ZDrogi.pl

YouTube: UseTool EN

Jak często trzeba wymieniać filtr paliwa w samochodzie?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Dlaczego trzeba pamiętać o wymianie filtra paliwa?

Znamy takich, którzy machną tylko ręką i powiedzą: „no przecież nic się nie stanie, to tylko paliwo”. I jeśli akurat jeżdżą nowoczesnym Dieslem z systemem Common Rail, to uda im się uchronić przed poważną awarią wtryskiwaczy. Ale warto wiedzieć, że im nowsza konstrukcja, tym zaniedbania widać o wiele bardziej i ryzyko awarii silnika wzrasta.

Nie każdy wie, jak często należy wymieniać filtr paliwa, ale to nie oznacza, że można tego nie robić wcale. A nierzadkie są sytuacje, gdy mechanik – szukający problemów z silnikiem po zapaleniu się czerwonej kontrolki jednostki napędowej – natrafia na całkowicie zatkany filtr paliwa, który w układzie znajdował się od nowości! Nic dziwnego, że motor nie chciał pracować normalnie.

Stary filtr to nie tylko ryzyko, że kurz, opiłki metali, brud i inne zanieczyszczenia dostaną się do układu wtryskowego, ale także zmniejszenie mocy silnika. Osiągi zaczynają być nierzeczywiste, może dojść do uszkodzenia wtryskiwaczy, a na pewno trzeba będzie pomyśleć o ich wyczyszczeniu i regeneracji. Tak mała rzecz, jak filtr paliwa, może doprowadzić do poważnych problemów.

Kiedy przyszedł czas na wymianę filtra?

No dobrze, ale skąd masz wiedzieć, że to właśnie teraz, że dziś trzeba wymienić filtr? Jak często należy wymieniać filtr paliwa, by wszystko pracowało na najwyższych obrotach? Oczywiście odpowiedź może być tylko jedna: to zależy. Każdy układ jest inny. Zupełnie inaczej zachowują się silniki benzynowe, inne są silniki wysokoprężne, a zależy to także od ich konstrukcji.

Pierwsze wskazanie, które warto sprawdzić, to informacja od producenta. Zwykle znajdziesz ją w instrukcji obsługi pojazdu. Najczęściej jednak przedział jest określony między 30 tys. a 120 tys. km. Rozbieżność jest wyjątkowo duża. Zależy oczywiście od rodzaju napędu, marki samochodu i jednostki napędowej, która została zamontowana w danym modelu.

Warto jednak mieć świadomość, że lepiej filtr wymienić, niż o tym zapomnieć. Dlatego większość mechaników zaleca wymianę raz do roku, jeśli samochód średnio przejeżdża nie więcej niż 15 tys. km. Wszystko dlatego, że potencjalne ryzyko drogiej naprawy jest zbyt duże, by tak małą rzecz zaniedbać. Dodatkowo, jeśli jeździsz autem z silnikiem Diesla, to wymiany dokonuje się przed każdą zimą, by uniknąć problemów z rozruchem.

Wymiana filtra paliwa – samodzielnie czy u specjalisty?

Skoro trzeba to robić tak często, to może chociaż można samodzielnie, bez wizyty w warsztacie? Oczywiście, że tak, nie jest to bardzo skomplikowane. Znów trzeba jednak pamiętać, że niektóre modele mają tak skonstruowany układ paliwowy, że nie będzie łatwego dojścia do filtra. W takich markach raczej nie uda się to bez częściowego rozebrania elementów pod maską, a więc lepiej nie robić tego samodzielnie.

Jednak w wielu nowszych autach metalową puszkę z przewodami paliwowymi można dość łatwo zlokalizować. Najczęściej zlokalizowany jest on w okolicach kolumn MacPhersona lub ściany grodziowej komory silnika. Innym razem, raczej w starszych wersjach, znajdziesz go w okolicach zbiornika paliwa pod spodem auta lub wzdłuż przewodów paliwowych.

Jeśli już wiesz, gdzie jest oraz jak często należy wymieniać filtr paliwa, możesz przystąpić do pracy. Zaciśnij gumowe zakończenia przewodów i zdejmij z nich opaski. Wyciągnij stary filtr, a następnie w jego miejsce nałóż nowy, uważając, by kierunek przepływu był odpowiednio ulokowany. Na koniec musisz powtórzyć mocowanie gumowych przewodów w taki sam sposób, jak były. I gotowe.

Czy na filtrze paliwa warto oszczędzać?

Dlaczego kierowcy zwykle unikają szybkiej wymiany filtra paliwowego? Być może wynika to z tego, że od razu nie odcina zapłonu i nie przeszkadza w jeździe. Działanie zanieczyszczeń jest ukryte, trudne do zauważenia od razu, ale metodyczne. Przypomina kroplę drążącą skałę. A trzeba pamiętać, że cena wymiany, nawet u mechanika, nie jest droga. W porównaniu z tym, co może się zepsuć bez niej, naprawdę warto wiedzieć, jak często należy wymieniać filtr paliwa. I robić to regularnie.

Tagi:

BenzynaTechnologia

Podobne artykuły

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd
Czytaj więcej >

Porady

Za naklejki na samochodzie możesz dostać mandat. Nie wszystkie są dozwolone
Czytaj więcej >

Porady

Na tej „zagadce” poległo wielu kierowców. Wiedziałbyś, kto ma pierwszeństwo?
Czytaj więcej >

Porady

Garaż jako część domu czy osobny budynek - co wybrać?
Czytaj więcej >

Porady

Jak dobrać boks dachowy do samochodu?
Czytaj więcej >

Porady

Prawo jazdy z kodem 78. Sposób na szybki i prostszy egzamin
Czytaj więcej >
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Porady

Porady

Artykuł Sponsorowany

Długoterminowy wynajem auta
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

3 najważniejsze wady i zalety aut elektrycznych
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Wybieramy pokrowiec na skuter. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Na jaki okres zawierana jest umowa ubezpieczenia AC?
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Tuning samochodowy - coraz popularniejszy w Polsce
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Czym jest kolumna MacPhersona?
Czytaj więcej >