ZDrogi.pl > Aktualności > Jeden z naszych sąsiadów zamyka granice dla Polaków. Jesteśmy na liście wysokiego ryzyka
Piotr Dutka
Piotr Dutka 19.03.2022 14:50

Jeden z naszych sąsiadów zamyka granice dla Polaków. Jesteśmy na liście wysokiego ryzyka

granica
zdrogi.pl

Granica z Czechami zostanie zamknięta. Jesteśmy wśród krajów wysokiego ryzyka. Na teren naszych południowych sąsiadów będzie można dostać się tylko w kilku wyjątkowych sytuacjach.

Pandemia koronawirusa Covid-19 skutecznie paraliżuje wiele aspektów codziennego życia. Teraz, sytuacja jest niezwykle dramatyczna. Masowy wzrost zakażeń powoduje powolne zamykanie sklepów, zakładów czy firm. Na Polaków zamykają się również nasi sąsiedzi. 

Nasi południowi sąsiedzi, Czesi zdecydowali się na bardzo drastyczny krok. Zamykają granice z naszym krajem. Powodem jest fakt, że Polska jest na liście krajów wysokiego ryzyka zachorowania na koronawirusa. Wszystko ze względów bezpieczeństwa. 

Od poniedziałku nie będzie można przekroczyć granicy z Czechami, chyba, że znajdziemy się w specjalnej grupie osób. Na takowe i tak zostaną nałożone odpowiednie nakazy oraz obostrzenia. 

Do Czech wjadą osoby, które:

Są cudzoziemcami i mają pozwolenie na stały lub tymczasowy w krajach o niskim ryzyku zarażenia (czyli nie jest to Polska)Mają wizę długoterminową, zezwolenia na pobyt stały lub czasowy w Republice CzeskiejSą członkami rodzin obywateli CzechSą pracownikami transportu międzynarodowego (np. kierowcy zawodowi)Mają szczególne znaczenie dla Republiki Czeskiej (uczniowie, partnerzy biznesowi, dyplomaci)Mają szczególne powody (świadczenia zdrowotne, wyrok sądu, wezwanie organu państwowego, opieka nad członkami rodziny, sytuacje humanitarne), o ile są potwierdzone odpowiednimi dokumentami.

Warto podkreślić, że wszystkie z tych osób będą poddane badaniu PCR oraz zobowiązane do wypełnienia specjalnego formularza lokalizacyjnego. Wyjątkiem od badania jest przejazd tranzytowy, trwający nie więcej niż 12 godzin.

 Z obowiązkowego badania wyłączeni zostali pracownicy transgraniczni, którzy pojawiają się w Czechach w celach zarobkowych, przynajmniej raz w miesiącu.