ZDrogi.pl > Porady > Dlaczego falują obroty ? Gdzie szukać źródła problemu ?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:42

Dlaczego falują obroty ? Gdzie szukać źródła problemu ?

Dlaczego falują obroty ? Gdzie szukać źródła problemu ?
Foter.com

Niezależnie od modelu samochodu, wieku oraz eksploatacji pojazd na biegu jałowym musi utrzymywać stałe obroty. O ile taki proceder występuje w niewielkim zakresie przy zimnym silniku, to nie musimy mieć obaw, że coś jest nie tak. Gorzej jeśli utrzymuje się to przez dłuższy czas, a sam silnik szarpie nawet w momencie gdy osiągnie optymalną temperaturę.

Za usterkę może odpowiadać szereg czynników. We współczesnych autach zazwyczaj jest to elektronika, która potrafi być kapryśna. W nowszych konstrukcjach pracę auta monitoruje wiele czujników jak: czujnik położenia wału korbowego, położenia przepustnicy, temperatury zasysanego powietrza, sondy lambda czy przepływomierza powietrza. Nie to jednak reguła i za złą pracę silnika może być odpowiedzialny inny element. Poniżej przedstawiamy najbardziej prawdopodobne opcje.

Filtry i pompa paliwa

Zabrudzone filtry zdecydowanie pogarszają parametry samochodu co wpływa także na falowanie obrotów. Rzadziej zdarza się aby przyczyna tkwiła w pompie choć warto zweryfikować czy nie doszło do awarii tego elementu.

Komputer

Tak jak wspomnieliśmy elektronika potrafi być awaryjna i ma to do siebie, że po prostu pewnego dnia przestaje działać. Wpływ na to mogą mieć m.in. uszkodzone czujniki. Instalacja nowego komputera to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. W większości przypadków możliwa jest naprawa jednostki, która jest znacznie tańszą alternatywą.

LPG

Samochody posiadające instalację gazową są szczególnie podatne na falujące obroty. Sam montaż LPG to poważny zabieg i najmniejszy błąd może spowodować kłopot, ponieważ zachodzi duża ingerencja w silnik oraz części ściśle współpracujące z jednostką napędową.

Przepływomierz

Kłopot może tkwić również w przepływomierzu. Winę za to ponoszą błędne informacje odnośnie przepływającego powietrza. Komputer chcąc utrzymać optymalne obroty dawkuje błędną ilość paliwa co uniemożliwia odpowiednią pracę silnika. Często taka awaria zdarza się w samochodach z zamontowaną instalacją gazową, zwłaszcza jeśli nie zostało to wykonane fachowo.

Powiązane