ZDrogi.pl
Guaranteed Asset Protection – specjalne ubezpieczenie dla właścicieli samochodów

pixabay.com

Guaranteed Asset Protection - Specjalne ubezpieczenie dla właścicieli samochodów

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Udostępnij:

Klasyczna polisa OC lub AC nie zawsze pokryje wszystkie straty związane z utratą samochodu. GAP to ubezpieczenie kierowane do osób kupujących auto na kredyt lub w leasingu. Dzięki niemu zakres ochrony jest o wiele większy, a do tego mamy do czynienia z oc

Czym jest ubezpieczenie GAP?

Guaranteed Asset Protection, czyli GAP, to angielska nazwa na ubezpieczenie oferowane kierowcom, którzy nie kupują samochodu za gotówkę. W wielu przypadkach, gdy cokolwiek stanie się z autem, polisa tylko częściowo równoważy jego brak, a kredyt czy leasing, który został zaciągnięty, trzeba nadal spłacać. Czasem warto zastanowić się, co to jest ubezpieczenie GAP.

Działa to dość prosto. Kierowca, który kupuje samochód na kredyt lub który korzysta z leasingu, zawsze jest zobligowany do wykupienia dodatkowo, obok OC, także AC. Jednak najczęściej odszkodowanie jest niewystarczające. Na przykład wypadek czy szkoda całkowita pozwolą odzyskać tylko część kwoty, adekwatnej do tego, ile na ten moment jest warte auto. Co z resztą?

Pozostałą wartość, czyli różnicę między tym, za ile pojazd został kupiony, a tym, jak bardzo stracił na wartości, pokrywa właśnie ubezpieczenie GAP. W ten sposób właściciel samochodu nie musi się przejmować, że zostanie nie tylko bez auta, ale także z obowiązkiem zapłaty pozostałych rat kredytowych czy leasingowych. W ten sposób GAP zapewnia pełną ochronę na wszelki wypadek.

Rodzaje ubezpieczenia GAP

Na rynku oferowane są trzy rodzaje ubezpieczenia GAP. Poza podstawowymi typami jest dodatkowa opcja, oferowana przez niektórych ubezpieczycieli, a mianowicie GAP Casco. My jednak skupimy się teraz na podstawowym rozróżnieniu.

  • GAP fakturowy – najdroższy rodzaj ubezpieczenia tego typu. Jeśli chcesz dowiedzieć się w pełni, co to jest ubezpieczenie GAP, to najłatwiej będzie, gdy sprawdzisz tę formę ochrony. W tym wypadku ubezpieczyciel wypłaca różnicę między ceną auta widniejącą na fakturze a wartością rynkową w momencie, w którym samochód został skradziony czy skasowany. W takim wypadku kierowca zawsze otrzymuje pełną ochronę.

  • GAP indeksowy – najczęściej wybierany w przypadku krótkich umów leasingowych, które zawierane są na 2 czy 3 lata. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w momencie zaistnienia szkody, ale tylko w wysokości 20-30% wartości skradzionego czy zniszczonego auta. Dokładne warunki są zawsze określone w umowie. Tutaj dodatkowo można także zaopatrzyć się w GAP Casco dla pełniejszej ochrony.

  • GAP finansowy – najtańsza wersja ubezpieczenia GAP, która jest wybierana przez osoby korzystające z leasingu z małym wkładem własną i, co za tym idzie, wysoką kwotą wykupu pojazdu. Umowa zakłada, że ubezpieczyciel pokryje różnicę między pozostałymi do spłaty ratami a kwotą wypłaconą z AC.

Ile trzeba zapłacić?

Poszczególne typy różnią się między sobą nie tylko zakresem pomocy na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń związanych z autem, ale także ceną. Ile w rzeczywistości trzeba wyłożyć na takie dodatkowe zabezpieczenie, nawet wiedząc, co to jest ubezpieczenie GAP?

Oczywiście wszystko zależy od firmy ubezpieczeniowej, a więc w jednej kwota może być zupełnie inna niż w drugiej. Średnio szacuje się, że cena ubezpieczenia typu GAP jest określana na od 0,4% do 1,2% wartości pojazdu w skali roku. Najczęściej umowę zawiera się na rok, podobnie jak AC czy OC, a składka jest po prostu doliczana do kwoty kredytowanej czy leasingu.

Najtańszy jest GAP finansowy, który wynosi od 0,4% do 0,5% wartości pojazdu. GAP indeksowy to koszt średnio w przedziale 0,7-0,8%, a GAP fakturowy ma największą rozpiętość i sięga między 0,7% a 1,2% wartości pojazdu. Aby zobrazować to sobie na liczbach: auto o wartości 100 000 złotych będzie wymagało zapłaty ubezpieczenia średnio od 400 do 1200 złotych miesięcznie.

Czy ubezpieczenie typu GAP się opłaca?

Statystyki mówią, że średnio po trzech latach auto fabrycznie nowe traci na wartości około 50%. Skoro tak, to każda szkoda po tym okresie jest ryzykiem dla osoby wybierającej leasing czy kredyt samochodowy. Dlatego warto wiedzieć, co to jest ubezpieczenie GAP, bo w najtrudniejszych sytuacjach może się opłacić. A jeśli ich nie będzie, to zapewni kierowcy święty spokój.

Tagi:

Ubezpieczenie autaPorady motoryzacyjneSamochody używaneBezpieczeństwoMotoryzacja

Redaktor zDrogi.plAutor

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Jak należy poprawnie korzystać z kierunkowskazów w trakcie wyprzedzania

Porady

Czy włączać kierunkowskaz przy wyprzedzaniu? Kierowcy często popełniają błąd

Czytaj więcej >
Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >