ZDrogi.pl > Porady > Czym jest i gdzie się znajduje tabliczka znamionowa samochodu?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:43

Czym jest i gdzie się znajduje tabliczka znamionowa samochodu?

Czym jest i gdzie się znajduje tabliczka znamionowa samochodu?
pixabay.com

Jaka powinna być tabliczka znamionowa – przepisy

Konieczność posiadania tabliczki znamionowej samochodu jest zapisana w prawie. Ustawodawca zamieścił odpowiedni przepis w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku. To dokument, który precyzuje ogólne warunki techniczne pojazdów dopuszczonych do ruchu drogowego oraz wskazuje na zakres niezbędnego wyposażenia aut w Polsce.

Właśnie w tym przepisie określa się sposób umieszczenia, wykonania tabliczki znamionowej oraz to, jakie informacje powinny się na niej znaleźć. I tak jeśli chodzi o materiał, to tabliczka musi być wykonana z materiału nieulegającego szybkiej korozji, by odczyt danych był łatwy nawet po wielu latach eksploatacji. Do tego znaki nie mogą być ścieralne, by nie mogło dojść do ich utraty.

Dodatkowo metalowa plakietka nie może znaleźć się w byle jakim miejscu. Musi zostać przymocowana na widoku, w części łatwo dostępnej dla każdego użytkownika samochodu. Co ważne, musi też znaleźć się na elemencie, który nie podlega wymianie, nawet w przypadku, gdy samochód zostanie mocno zniszczony po wypadku. Zwykle są to więc elementy konstrukcyjne budy auta.

Jakie informacje o samochodzie można z niej wyczytać?

Nie ma jednego wzoru danych, które muszą znaleźć się na tabliczce. Określa się jednak odgórnie, czego plakietka nie może być pozbawiona. I tak najważniejszymi danymi są: marka pojazdu oraz numer świadectwa homologacji, czyli dopuszczenia do ruchu drogowego danego modelu. Nie ma wymogu umieszczać na tabliczce znamionowej samochodu jego nazwy modelu, bo wynika on z numeru VIN, który również jest obowiązkowy.

Wśród danych homologacyjnych znaleźć się musi także tzw. DMC, czyli dopuszczalna masa całkowita, a także dopuszczalne obciążenie przewidziane na oś przednią oraz tylną. Jednocześnie jeśli wartości maksymalne mas i obciążeń są większe niż te dopuszczone do użytku, wówczas muszą znaleźć się w kolumnie po prawej stronie. Pojawi się także informacja o dopuszczalnej masie zespołu składającego się z auta i przyczepy.

Co ciekawe przepisy w Polsce nie wymagają umieszczania na plakietce masy własnej pojazdu gotowego do jazdy, co jednak większość marek na świecie i tak robi. Niektóre, zwykle te marki uznawane za bardziej premium, lepsze, fabryki umieszczają w tym miejscu także dane o produkcji, a więc miejsce jej ulokowania, dokładną pojemność i moc silnika, symbol lakieru, a także rok zjazdu z taśmy. Są to jednak dane dodatkowe, które znaleźć się na tabliczce nie muszą.

Brak tabliczki znamionowej – kiedy wnioskować o jej wydanie?

Czy skoro tabliczka znamionowa samochodu jest tak ważna, to jej brak wiąże się z poważnymi problemami? Jak najbardziej. Najczęściej taki samochód będzie miał problemy przy kontroli, oczywiście o ile policjanci zerkną akurat w odpowiednie miejsce. Do tego nie będzie można przejść przeglądu technicznego, a kierowca może zostać narażony na koszty.

Co zrobić, gdy nie ma tabliczki? Trzeba skierować się do urzędu wraz z dokumentami, w tym potwierdzeniem stanu technicznego, by wyrobić nową. Opłata za taką przyjemność to 10 złotych. O wydanie nowej plakietki należy wnioskować, gdy odzyska się samochód z kradzieży lub gdy dane ulegną trwałemu zatarciu albo tabliczka zostanie zgubiona.

Powiązane