ZDrogi.pl
Eurowinieta – jak ją kupić, ile kosztuje, gdzie obowiązuje?

pixabay.com

Eurowinieta - jak ją kupić, ile kosztuje, gdzie obowiązuje?

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Udostępnij:

Eurowinieta jest jednym z rozwiązań mających na celu ułatwienie podróżowania po niektórych krajach Europy. Jej wykupienie pozwala na poruszanie się po drogach płatnych bez konieczności pobierania biletu. Oczywiście nie jest obecna w każdym kraju, stąd mus

Czym jest eurowinieta?

System poboru opłat od kierowców aut ciężarowych o masie przekraczającej 12 ton w kilku europejskich krajach nazywamy potocznie eurowinietą. Będąc bardziej precyzyjnym, należałoby powiedzieć, że chodzi o kraje Unii Europejskiej, bo winieta ta działa tylko na jej terenie. Zamysł pozwala wierzyć, że z czasem krajów w niej zrzeszonych będzie więcej. A jakie są dziś?

Obecnie eurowinietę kupimy na Szwecję, Danię, Luksemburg i Holandię. Co ciekawe sposób, jak kupić eurowinietę, zmieniał się od 1999 roku, gdy cały system został stworzony i rozpoczął swoją działalność. Najczęściej korzystają z niego właściciele firmy transportowych lub sami kierowcy większych pojazdów ciężarowych. Warto tu dodać, że jej posiadanie na terenie wyżej wspomnianych krajów jest obowiązkowe.

Jak działa? Kierowca kupujący eurowinietę podaje dane dotyczące samochodu. W ten sposób jest rejestrowany w bazie, a więc nie potrzebuje już dodatkowych nalepek czy certyfikatów. Wszystko odbywa się poprzez elektroniczną weryfikację, choć oczywiście nie zawsze tak to wyglądało. Co istotne: jedna eurowinieta obowiązuje we wszystkich tych czterech krajach.

Jak zamówić winietę na drogi w Europie?

Eurowinieta jest dostępna w wielu miejscach stacjonarnie. Jednocześnie można się w nią zaopatrzyć poprzez internet. Jeśli wybieramy stacjonarny punkt sprzedaży, to musimy wybrać się na stację benzynową, do punktów odprawy granicznej czy do placówek firmy AGES, która obecnie jest oficjalnym operatorem eurowiniet. Jej siedziby znajdziemy w większych miastach Polski.

Jeśli wybieramy zamówienie przez internet, to warto wiedzieć, że transakcji trzeba dokonać przed przekroczeniem granicy. Oczywiście jest to o wiele prostsze i wygodniejsze rozwiązanie dla tych, którzy nie wiedzą, jak kupić eurowinietę. Kierowca musi wejść na stronę eurovignettes.eu i tam znaleźć odpowiednią zakładkę. Jeśli korzysta z kart flotowych lub paliwowych, może za ich pośrednictwem dokonać płatności.

Podczas zakupu należy podać informacje pozwalające na jednoznaczną identyfikację samochodu. Wśród danych, które muszą znaleźć się we wniosku, znajdziemy:

  • kraj pochodzenia pojazdu (jego rejestracji);

  • numer rejestracyjny;

  • liczba osi;

  • czas obowiązywania eurowiniety;

  • klasa emisji zanieczyszczeń zgodna z normami Unii Europejskiej.

Koszt i weryfikacja zakupu

To oczywiście nie koniec. Teraz trzeba zapłacić. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak długo winieta będzie musiała obowiązywać. Od początku 2020 roku ceny poszły w górę. Obecnie stawka dzienna to 12 euro. Dla tych, którzy nie wiedzą, jak kupić eurowinietę, ważną informacją będzie także to, jak zweryfikować, czy została zakupiona. Można to zrobić w sieci, po wejściu w swoje zamówienie, gdzie znajdzie się potwierdzenie w formacie PDF, albo pod specjalnym numerem dostępnym na stronie.

Tagi:

Porady motoryzacyjneMotoryzacja

Redaktor zDrogi.plAutor

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Jak należy poprawnie korzystać z kierunkowskazów w trakcie wyprzedzania

Porady

Czy włączać kierunkowskaz przy wyprzedzaniu? Kierowcy często popełniają błąd

Czytaj więcej >
Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >