ZDrogi.pl > Porady > Czy masz punkty karne? Teraz możesz to sprawdzić szybko i sprawnie
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:43

Czy masz punkty karne? Teraz możesz to sprawdzić szybko i sprawnie

Czy masz punkty karne? Teraz możesz to sprawdzić szybko i sprawnie!
pixabay.com

Jednorazowa zdobycz, czyli ile można dostać za jednym razem?

Zanim krok po kroku wyjaśnimy, w jaki sposób można sprawdzić aktualny stan punktów karnych, musimy dokładnie wyjaśnić, jak można je zdobyć i jak wiele za jednym razem. Punkty karne są nieodłącznym elementem kary na drodze. Są naliczane niezależnie od mandatu i zbierane na koncie kierowcy. Ogólna zasada mówi, że po roku ulegają przedawnieniu.

Dlaczego to, jak sprawdzić punkty karne, jest dość istotne? Bo przekroczenie ich pewnej, z góry określonej, liczby spowoduje odebranie prawa do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ile zatem można dostać za jednym razem? Tak wiele, jak tylko potrzeba. Nie ma limitów nałożonych przez ustawodawcę. Prawo jazdy można stracić podczas jednej kontroli – wystarczy tylko odpowiednio dużo nagrzeszyć.

Zawsze jednak odebranie prawa jazdy będzie wiązało się z przekroczeniem kilku przepisów. Pojedyncze wykroczenie może być karane maksymalnie 10 punktami. Dzieje się tak, gdy przekroczymy prędkość o ponad 50 km/h czy nie spełnimy warunków prawidłowego zachowania wobec pieszych, bo na takie wykroczenia ustawodawca kładzie szczególny nacisk.

Mamy tu wyprzedzanie na przejściu, niezatrzymanie się przed osobą niepełnosprawną wyposażoną w specjalny znak czy niezatrzymanie się, gdy pojazd z naprzeciwka to zrobił w celu przepuszczenia pieszego na przejściu. Nie wolno także wyprzedzać na zebrze ani wymijać pojazdów w jej obrębie. 10 punktów karnych można otrzymać, gdy nie ustąpi się pieszemu znajdującemu się już na jezdni. Gdy coś takiego się stanie, lepiej wiedzieć, jak sprawdzić punkty karne.

W jaki sposób sprawdzić, czy mam już punkty karne?

Cały proces jest zinternetyzowany i bardzo prosty. Należy wejść na specjalną stronę rządową obywatel.gov.pl i znaleźć zakładkę „Kierowcy i pojazdy”. Tam będzie można kliknąć opcję „sprawdź swoje punkty karne” poprzez zalogowanie się na profil zaufany. Strona, po wybraniu właściwego przycisku, sama przekieruje do okienka z logowaniem. Profil zaufany można założyć i potwierdzić w jednej z placówek popularnych banków w Polsce.

Jeśli kierowca posiada już profil zaufany, nie pozostaje mu już nic prostszego, jak sprawdzić punkty karne. W tym celu znajdzie się na platformie, która wyświetli specjalny wniosek o dostęp do usługi online. Trzeba go podpisać profilem zaufanym (poprzez naciśnięcie przycisku tej treści), a następnie autoryzować decyzję. Wszystko uda się, gdy klikniemy przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument”, a następnie wprowadzimy jednorazowy kod przysyłany na numer telefonu przypisany do profilu.

Dopiero wtedy będzie można ponownie przekierować się na stronę obywatel.gov.pl i uzyskać dostęp do wszystkich danych. Właśnie na tej stronie służby aktualizują liczbę punktów karnych. Jeśli wiesz, że jakiś czas temu otrzymałeś naliczenie, a na Twoim koncie niczego nie ma, oznacza to, że nie zostały jeszcze zatwierdzone w systemie. Może to potrwać nawet kilka miesięcy.

Liczba punktów karnych w komisariacie

Część osób nie ma profilu zaufanego i nie chce go zakładać. Pomijając fakt, że jest to dość dziwne, bo jego posiadanie zwyczajnie ułatwia życie w coraz szerzej się internetyzującym świecie, to można to zrozumieć, a więc zrozumieć musi także ustawodawca. W związku z tym, czy jest jakiś inny sposób, by prosto z własnego domu poznać liczbę punktów karnych aktualnie przyznanych danemu kierowcy?

Niestety nie. Trzeba przejść poprawną weryfikację bezpieczeństwa danych, by móc się dowiedzieć, jaki jest stan konta. To jednak nie oznacza, że nie można tego zrobić w bardziej „stacjonarny” sposób. Jak sprawdzić punkty karne bez profilu i nie w sieci? Odpowiedź jest bardzo prosta – tak jak dawniej, czyli w komisariacie policji. Funkcjonariusz będzie musiał udostępnić dane nieodpłatnie.

I tu dochodzimy do jeszcze jednej ważnej kwestii. W sieci nie można uzyskać pisemnego zaświadczenia o aktualnej liczbie punktów na koncie. Tylko komisariat policji jest upoważniony do wystawiania takich dokumentów, oczywiście na życzenie kierowcy. Nie jest to jednak usługa darmowa. Za wystawienie odpowiedniego papieru trzeba uiścić opłatę administracyjną w wysokości 17 złotych.

Ile można mieć punktów karnych i jak odzyskać prawo jazdy po utracie?

Wiedząc już, jak sprawdzić punkty karne, każdy kierowca może monitorować ich stan. Dlaczego? Bo przekroczenie magicznej bariery 24 punktów w ciągu roku będzie skutkowało automatycznym odebraniem prawa jazdy. Jest jeden wyjątek, a mianowicie młodzi kierowcy. Przepis mówi o tym, że dla osób mających uprawnienia mniej niż 12 miesięcy próg wynosi 20 punktów.

Co ważne punkty nie są dane raz na zawsze. Są dwa sposoby, by pozbyć się ich ze swojego konta. Po pierwsze, po 12 miesiącach od ich przyznania punkty się neutralizują. Mówimy tu o przedawnieniu, a więc policjanci podczas kontroli widzą naliczone wartości, ale nie wchodzą one w skład aktualnie zasilających konto, a więc nie są podstawą do odebrania prawa jazdy.

Jeśli jednak ktoś obawia się, że limit zbliża się wielkimi krokami, może przystąpić do specjalnego kursu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, by zmniejszyć stan konta o 6 oczek. Taki kurs można przejść jednak raz na rok. Po utracie prawa jazdy za punkty kierowca musi ponownie podejść do egzaminu teoretycznego i praktycznego, a młody kierowca powtórzyć także kurs w szkole nauki jazdy.

Powiązane