ZDrogi.pl
Czy trzeba wymieniać olej w skrzyni manualnej ?

Foter.com

Czy trzeba wymieniać olej w skrzyni manualnej ?

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Udostępnij:

Panuje wieloletnie przeznaczenie, że wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów jest zbędnym procesem. Niektórzy kierowcy dokonują regularnej wymiany ale są też i tacy, którzy lekceważą tę czynność tym bardziej, że manualna wersja, w przeciwieństwie do auto

Czy trzeba wymieniać olej w skrzyni manualnej ?

Panuje wieloletnie przeznaczenie, że wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów jest zbędnym procesem. Niektórzy kierowcy dokonują regularnej wymiany ale są też i tacy, którzy lekceważą tę czynność tym bardziej, że manualna wersja, w przeciwieństwie do automatycznych przekładni nie przeszła tak dużej ewolucji.

Zasadność wymiany oleju w skrzyni manualnej

W książce serwisowej znajdziemy mnóstwo zaleceń odnośnie naszego samochodu, w tym informacje dotyczące wymiany oleju, która według licznego grona producentów nie jest konieczna. Niektórych taka nowina może zadziwić, wszak wiele mówi się o utracie właściwości oleju silnikowego wraz z powiększającym się dystansem.

Zasadniczą różnicą jest fakt, że olej w skrzyni biegów nie ma styczności z paliwem, spalinami czy wysokimi temperaturami więc można stwierdzić, że warunki pracy ma zdecydowanie lżejsze. Musimy jednak uwzględnić, że jedną z funkcji oleju jest pozbycie się zanieczyszczeń gromadzących się na przekładni. Ponadto każdy smar posiada takie atrybuty jak lepkość więc niemożliwym jest aby parametry się utrzymały po przejechaniu kilkuset tysięcy kilometrów.  

Dlaczego warto wymieniać olej

Budowa manualnej skrzyni biegów nie zmieniła się za bardzo na przestrzeni lat, aczkolwiek wprowadzone modyfikacje i wszelkie nowinki techniczne spowodowały, że w porównaniu ze starszymi samochodami mechanizm ten jest bardziej narażony na obciążenia. Praca skrzyni biegów odbywa się z wykorzystaniem rzadkich olejów co ściśle jest związanie z momentem obrotowym, gdzie maksymalny poziom możemy osiągnąć przy stosunkowo niskich obrotach.

Większość kierowców preferuje jazdę na niskich obrotach przez wzgląd na oszczędność, aczkolwiek taka ekonomiczność nie jest wbrew pozorom pożądana, ponieważ właściwości oleju ulegają pogorszeniu i dodatkowo mocno eksploatuje zarówno skrzynię biegów jak i sprzęgło.

Argumentem przemawiającym za wymianą oleju w skrzyni manualnej są wspomniane już zanieczyszczenia. Mają one duży wpływ na stan przekładni i nie mamy tu na myśli jakiegoś osadu, a pojawiające się opiłki metali, których nie sposób uniknąć. Obecność opiłków wynika chociażby z  permanentnej pracy kół zębatych czy z powodu nieprawidłowego korzystania z pedału sprzęgła o czym informuje nas charakterystyczne zgrzytanie w momencie zmiany biegu.

W teorii za wychwytanie opiłków odpowiedzialne są znajdujące się w skrzyni magnesy, które nie są w stanie przechwycić wszystkich pozostałości. Ciała obce pływające w oleju osadzają się na metalowych częściach co przyspiesza ich zużycie i powodują namnożenie się opiłków. Wymiana oleju pozwala zatem oczyścić skrzynię i zapobiega obecności szkodliwych opiłków.

Niekorzystnym czynnikiem jest również zbyt wysoka temperatura poszczególnych podzespołów jak: koła zębate czy łożyska. Olej silnikowy i przekładniowy zapobiega takim procesom poprzez wchłanianie ciepła. Lekceważenie tego może doprowadzić do szybszego zużycia skrzyni biegów. Podwyższona temperatura może wystąpić także przy dodatkowym obciążeniu jak np. holowanie dlatego wymiana oleju w takiej sytuacji jest wręcz obowiązkowa.

Jak często wymieniać olej w manualnej skrzyni biegów

Zróżnicowanie wartości oraz występujące oznaczenia nie nakazujące wymiany oleju powodują, że ciężko wyrokować z jaką częstotliwością powinniśmy dokonywać tej czynności. W dużej mierze uzależnione jest to od indywidualnych preferencji i radzimy nie przestrzegać zaleceń producenta w tej kwestii. Przy zakupie używanego auta z przebiegiem powyżej 100 tys. km warto profilaktycznie przeprowadzić taką wymianę. Przy doborze odpowiedniego oleju zapoznajcie się z informacjami zawartymi na opakowaniu. Na butelkach znajdują się wszelkie szczegóły odnośnie właściwości oleju i bez problemu znajdziemy odpowiedni dla siebie produkt.

Wymiana oleju w skrzyni manualnej jest często ignorowanym zabiegiem co może być błędnym posunięciem. Koszt odpowiedniego oleju oraz rzadka wymiana powinny zachęcić to zmiany decyzji zwłaszcza, że niewielka inwestycja może pozytywnie wpłynąć na pracę i żywotność naszej skrzyni oraz jej elementów zmniejszając przy tym ryzyko ewentualnej usterki.

Tagi:

TechnologiaPorady motoryzacyjneSamochody używaneBezpieczeństwoMotoryzacja

Redaktor zDrogi.plAutor

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Jak należy poprawnie korzystać z kierunkowskazów w trakcie wyprzedzania

Porady

Czy włączać kierunkowskaz przy wyprzedzaniu? Kierowcy często popełniają błąd

Czytaj więcej >
Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >