ZDrogi.pl > Porady > Jak obszyć skórą kierownicę? Czy można to zrobić samodzielnie?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:44

Jak obszyć skórą kierownicę? Czy można to zrobić samodzielnie?

Jak obszyć skórą kierownicę? Czy można to zrobić samodzielnie?
pixabay.com

Największe wady i zalety skórzanych kierownic

Skórzana kierownica zawsze była uznawana za coś ekstrawaganckiego i luksusowego. Niegdyś była na wyposażeniu tylko tych aut, które należały do klasy premium. Dziś to opcjonalne wyposażenie pojawia się w większości segmentów. Często jednak tańsze auta mają nieprzyjemną gumę lub inne tworzywo sztuczne. I wówczas warto coś z tym zrobić.

Skóra to wyjątkowy materiał. Obszywanie kierownicy sprawi, że nie tylko wygląd się zmieni, choć to podstawowa zaleta tego rozwiązania. Koło jest wówczas przyjemniejsze w dotyku, bardziej wygodne w uchwycie, pozwalające na pewniejsze złapanie jej. Zapobiega także ślizganiu się, bo przeciwdziała poceniu się dłoni.

Oczywiście takie rozwiązanie ma także sporo wad. Przede wszystkim jest to cena, bo dokupienie skórzanych elementów do podstawowej wersji auta w początkowej konfiguracji może pochłonąć kilka tysięcy złotych. Gdy decydujesz się na dodatkowe obszycie tylko kierownicy, już później, zapłacisz nieco mniej, ale i tak nie będą to ceny niskie. Skóra to materiał drogi, ale wytrzymały.

Czy obszycie skórą koła jest proste?

Jeśli chcesz poprawić wygląd koła kierownicy, masz dwa wyjścia: albo obszywanie kierownicy wykonasz samodzielnie, albo zlecisz je fachowcom. Czy to proste zadanie? Absolutnie nie, bo najpierw trzeba umiejętnie zdemontować koło i rozebrać w taki sposób, by wiedzieć, jak je później założyć, a także, by odpowiednio zabezpieczyć je podczas pracy.

Drugi etap do kupno właściwej skóry i jej dopasowanie do koła, a także dokładne pokrycie wszystkich elementów. Przyda się także cienki podkład i pianka tapicerska, a także klej dla tapicerów. Praca nad kierownicą będzie wymagała sporo umiejętności manualnych i cierpliwości. Jeśli nie jesteś osobą wprawioną, prawdopodobnie będziesz potrzebował pomocy fachowca.

Trzeba zadbać o każde przeszycie, by wygląd całego elementu był piorunujący. Pracując samemu, trzeba mieć sporo czasu na precyzyjną pracę przy przytwierdzaniu materiału do koła kierownicy. Również wybór właściwej skóry czy jej rodzaju to swoisty problem. Trzeba mieć rozeznanie w specyfikacji danego elementu, ale także, a może przede wszystkim, dopasować wygląd kierownicy do wnętrza.

Dlaczego warto postawić na fachowca?

Koszt wykonania obszywania kierownicy skórą dobrej jakości przygotowanego u specjalisty może zamknąć się nawet w 1500 złotych. Chodzi o to, by wraz z fachowcami dobrać właściwy materiał i na jego podstawie przygotować koło kierownicy z najwyższą precyzją. Perfekcyjne wykonanie jest dziś możliwe tylko w wykwalifikowanych warsztatach.

Jako że jest to jeden z najważniejszych i najczęściej rzucających się w oczy elementów samochodu, warto pomyśleć o tym, by wygląd kierownicy był zachwycający. Samodzielnie trudno jest uzyskać doskonały efekt i dobrać wszystko w taki sposób, by na koniec efekt przechodził najśmielsze oczekiwania. Dlatego lepiej postawić na fachowców.

Zwykle praca nad jednym kołem kierownicy trwa jeden dzień. Nie jest to zabieg długotrwały, choć wymaga wprawy. Dobry zakład pomoże Ci nie tylko obszyć skórą Twoją kierownicę, ale także ułatwi podjęcie wyboru, który materiał będzie tu najlepszy. No i kupisz go tyle, ile potrzeba, bo nie mając wprawy, zwykle się za skórę przepłaca. Dlatego obszywanie kierownicy lepiej zostawić osobom, które się na tym znają.

Powiązane