Jak samodzielnie i z pomocą naprawić uszkodzony zderzak?
Po co Ci zderzak w samochodzie?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego zderzak pełni tak ważną funkcję w aucie? To nie tylko element, który najbardziej rzuca się w oczy, a więc wpływa na wygląd pojazdu, ale także taki, który amortyzuje uderzenia. Dzięki niemu wiele elementów i układów auta jest osłoniętych i nie ulega uszkodzeniu lub ich uszkodzenie nie jest znaczne, gdy zderzasz się z przeszkodą.
Oczywiście dodatkowo jest to kawałek tworzywa sztucznego, który maskuje niektóre systemy. Przecież w zderzakach mogą być montowane ramki tablicy rejestracyjnej, reflektory, światła do jazdy dziennej, czujniki parkowania, kamera tylna czy przednia oraz wiele innych elementów, które spełniają różne funkcje w Twoim samochodzie. To także elementy ozdobne, jak listwy chromowane czy atrapa grilla.
Wszystko to może ulec uszkodzeniu, gdy oderwany zderzak sunie po jezdni. Jak naprawić uszkodzony zderzak? W sumie możliwości są dwie, bo część napraw można wykonać samodzielnie, szybko i wygodnie, a przy tym dość tanio. Zderzaki robi się z różnych polimerów, tworzyw sztucznych, które są dość proste do obróbki. Przy większych pęknięciach musisz postawić więc na pomoc fachowca.
Jak samodzielnie naprawić uszkodzony zderzak?
Zacznijmy od prac samodzielnych, czyli reperowania zderzaka poniszczonego, porysowanego czy z łuszczącą się farbą. Czasem nie warto oddawać tego elementu do blacharza, by nieco zaoszczędzić. Co trzeba zrobić i jak naprawić uszkodzony zderzak?
Skompletuj potrzebne narzędzia
Przygotowanie to bardzo ważny etap. Do naprawy zarysowanego zderzaka potrzebujesz:
Papieru ściernego o różnych gradacjach i klocka szlifierskiego z korka i gąbki;
Szpachli i podkładu do tworzyw sztucznych;
Zestawu naprawczego, czyli żywicy i maty szklanej;
Lakieru bazowego i bezbarwnego;
Szpachelki
Zmywacza silikonowego.
Przygotowanie podłoża
Zanim przystąpisz do właściwych prac, warto wiedzieć, jak naprawić uszkodzony zderzak. Na początku musisz umyć naprawianą powierzchnię. Odtłuszczenie jej jest niezwykle ważne, by sprawić, że powierzchnia będzie lepiej pochłaniała nakładane substancje. Do czyszczenia użyj piany aktywnej, która rozpuszcza zabrudzenia. Całość spłucz wodą o jak największym ciśnieniu, a następnie osusz. Na koniec przemyj dokładnie zmywaczem silikonowym.
Jeśli dostrzeżesz jakieś drobne pęknięcia w strukturze zderzaka, to najlepiej będzie zakleić je matą z żywicą. Najpierw musisz jednak zeszlifować całość grubym papierem ściernym, tak by wyrównać miejsce, gdzie widać uszkodzenie. Użycie zestawów naprawczych jest łatwe i sprawdzi się, gdy element jest tylko lekko pęknięty. Matę trzeba potem zostawić do wyschnięcia i znów zeszlifować. Większe przerwy lepiej oddać specjalistom.