ZDrogi.pl > Porady > Jak prawidłowo sprawdzać poziom oleju w silniku?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:43

Jak prawidłowo sprawdzać poziom oleju w silniku?

Jak prawidłowo sprawdzać poziom oleju w silniku?
pixabay.com

5 podstawowych funkcji oleju silnikowego

To chyba najbardziej powszechnie znany płyn eksploatacyjny w samochodzie. O tym, że w silniku musi znaleźć się olej, by wspomagać układ smarowania, wie każdy. Jest po prostu niezbędny do tego, by pojazd mechaniczny działał poprawnie, a więc wiedza o tym, jak sprawdzić poziom oleju w silniku, jest bardzo ważna. Ale warto też wiedzieć, jakie funkcje spełnia.

  • Olej silnikowy odpowiada za redukcję tarcia pomiędzy współdziałającymi elementami silnika, przez co ułatwia ich pracę, przeciwdziała szybkiemu zużyciu.

  • Ten płyn eksploatacyjny ma także za zadanie brać czynny udział w procesie chłodzenia poszczególnych elementów. Wszystko dlatego, że olej nie rozgrzewa się tak bardzo, jak większość elementów układu napędowego, a więc mimowolnie wpływa na obniżenie ich temperatury.

  • Trzecia funkcja to poprawa efektywności pracy tłoków w cylindrach. Olej je po prostu uszczelnia.

  • Olej ma także zabezpieczać elementy układu napędowego przed pojawieniem się korozji. Wszystko przez dostające się do silnika kwaśne elementy, które powinny być przez płyn neutralizowane. Dlatego nie tylko liczy się to, by wiedzieć, jak sprawdzić poziom oleju w silniku, ale także umiejętność doboru właściwego produktu.

  • Piąta, podstawowa funkcja oleju silnikowego, to czyszczenie elementów silnika z zanieczyszczeń, brudu i innych niechcianych produktów spalania. Chodzi o to, by płyn był w stanie utrzymywać jak najwięcej zanieczyszczeń w swojej objętości w sposób rozproszony. W ten sposób nie odkładają się one w silniku i nie niszczą go.

Dlaczego warto regularnie sprawdzać poziom oleju?

Skoro wiesz już, z czym związana jest praca oleju silnikowego w samochodzie, doskonale zdajesz sobie sprawę, dlaczego warto regularnie go sprawdzać. Od jego poziomu w zbiorniku zależy to, czy samochód będzie prawidłowo funkcjonował. Warto pamiętać, że silnik jest bardzo specyficznym urządzeniem. Wymaga prawidłowego oddziaływania wielu elementów na raz, by móc pracować na odpowiednich obrotach. I tu dochodzi kwestia pieniędzy.

Regularne sprawdzanie poziomu oleju w silniku sprawia, że nie narażasz się na dodatkowe koszty, i to bardzo spore. W końcu zepsuty silnik to niemalże najbardziej kosztowny element całego pojazdu, a co za tym idzie jego regeneracja czy wymiana pochłaniają często kilkanaście tysięcy złotych. To z kolei sprawia, że zwykłe sprawdzenie poziomu oleju może urosnąć do rangi niezawodnej profilaktyki układu napędowego.

W jaki sposób należy kontrolować poziom oleju w samochodzie?

Trzeba jednak wiedzieć, jak skontrolować poziom tego płynu eksploatacyjnego. Po pierwsze Samochód musi być postawiony na płaskim. Jednym z najczęstszych błędów jest mierzenie poziomu, gdy auto stoi przechylone. Nawet małe różnice mogą doprowadzić do nieprawidłowego pomiaru, a co za tym idzie, wpłynąć na nadmierne dolanie oleju, jak i jego niedobór. Pamiętaj też, by silnik nie był ciepły. Jeśli dopiero wróciłeś, odczekaj od 20 do 30 minut i dopiero wówczas wykonaj pomiar.

Jeśli spełniasz powyższe wymogi, czas przejść do tego, jak sprawdzić poziom oleju w silniku. Oczywiście trzeba otworzyć maskę i znaleźć korek, w którym znajduje się bagnet. Często ma on kolor żółty. Przygotuj sobie starą szmatę, by mieć w co wytrzeć wskaźnik. Zrób to od razu po pierwszym wyciągnięciu. Nie patrz na wskazania, dopiero powtórne włożenie pozwoli Ci odczytać właściwy pomiar. Zwykle płyn będzie znajdował się między maksimum a minimum. Włóż bagnet ponownie i trzeci raz go wyjmij. Odczytaj wynik drugi raz, by upewnić się, że taki właśnie jest poziom oleju.

Zadbaj o właściwe smarowanie silnika

Jak często powinno sprawdzać się stan oleju w silniku? Trzeba pamiętać, że ten płyn eksploatacyjny może być wykorzystywany w bardzo różny sposób. Silniki z turbodoładowaniem częściej biorą olej niż stare silniki spalinowe. Im nowszy, tym częściej warto zaglądać pod maskę. Średnio przyjęło się, że kontroli powinno się dokonywać co kilkaset przejechanych kilometrów.

Do tego oczywiście powinieneś wiedzieć, nie tylko jak sprawdzić poziom oleju w silniku, ale także jak często go wymieniać. Przyjęło się, że wizyta u mechanika na wymianie filtrów oleju i samego oleju powinna odbywać się przynajmniej co 30 tys. km przebiegu, a obecnie, w nowych samochodach, wymagana jest co 15 tys. km. Ewentualnie warto postawić auto u mechanika raz na rok, by mieć pewność, że z układem smarowania wszystko w porządku.

Powiązane