ZDrogi.pl

pixabay.com

Jak prawidłowo wyrejestrować samochód?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Dlaczego warto pomyśleć o wyrejestrowaniu auta?

Przede wszystkim warto podkreślić, że wyrejestrowanie samochodu jest korzystne dla właściciela. Dlaczego? Głównie ze względu na to, że każdy pojazd, który jest zarejestrowany, musi posiadać odpowiednie ubezpieczenie OC. A skoro tak, to każdy miesiąc bez jazdy jest stratą pieniędzy. Dlatego bardzo często wyrejestrowanie jest jedyną opcją.

Oczywiście może być to połączone z zezłomowaniem pojazdu. Jak wyrejestrować samochód w takiej sytuacji? Ze stacji, gdzie przeprowadzana jest operacja, kierowca otrzymuje zaświadczenie. Jest to podstawa do wyrejestrowania auta bez dodatkowych opłat, a także zyskanie na kwocie ubezpieczenia, które pozostało do końca trwania umowy. Jednak nie zawsze chcemy pozbywać się pojazdu.

Warto jednak pamiętać, że dziś nie można samochodu wyrejestrować ot tak, bez powodu. Zawsze trzeba udokumentować, że auto nie nadaje się do jazdy oraz wskazać, co będzie się dalej z nim działo. Jest oczywiście możliwość, że auto zostało wycofane z użytku. Jeśli tak, i uda się zdobyć potwierdzenie producenta, wówczas nie trzeba oddawać danego modelu do kasacji.

Kto i gdzie może wyrejestrować samochód?

Ważna uwaga: tylko właściciel może wyrejestrować pojazd mechaniczny. Co bardzo ważne, ta zasada wskazuje, że bez zgody właściciela nie można wykonywać żadnych czynności związanych z samochodem, co nie oznacza, że nie może tego zrobić osoba trzecia. Jednak zawsze wymagane jest posiadanie pełnomocnictwa. Więcej o ustanowieniu pełnomocnika dowiesz się w urzędzie.

Warto także pamiętać, że jeżeli auto jest częściową własnością, wówczas nie można go wyrejestrować bez wiedzy któregokolwiek z osób mających do niego prawo. Co to oznacza i jak wyrejestrować samochód w takiej sytuacji? Po prostu w urzędzie muszą pojawić się wszyscy lub jedna osoba może reprezentować innych na podstawie pełnomocnictwa. Tak czy inaczej, wszyscy współwłaściciele muszą wyrazić zgodę na usunięcie auta z rejestru.

A gdzie dokonuje się tych czynności prawnych? Pojazd trzeba wyrejestrować w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela. Można zrobić to w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta, jeśli zamieszkujesz miasto na prawach powiatu, lub w urzędzie dzielnicy, jeśli mieszkasz w Warszawie. Są trzy opcje dostarczenia dokumentów: osobiście, przez pocztę oraz przez internet, o ile w danym miejscu jest dostępny odpowiedni system.

Jak przygotować się do wizyty w urzędzie?

Jeśli spełniasz wymogi, musisz wykonać cztery proste kroki. Po pierwsze, pobierz i wypełnij wniosek odpowiedni dla urzędu, w którym go składasz. Po drugie, musisz przygotować potrzebne dokumenty, które są zależne od tego, z jakiego powodu wyrejestrowujesz auto. Po trzecie, zapłać za decyzję o usunięciu pojazdu z rejestru i miej przy sobie potwierdzenie tejże, a na końcu udaj się do odpowiedniego urzędu, wyślij dokumenty pocztą lub załatw sprawę przez internet.

A co, jeśli wymogów nie spełniasz? Wówczas nie możesz wyrejestrować auta. Kiedy można to zrobić?

  • Gdy auto zostało wycofane z obiegu;

  • Gdy auto zostało skradzione;

  • Po kasacji za granicą,

  • W wyniku trwałej utraty (np. w wyniku pożaru);

  • Po przekazaniu pojazdu do stacji demontażu lub oddaniu do punktu zbieraniu odpadów.

A jak wyrejestrować samochód krok po kroku? Sprawdź, czy spełniasz jeden z powyższych wymogów. Następnie wypełnij odpowiedni wniosek dostępny np. w sieci na stronie urzędu, weź ze sobą dowód wpłaty, dokument tożsamości oraz odpowiednie pisma. Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu wyrejestrowujesz pojazd.

Kradzież

Wymagane dokumenty:

  • oświadczenie informujące o zdarzeniu oraz wskazujące, że petent ma świadomość o odpowiedzialności karnej, by mieć, jak wyrejestrować samochód;

  • zaświadczenie wydane przez Policję, potwierdzające zgłoszenie kradzieży;

  • dowód rejestracyjny;

  • karta pojazdu, o ile została wydana.

Tagi:

Porady motoryzacyjneSamochody używane

Podobne artykuły

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd
Czytaj więcej >

Porady

Za naklejki na samochodzie możesz dostać mandat. Nie wszystkie są dozwolone
Czytaj więcej >

Porady

Na tej „zagadce” poległo wielu kierowców. Wiedziałbyś, kto ma pierwszeństwo?
Czytaj więcej >

Porady

Garaż jako część domu czy osobny budynek - co wybrać?
Czytaj więcej >

Porady

Jak dobrać boks dachowy do samochodu?
Czytaj więcej >

Porady

Prawo jazdy z kodem 78. Sposób na szybki i prostszy egzamin
Czytaj więcej >
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Porady

Porady

Artykuł Sponsorowany

Długoterminowy wynajem auta
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

3 najważniejsze wady i zalety aut elektrycznych
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Wybieramy pokrowiec na skuter. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Na jaki okres zawierana jest umowa ubezpieczenia AC?
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Tuning samochodowy - coraz popularniejszy w Polsce
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Czym jest kolumna MacPhersona?
Czytaj więcej >