ZDrogi.pl > Porady > Czy możesz odstąpić od umowy kupna-sprzedaży samochodu?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:43

Czy możesz odstąpić od umowy kupna-sprzedaży samochodu?

Czy możesz odstąpić od umowy kupna-sprzedaży samochodu?
pixabay.com

Rękojmia przy sprzedaży samochodu

W normalnej sytuacji za wady, które zostały ukryte w trakcie sprzedaży, odpowiada sprzedawca. To oznacza, że oferując rzecz niezgodną z tym, co opisuje, naraża się na konsekwencje. Podobnie jest w przypadku sprzedaży samochodu. Co do zasady można zatem odstąpić od umowy kupna-sprzedaży auta na zasadzie rękojmi, co jednak nie ma zastosowania w każdej sytuacji. Warto mieć na uwadze tę kwestię przy podpisywaniu umowy, by później nie było pozamiatane.

Zgodnie z prawem, gdy transakcja realizowana jest między handlarzem, a więc firmą, a osobą fizyczną, wówczas nie można zrezygnować z prawa do rękojmi. To oznacza, że zawsze w takim wypadku wady zatajone, występujące już w trakcie transakcji, muszą być naprawione przez sprzedającego.

Niestety w umowach między dwiema osobami fizycznymi można umieścić zapis o wyłączeniu ochrony wynikającej z zasady o rękojmi. W ten sposób osoba nieświadoma pozostawiona jest bez żadnego wsparcia. Szukajcie tego zapisu, gdy będziecie kupować samochód.

Wady prawne i fizyczne – jak odstąpić od umowy kupna-sprzedaży auta?

Jednak nie jest tak, że każda wada uprawnia do pociągnięcia sprzedawcy do obowiązku rekompensaty. Aby rękojmia w przypadku sprzedaży samochodu miała zastosowanie, musi wystąpić zatajenie wady fizycznej lub prawnej danego pojazdu.

Oznacza to, że ponad wszelką wątpliwość problem musiał występować już w trakcie sprzedaży pojazdu, przy czym nie ma tu znaczenia, że sprzedający nie był świadomy problemów z samochodem. Liczy się tylko to, że podpisał umowę odnośnie do rzeczy, która nie powinna zostać sprzedana w tym stanie z takim opisem.

Kiedy i jak odstąpić od umowy kupna-sprzedaży auta? Gdy mamy do czynienia z wadą prawną lub fizyczną. A czym dokładnie są?

  • To na przykład zakup samochodu od jednego z kilku właścicieli, bez wiedzy tego drugiego.

  • Zakup pojazdu od osoby, która nie miała do niego praw.

  • Gdy przedmiotem umowy jest rzecz zajęta przez komornika.

  • Kupno kradzionego samochodu itp.

Z kolei do wad fizycznych zaliczamy m.in.:

  • Nieprawdziwe informacje odnośnie do stanu pojazdu, historii, zużycia czy sposobu eksploatacji.

  • Auto powypadkowe, które zostało naprawione niezgodnie ze sztuką.

  • Samochód popowodziowy, z awarią silnika, skrzyni biegów, bez części dokumentacji czy niezbędnego wyposażenia.

  • Auto powypadkowe sprzedawane jako bezwypadkowe i inne.

Na co możesz liczyć, kupując samochód?

Czego poza zwrotem pieniędzy możesz żądać, gdy okaże się, że zakupione auto nie jest sprawne? Jak odstąpić od umowy kupna-sprzedaży auta? Przede wszystkim nie musisz od razu pozbywać się pojazdu. Możesz najpierw żądać obniżenia ceny w zakresie różnicy między tym, co kupiłeś, a autem bez danej wady. Pomoc w odzyskaniu równowartości gwarantuje rzeczoznawca, który wyceni pojazd i porówna wartość dobrego samochodu w danym roczniku, z określonym przebiegiem itp. Możesz także, o ile to możliwe, żądać usunięcia wad.

Nade wszystko jednak masz prawo do odstąpienia od umowy, co będzie wiązało się ze złożeniem stosownych dokumentów, a w konsekwencji z koniecznością nałożoną na sprzedającego do zwrotu pieniędzy, które otrzymał w wyniku realizacji danej umowy. W ten sposób można odzyskać poniesione koszty i, co ważne, sprzedający nie może odmówić tego rozwiązania. Może nie mieć możliwości zapłacić za wymianę poszczególnych części, natomiast jest zmuszony do respektowania prawa zwrotu pieniędzy.

W jaki sposób odstąpić od umowy kupna-sprzedaży samochodu?

Czas doprecyzować, jak odstąpić od umowy kupna-sprzedaży auta. Właściwie cały proces jest dość prosty. Co do zasady odstąpić od umowy można, składając tzw. oświadczenie woli. Treść nie jest obwarowana specjalną formą. Jeśli dysponujesz umową na piśmie, to zwykle oświadczenie także powinno być zatwierdzone pismem. Musi być napisane jednoznacznie, to znaczy dać do zrozumienia, czego wymagasz od sprzedawcy. Przy odstąpieniu oczywiście będzie to żądanie zwrotu pieniędzy. Dobrze także wskazać konkretną wadę i fakt, że jest istotna.

Jeśli sprzedawca odmówi wypłaty środków, wówczas należy przygotować się na batalię sądową. Trzeba przygotować pozew, najlepiej przez wynajętego prawnika, a następnie wysłać wezwanie dla sprzedającego, oczywiście bez uprzedniego go ostrzegania. Warto także wybrać rzeczoznawcę, który jasno określi wartość samochodu oraz uszkodzenia, które wpływają na jej obniżenie w przypadku tego egzemplarza. Teoretycznie sprzedawca może liczyć na to, że uda mu się zapłacić tylko równowartość szkody względem tego, co otrzymał za cały pojazd, jednak zgodnie z prawem osoba kupująca może się na to nie zgodzić.

Powiązane