ZDrogi.pl > Porady > Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy bezpieczeństwa?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:47

Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy bezpieczeństwa?

Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy bezpieczeństwa?
pixabay.com

Czy kobieta w ciąży jest zobowiązana do zapinania pasów?

Obowiązkiem każdej osoby wsiadającej do samochodu osobowego jest zapięcie pasów bezpieczeństwa. Mówi o tym artykuł 39. Prawa o ruchu drogowym. Ustęp drugi tej ustawy znosi jednak ten obowiązek w przypadku kobiet w ciąży. Nie są to jednak panie, które dopiero co stały się brzemienne, ale takie, które – jak chce ustawodawca – znajdują się w „widocznej ciąży”.

Warto zastanowić się, analizując kwestię pasów bezpieczeństwa a ciąży, czym jest widoczność, o której wspomina ustawa i kto miałby ją analizować. Problemem nie jest jednak to, że kobiety są zwolnione z obowiązku, ale to, co takie zwolnienie sugeruje. Wskazuje na fakt, że panie z nienarodzonymi dziećmi wręcz nie powinny dbać w ten sposób o bezpieczeństwo.

To oczywiście tylko część prawdy, ale w naszym społeczeństwie pokutuje właśnie takie przeświadczenie. Przy okazji trzeba dodać, że ustawodawca jakiś czas temu zaostrzył przepisy odnoszące się do przewożenia dzieci w fotelikach i z pasami, ale nie zdecydował się rozszerzyć działania na dzieci nienarodzone, co sprawia, że ich nowe regulacje nie dotykają.

Bezpieczne dla matki niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka?

Zajmijmy się chwilę mitem niebezpiecznych pasów. Wiele osób, jeśli spytać je o pasy bezpieczeństwa a ciążę, jasno wskażą, że jest to niebezpieczne i panie nie powinny zapinać ich przez cały czas trwania stanu błogosławionego. Nic bardziej mylnego. Już sam ustawodawca zakłada, że pierwsze miesiące nie wpływają na życie dziecka w taki sposób, by było zagrożone przez pasy.

Co więcej, samo niezapinanie pasów nie jest dbaniem o dziecko. Oczywiście prawdą jest, że nieprawidłowo zapięte pasy, a więc w ciąży to pasy ulokowane standardowo, mogą wrzynać się w brzuch, a ryzyko bezwładnego przesunięcia się ciała pasażerki do przodu i zgniecenia dziecka jest duże. Tymczasem bez pasów w większym niebezpieczeństwie jest matka, a nie pociecha. I to jest dużym błędem.

Warto podkreślić, że w trakcie wypadków śmierć ponoszą o wiele częściej dzieci nienarodzone niż niemowlaki. Może dojść do odklejenia się łożyska, a także do zmiażdżenia malca rosnącego w brzuchu. To wszystko wynik braku pasów, nie mówiąc już o największym zagrożeniu osób niezapiętych – poduszce powietrznej, która powinna chronić, ale bez zabezpieczenia jest bardzo niebezpieczna.

Dlaczego kobiety w ciąży nie zapinają pasów?

Analizując kwestię pasów bezpieczeństwa a ciąży, nie można nie zadać sobie pytania, dlaczego kobiety brzemienne nie zapinają pasów. Przede wszystkim jest to spowodowane obawą przed uszkodzeniem płodu, a więc niewiedzą, to znaczy brakiem świadomości, co może się stać, gdy kobieta jest niezapięta podczas wypadku. Ale to niejedyny powód.

Walnie do pojawienia się tego problemu przyczynia się opinia publiczna. Przeświadczenie, że w ciąży można uszkodzić dziecko poprzez pasy, jest bardzo silnie zakorzenione, a do tego podsycane wyjątkowym traktowaniem pań w stanie błogosławionym przez ustawodawców. Skoro więc kobieta nie musi zapinać pasów, to oznacza to, że na pewno nie powinna.

Jednym z problemów, z którymi borykają się panie w ciąży, jest rosnąca waga i obciążenie dla kręgosłupa. To z kolei powoduje, że siedząca w samochodzie kobieta zaczyna odczuwać dyskomfort. Kwestia pasów bezpieczeństwa a ciąży jest więc także związana z wygodą pasażerek. Z podobnym problemem przy pasach muszą borykać się ludzie otyli, więc nie jest to wystarczająco silny powód, by pasów nie zapinać.

Jak prawidłowo zabezpieczyć się podczas jazdy?

Czy to oznacza, że zapisy w ustawie są złe? W żadnym wypadku, bo rzeczywiście lepiej, by kobieta nie zapinała pasów, niż zapięła je nieprawidłowo. Ryzyko gwałtownego hamowania jest bowiem większe niż zderzenia, co sprawia, że w mniejszej liczbie przypadków dojdzie do uszkodzenia płodu podczas poruszania się samochodem w ciąży. Ale to nie oznacza, że nie można się zabezpieczyć.

Wyeliminowanie ryzyka poważnych urazów w trakcie kolizji wymaga od kobiet w ciąży innego zapinania pasów. Część dolna biodrowa powinna być ciasno naciągnięta i prowadzona pod brzuchem, po kościach miednicy. Należy więc podnieść fotel i spróbować dopasować pozycję do jazdy. Z kolei pas ramieniowy musi przebiegać między piersiami, na boku brzucha, a nie na nim samym.

Dodatkową kwestią w kontekście pasów bezpieczeństwa a ciąży jest prawidłowe ustawienie siedzenia. Fotel musi być maksymalnie pionowo ustawiony, ale tak, by wciąż zapewniał komfortowe siedzenie dla kobiety. Nie warto wyłączać poduszki powietrznej podczas jazdy z przodu, ale lepiej jeździć maksymalnie odsuniętym w tył. Zaleca się także unikanie prowadzenia pojazdów, zwłaszcza po 4 miesiącu.

Powiązane