komunikacji. Pobieramy  i wypełniamy wniosek (formularze rzecz jasna również są dostępne w urzędzie).

Do tego dołączamy wymagane dokumenty (w formie oryginalnej). Wniosek, wszelkie załącznika, dokument tożsamości oraz potwierdzenie opłaty zabieramy do wydziału. W przypadku gdy samochód stanowi współwłasność wymagana jest obecność wszystkich właścicieli lub udzielenie pełnomocnictwa. Koszt opłaty komunikacyjnej wynosi 19 zł. 17 zł natomiast zapłacimy za opłatę skarbową za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa.