ZDrogi.pl > Porady > Filtr kabinowy - do czego służy, jak go wymienić, gdzie się znajduje?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:43

Filtr kabinowy - do czego służy, jak go wymienić, gdzie się znajduje?

Filtr kabinowy – do czego służy, jak go wymienić, gdzie się znajduje?
pixabay.com

Po co mi w samochodzie filtr kabinowy?

Jest to element niezbędny w aucie, który służy do oczyszczania powietrza, które dostaje się do kabiny przez układ wentylacji. Filtr kabinowy, przeciwpyłkowy, pyłkowy – bo takie ma nazwy – zatrzymuje cząsteczki brudu, kurzu, smogu i wielu innych związków, chroniąc pasażerów i kierowcę przed wdychaniem niebezpiecznych substancji.

Dobrej jakości filtr ma kilka warstw, na które składają się włókna o różnej strukturze. Dzięki temu może działać na różnych poziomach, nie przepuszczając substancji o wielorakiej budowie, nawet tych, które mają wielkość do 2,5 μm. Cały czas trwają prace technologiczne, by umożliwić filtrowanie powietrza jeszcze dokładniej.

Dziś najpopularniejsze są filtry węglowe, choć w wielu samochodach montuje się wciąż typ standardowy. Na rynku można dostać także filtry antysmogowe oraz wykonane z nanowłókien. Węglowe działają dzięki dobrze znanym właściwościom aktywnego węgla. Antysmogowe mogą chronić przed najmniejszymi cząstkami pyłu zawieszonego PM10, a te z nanowłókien będą mogły zatrzymywać cząsteczki o jeszcze mniejszej wielkości. Tylko jak wymienić filtr kabinowy?

Jak często trzeba wkładać nowy filtr wewnątrz kabiny pojazdu?

Zazwyczaj jest on wymieniany wraz z innymi pracami przeglądowymi, czyli raz na 15 tys. km przebiegu lub co roku. Jednak częstotliwość jego wymiany powinna być uzależniona od warunków, w których musi pracować. Warto pomyśleć o częstszej wymianie, jeśli samochód dużo porusza się po mieście lub po drogach nieutwardzonych.

Warto także dodać, że to, z jaką częstotliwością i jak wymienić filtr kabinowy, zależy indywidualnie od kierowcy. Alergicy powinni korzystać z nowych filtrów już po około 4 do 6 miesięcy. Konieczność częstej wymiany wynika także z jakości użytego materiału. Im lepszy filtr, tym dłużej jest w stanie pracować na wysokim poziomie.

Jeśli jednak samochód nie jest eksploatowany w trudnych warunkach, można wymienić filtr raz do roku. Warto pamiętać, że przebieg w przypadku filtrów kabinowych nie ma takiego znaczenia – tu liczy się czas, jaki ten element spędza w kabinie samochodu. Nie można zapominać, że zimą filtry mają tendencję do gromadzenia grzybów, dlatego niejednokrotnie to właśnie wczesna wiosna jest najlepszym momentem na jego wymianę.

Filtr kabinowy – koszty wymiany

Skoro w niektórych przypadkach wymiana filtra powinna odbywać się co kilka miesięcy, to warto wiedzieć, jaki jest jej koszt. Wszystko zależy oczywiście od wyboru odpowiedniego materiału, a więc rodzaju filtra, ale także od tego, ile za takie działanie policzy sobie mechanik. Im trudniejszy dostęp do filtra kabinowego, tym więcej pieniędzy będzie trzeba zapłacić. Nie są to jednak wielkie sumy, choć można pomyśleć, jak je zmniejszyć, czyli jak wymienić filtr kabinowy sprawniej.

Jeśli wybierasz model dobrej jakości, będziesz musiał przygotować się na wydatek kilkudziesięciu złotych. Najczęściej ceny tych najlepszych wahają się nieco poniżej 100 złotych. Oczywiście to tylko w przypadku wymiany filtra u mechanika. Bardzo często cena tej części w ASO wyniesie Cię kilkaset złotych, a do tego jeszcze doliczona zostanie usługa montażu. Dlatego czasami lepiej jest sprawdzić, czy wymiany filtra nie można wykonać we własnym zakresie.

Jak samodzielnie wymienić filtr?

Czy zastąpienie starego modelu nowym jest trudne? Jak wymienić filtr kabinowy? W gruncie rzeczy nie ma w tym nic skomplikowanego. Sama wymiana, czyli wyjęcie starego i włożenie nowego filtra, to kilka sekund. Większym problemem jest dostanie się do miejsca, w którym jest zamontowany. I tak naprawa jest uzależniona od tego, jaki masz samochód.

W niektórych autach dostęp do filtra będzie wymagał demontażu kokpitu. Czasem jednak wystarczy zdjąć schowek przedni i gotowe. Zwykle producenci umieszczają instrukcję, gdzie powinien znajdować się dany rodzaj oczyszczacza w pojeździe. Wówczas dotarcie do niego będzie prostsze. Warto jednak pamiętać, by wszystko robić delikatnie i dokładnie. Niewątpliwie jest to jedna z najłatwiejszych operacji w samochodzie, którą możesz wykonać samodzielnie.

Powiązane