Czym jest numer VIN i gdzie go znaleźć?
Źródło: pixabay.com

Czym jest numer VIN i gdzie go znaleźć?

Redaktor zDrogi.plRedaktor zDrogi.pl
18 Lutego 2021

Aby walczyć z próbami kradzieży i oszustw w ubezpieczeniach samochodu, stworzono specjalny numer identyfikacyjny każdy samochód na świecie. Unikatowy VIN ma na celu wskazać dany egzemplarz i ułatwić weryfikację pojazdu. Czym jest dokładnie, z czego się składa i gdzie go znajdziesz?

Do czego może Ci się przydać numer VIN?

Numer VIN, a więc Vehicle Identification Number, to identyfikacyjny numer pojazdu, który nadany zostaje mu w procesie produkcji. Każdy pojazd legitymuje się innym oznaczeniem, dzięki czemu nie ma dwóch takich samych egzemplarzy na świecie.

Zastosowanie na pozór kierowcy nie dotyczy. Nie zastanawia się, co to jest numer VIN. Przecież ma udaremnić kradzieże – kierowca nie kradnie – no i uniemożliwić oszustwa ubezpieczeniowe – a kierowca jest uczciwy. Ale okazuje się, że może być bardziej niż przydatny dla każdego z nas.

Wszystko dlatego, że dzięki niemu i wprowadzonemu już kilka lat temu systemowi CEPiK, każdy – znając VIN – może sprawdzić historię pojazdu, czy brał udział w wypadku, czy był wyrejestrowany albo czy nie służył jako taksówka. A przy kupnie to informacjebezcenne.

Czynniki pierwsze numeru VIN

Z czego składa się numer VIN? To 17 znaków, które pozwalają na identyfikację nie tylko samego pojazdu jako konkretnego modelu, ale także kraju pochodzenia i wielu innych. Dzięki temu nawet nie znając historii, kierowcy mogą po kilku cyfrach czy literach dowiedzieć się o pojeździe więcej.

Dzieli się go na trzy części. Pierwsza jest najkrótsza i składa się z trzech znaków. To tzw. kod WMI. W nim zawierają się region i nazwa producenta pojazdu. I tak na przykład „J” to Japonia, a „W” Niemcy itd. Numer VIN zaczynający się od cyfry 1? To sygnał, że auto wyprodukowano w USA. Drugi i trzeci znak to producent.

Druga część, VDS, oznacza typ pojazdu specyficzny dla każdego producenta. Każda marka koduje informacje inaczej, wpisując na pozycje od 4 do 9, czy auto ma poduszki powietrzne, jakie ma zabezpieczenia lub czy jest sportowe. Ostatni znak jest kontrolny, a więc pozwala – na podstawie algorytmu – ustalić, czy numer jest prawidłowy.

Trzecia część, ostatnia, to VIS. Jest najbardziej indywidualny – to numer własny egzemplarza. Poznajemy tu rodzaj silnika, napęd, a także kod fabryki, która wyprodukowała dany model. To najdłuższy fragment VIN, a na jego ostatnich czterech pozycjach zawsze widnieją cyfry.

Gdzie znajdziesz numer identyfikacyjny swojego pojazdu?

Aby nie dochodziło do sytuacji, w których numer VIN był zamazywany czy zmieniany, umieszcza się go w wielu miejscach. Przede wszystkim na polu „E” w dowodzie rejestracyjnym, ale nie tylko. Pojawia się na przykład na podszybiu auta, by każdy, niezależnie od tego, czy jest właścicielem czy nie, może go odczytać.

Oprócz tego numer identyfikacyjny znajdziesz choćby w okolicach kolumny MacPhersona, w dolnej części słupka przy drzwiach, przy przegrodzie czołowej czy pod maską, obok silnika. Na pewno, jeśli nie wiesz, co to jest VIN, musisz zacząć na niego zwracać uwagę, bo jest to bardzo przydatny numer, by nie dać się oszukać.

Następny artykuł