ZDrogi.pl

pixabay.com

Jak sprawdzić auto powypadkowe?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Umówić się przed oddaniem

Pierwsza i najważniejsza kwestia to zakres prac. Jeśli oddajesz swoje auto do naprawy, od razu musisz wskazać, czego oczekujesz. Aby przekonać się, jak sprawdzić naprawy powypadkowe, musisz mieć jasno określone wymagania i wiedzieć, na co zgadza się osoba zajmująca się pracami mechanicznymi czy blacharskimi.

Właśnie z tego względu tak istotne jest to, by dokładnie się dogadać ze specjalistami. Oczywiście często w przypadku nagłych kolizji nie masz wiele czasu do namysłu, przez co nie możesz zweryfikować, czy dany zakład zajmie się Twoim autem w odpowiedni sposób. Jednak zawsze możesz przedstawić mechanikowi listę zaleceń, a potem weryfikować ich uwzględnienie.

Jedną z najważniejszych kwestii będzie termin. Zawsze musisz mieć określony czas, w jakim specjalista wykona pracę. Nie może być tak, że umówisz się z mechanikiem na telefon, bo w takim wypadku będzie mógł bez problemu przesuwać termin oddania pojazdu. Udokumentuj szkodę. I tak będzie Ci ona potrzebna do uzyskania ubezpieczenia, a będziesz widział, że akurat ta lampa uszkodzona nie była…

Czego powinieneś wymagać od blacharza?

Naprawy mechaniczne są oczywiście bardzo istotne, ale najbardziej widoczne będą pracy blacharskie. Jeśli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie, możesz łatwo trafić na osobę, która będzie chciała Cię oszukać. Właściwie wykonana naprawa blacharska jest ważna, bo później nie obniża wartości samochodu w taki sposób, jak jej brak. Musisz jednak zwracać uwagę na kilka aspektów.

  • Oryginalne, dobrze dopasowane części – pierwsza rzecz odnosząca się do tego, jak sprawdzić naprawy powypadkowe. Chodzi o to, by mechanik używał dobrych części i konsultował z Tobą ich użycie. Niektóre elementy jak błotnik czy drzwi mogą wymagać wymiany i wówczas to Ty musisz zdecydować, czy stawiasz na oryginał czy zamiennik.

  • Kolor lakieru – oczywiście trudno jest sprawdzić, czy dany kolor jest idealnie tym samym, zwłaszcza gołym okiem, ale na pewno powinieneś zwrócić uwagę na wszelkie odstępstwa. Jeśli tylko widać, że dany element był pomalowany innym lakierem, zwróć uwagę blacharzowi.

  • Uszczelki i elementy niewidoczne – w trakcie pracy lakier może dostać się w wiele miejsc. Jednym z najczęściej omijanych są uszczelki i to, co się pod nimi dzieje. Nieuważna praca z pistoletem może sprawić, że kolor dostanie się nie tam, gdzie trzeba. Jeśli w miejscach niewidocznych nie widać nalotów, to znaczy, że blacharz zwrócił na to uwagę.

  • Uszkodzone części – zanim wyjedziesz autem z warsztatu, poproś o obejrzenie wymienionych części. W ten sposób możesz zobaczyć dokładnie, czy rzeczywiście były poniszczone i na tyle uszkodzone, że nie dało się ich naprawić.

  • Geometria zawieszenia – jedna z ważniejszych rzeczy, które trzeba wziąć sobie do serca, szukając sposobu, jak sprawdzić naprawy powypadkowe. Po poważnych wypadkach i uszkodzeniu ramy bardzo często trzeba będzie dokonać korektę zawieszenia. Najlepiej to sprawdź po wyjechaniu od blacharza.

Zweryfikuj naprawę u innego fachowca

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i nie wiesz, jak sprawdzić naprawy powypadkowe, to po wyjechaniu od mechanika i wzięciu od niego paragonu, skieruj się do stacji diagnostycznej lub innego, zaprzyjaźnionego specjalisty. W ten sposób będziesz mógł nie tylko zweryfikować geometrię zawieszenia, ale także sprawdzić, czy naprawa, której dokonano, jest zrobiona prawidłowo.

Weryfikacja pracy fachowców po wypadku jest niezwykle ważna i często zaniedbywana. Nie wpływa ona jedynie na komfort jazdy. Nie jest też kwestią estetyczną czy tylko obniżającą cenę auta przy jego późniejszej sprzedaży. Przede wszystkim bowiem ma wpływ na bezpieczeństwo poruszania się samochodem powypadkowym, a to dla każdego kierowcy powinno być priorytetem.

Tagi:

Porady motoryzacyjneSamochody używane

Podobne artykuły

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd
Czytaj więcej >

Porady

Za naklejki na samochodzie możesz dostać mandat. Nie wszystkie są dozwolone
Czytaj więcej >

Porady

Na tej „zagadce” poległo wielu kierowców. Wiedziałbyś, kto ma pierwszeństwo?
Czytaj więcej >

Porady

Garaż jako część domu czy osobny budynek - co wybrać?
Czytaj więcej >

Porady

Jak dobrać boks dachowy do samochodu?
Czytaj więcej >

Porady

Prawo jazdy z kodem 78. Sposób na szybki i prostszy egzamin
Czytaj więcej >
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Porady

Porady

Artykuł Sponsorowany

Długoterminowy wynajem auta
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

3 najważniejsze wady i zalety aut elektrycznych
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Wybieramy pokrowiec na skuter. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Na jaki okres zawierana jest umowa ubezpieczenia AC?
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Tuning samochodowy - coraz popularniejszy w Polsce
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Czym jest kolumna MacPhersona?
Czytaj więcej >