ZDrogi.pl > Porady > Jak przewozić dzieci w samochodzie? Przepisy, kary i wymogi
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:44

Jak przewozić dzieci w samochodzie? Przepisy, kary i wymogi

Jak przewozić dzieci w samochodzie? Przepisy, kary i wymogi
pixabay.com

Co decyduje o tym, jak przewozić dziecko w aucie?

Aktualne przepisy dokładnie wskazujące na to, w jaki sposób należy przewozić osoby nieletnie w samochodzie, są zawarte w Kodeksie drogowym zmienianym ostatnio w 2017 roku. Od tamtej pory dokładnie wiemy, co wolno, a czego nie wolno, jeśli chodzi o jazdę dzieci na miejscu pasażera.

  • Dzieci podróżujące autobusem lub środkami komunikacji miejskiej, które mają mniej niż 3 lata, nie muszą zapinać pasów, ale w normalnym pojeździe jest bezwzględny zakaz przewożenia dziecka w takim wieku bez pasów i fotelika.

  • Dzieci, które nie mają więcej niż 150 cm wzrostu, mogą być przewożone na przednim siedzeniu, ale wyłącznie w foteliku.

  • Dzieci powyżej 135 cm wzrostu mogą podróżować na tylnej kanapie przypięte jedynie pasami.

  • Dopuszcza się przewożenie dziecka w wieku co najmniej 3 lat przypięte tylko pasami bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu, jeśli dwoje dzieci już podróżuje w fotelikach i nie da się zamontować trzeciego.

W myśl tych przepisów zakup fotelika jest kluczowy w tym, jak przewozić dzieci w aucie. Dlatego mając dzieci, musisz pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu swojego samochodu, by mieć pewność, że maluchy jadą bezpiecznie i zgodnie z prawem.

W jaki sposób zamontować fotelik, by przewozić dzieci?

Montaż fotelika jest zależny od tego, jaki jest wiek dziecka. Najmłodsze zaleca się przewozić tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko urazów kręgosłupa, szyi i głowy. Mniej odczuwalne podczas hamowania czy przyspieszania jest przeciążenie, co wpływa na komfort jazdy dziecka.

Rodzic może przewozić dziecko z przodu, np. gdy podróżuje sam. Często dziecko trafia na tył wraz z jednym rodzicem, gdy jazda odbywa się wspólnie. Gdy wiezie się malucha samodzielnie, fotelik może znaleźć się na przednim fotelu, jednak trzeba pamiętać, by wyłączyć poduszkę powietrzną pasażera. Siła poduszki mogłaby bowiem uszkodzić dziecko i zagraża jego życiu.

Jak przewozić dzieci w foteliku? Trzeba go zamontować zgodnie z zaleceniami producenta, przypinając pasami w odpowiednim miejscu. Najbezpieczniej jest zamontować go na środkowym siedzeniu tylnej kanapy lub bezpośrednio za pasażerem. Dzięki temu malec jest widoczny w lusterku i w razie potrzeby można szybko i bezpiecznie do niego sięgnąć.

Podstawowe cechy dobrego fotelika dla dzieci

Skąd wiadomo, jaki powinien być dobry fotelik? Musisz zwrócić uwagę nie tylko na jego wykonanie, ale także poziom zapewnianego bezpieczeństwa. Taki zakup to niemały wydatek, ale trzeba pamiętać, że te kilkaset złotych to życie i zdrowie malucha. Jaki fotelik wybrać i jak przewozić dzieci?

Nie każdy model będzie pasował maluchowi. Trzeba więc myśleć o budowie, masie ciała, wzroście, wieku. Większość fotelików powinna dopasować się do standardowych samochodów, choć są niektóre, które nie zmieszczą się w zbyt małych pojazdach. Warto dopytać się sprzedawcy, czy na pewno będzie to dobry wybór do danej marki samochodu.

Najlepiej zabrać pociechę na zakupy. Producenci fotelików dzielą je na grupy względem kategorii wiekowej. I tak grupa 0 jest najmniejsza na rynku i przeznaczona do wożenia dzieci nieprzekraczających 10 kg. Grupa 0+ to dzieci do 13 kg. Są także trzy podstawowe grupy: I (przedział wagi od 9 do 18 kg), II (waga od 15 do 25 kg) oraz III (od 22 do 36 kg).

Jeszcze inną kwestią jest mocowanie. Dobrze jest szukać systemu ISOFIX, czyli specjalnych uchwytów, które dziś są standardowym wyposażeniem nowych aut. W innych samochodach trzeba szukać montażu za pomocą pasów bezpieczeństwa, co nie jest trudne. Pamiętaj, jak przewozić dzieci, dlatego nie kupuj niesprawdzonych fotelików. Szukaj certyfikatów bezpieczeństwa, np. tych wydawanych przez ADAC.

Czy jazda na podstawce jest legalna?

Trudno wyobrazić sobie, że kilkunastoletnie dziecko będzie jeździło w foteliku, nim osiągnie 150 cm wzrostu. Wówczas wielu rodziców sięga po podstawki. Czy są legalne? Jak najbardziej, przepisy nie zabraniają używania podstawek, są jednak o wiele mniej chroniące niż foteliki. To nie tylko pasy, które przytrzymują ciało, ale także ochrona głowy poprzez boczne wsporniki.

Jednoznaczne badania pokazują, że podstawka właściwie niewiele zmienia. Oczywiście, jej bezsprzecznym plusem jest to, że pas układa się na ciele dziecka w sposób odpowiedni. Przechodzą przez biodra oraz bark i ramię, a nie przechodzą przez szyję dziecka oraz na wysokości brzucha.

Wiele w tym, jak przewozić dzieci, może pomóc także przesuwana, regulowana wysokość pasa. Powstają także specjalne przedłużki do pasów, które nie wymagają już stosowania nawet podstawek, by osiągnąć ten sam efekt.

Powiązane