ZDrogi.pl > Porady > Eurowinieta - jak ją kupić, ile kosztuje, gdzie obowiązuje?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:43

Eurowinieta - jak ją kupić, ile kosztuje, gdzie obowiązuje?

Eurowinieta – jak ją kupić, ile kosztuje, gdzie obowiązuje?
pixabay.com

Czym jest eurowinieta?

System poboru opłat od kierowców aut ciężarowych o masie przekraczającej 12 ton w kilku europejskich krajach nazywamy potocznie eurowinietą. Będąc bardziej precyzyjnym, należałoby powiedzieć, że chodzi o kraje Unii Europejskiej, bo winieta ta działa tylko na jej terenie. Zamysł pozwala wierzyć, że z czasem krajów w niej zrzeszonych będzie więcej. A jakie są dziś?

Obecnie eurowinietę kupimy na Szwecję, Danię, Luksemburg i Holandię. Co ciekawe sposób, jak kupić eurowinietę, zmieniał się od 1999 roku, gdy cały system został stworzony i rozpoczął swoją działalność. Najczęściej korzystają z niego właściciele firmy transportowych lub sami kierowcy większych pojazdów ciężarowych. Warto tu dodać, że jej posiadanie na terenie wyżej wspomnianych krajów jest obowiązkowe.

Jak działa? Kierowca kupujący eurowinietę podaje dane dotyczące samochodu. W ten sposób jest rejestrowany w bazie, a więc nie potrzebuje już dodatkowych nalepek czy certyfikatów. Wszystko odbywa się poprzez elektroniczną weryfikację, choć oczywiście nie zawsze tak to wyglądało. Co istotne: jedna eurowinieta obowiązuje we wszystkich tych czterech krajach.

Jak zamówić winietę na drogi w Europie?

Eurowinieta jest dostępna w wielu miejscach stacjonarnie. Jednocześnie można się w nią zaopatrzyć poprzez internet. Jeśli wybieramy stacjonarny punkt sprzedaży, to musimy wybrać się na stację benzynową, do punktów odprawy granicznej czy do placówek firmy AGES, która obecnie jest oficjalnym operatorem eurowiniet. Jej siedziby znajdziemy w większych miastach Polski.

Jeśli wybieramy zamówienie przez internet, to warto wiedzieć, że transakcji trzeba dokonać przed przekroczeniem granicy. Oczywiście jest to o wiele prostsze i wygodniejsze rozwiązanie dla tych, którzy nie wiedzą, jak kupić eurowinietę. Kierowca musi wejść na stronę eurovignettes.eu i tam znaleźć odpowiednią zakładkę. Jeśli korzysta z kart flotowych lub paliwowych, może za ich pośrednictwem dokonać płatności.

Podczas zakupu należy podać informacje pozwalające na jednoznaczną identyfikację samochodu. Wśród danych, które muszą znaleźć się we wniosku, znajdziemy:

  • kraj pochodzenia pojazdu (jego rejestracji);

  • numer rejestracyjny;

  • liczba osi;

  • czas obowiązywania eurowiniety;

  • klasa emisji zanieczyszczeń zgodna z normami Unii Europejskiej.

Koszt i weryfikacja zakupu

To oczywiście nie koniec. Teraz trzeba zapłacić. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak długo winieta będzie musiała obowiązywać. Od początku 2020 roku ceny poszły w górę. Obecnie stawka dzienna to 12 euro. Dla tych, którzy nie wiedzą, jak kupić eurowinietę, ważną informacją będzie także to, jak zweryfikować, czy została zakupiona. Można to zrobić w sieci, po wejściu w swoje zamówienie, gdzie znajdzie się potwierdzenie w formacie PDF, albo pod specjalnym numerem dostępnym na stronie.

Powiązane