ZDrogi.pl
Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy bezpieczeństwa?

pixabay.com

Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy bezpieczeństwa?

28 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Udostępnij:

Ogólny przepis nakazuje każdej osobie zapięcie pasów podczas jazdy. Są jednak wyjątki, a pokutujące w naszych umysłach stwierdzenie, że pasy mogą zaszkodzić dziecku, często jest traktowane jak pozwolenie na ich niezapinanie. Czy rzeczywiście kobieta z nie

Czy kobieta w ciąży jest zobowiązana do zapinania pasów?

Obowiązkiem każdej osoby wsiadającej do samochodu osobowego jest zapięcie pasów bezpieczeństwa. Mówi o tym artykuł 39. Prawa o ruchu drogowym. Ustęp drugi tej ustawy znosi jednak ten obowiązek w przypadku kobiet w ciąży. Nie są to jednak panie, które dopiero co stały się brzemienne, ale takie, które – jak chce ustawodawca – znajdują się w „widocznej ciąży”.

Warto zastanowić się, analizując kwestię pasów bezpieczeństwa a ciąży, czym jest widoczność, o której wspomina ustawa i kto miałby ją analizować. Problemem nie jest jednak to, że kobiety są zwolnione z obowiązku, ale to, co takie zwolnienie sugeruje. Wskazuje na fakt, że panie z nienarodzonymi dziećmi wręcz nie powinny dbać w ten sposób o bezpieczeństwo.

To oczywiście tylko część prawdy, ale w naszym społeczeństwie pokutuje właśnie takie przeświadczenie. Przy okazji trzeba dodać, że ustawodawca jakiś czas temu zaostrzył przepisy odnoszące się do przewożenia dzieci w fotelikach i z pasami, ale nie zdecydował się rozszerzyć działania na dzieci nienarodzone, co sprawia, że ich nowe regulacje nie dotykają.

Bezpieczne dla matki niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka?

Zajmijmy się chwilę mitem niebezpiecznych pasów. Wiele osób, jeśli spytać je o pasy bezpieczeństwa a ciążę, jasno wskażą, że jest to niebezpieczne i panie nie powinny zapinać ich przez cały czas trwania stanu błogosławionego. Nic bardziej mylnego. Już sam ustawodawca zakłada, że pierwsze miesiące nie wpływają na życie dziecka w taki sposób, by było zagrożone przez pasy.

Co więcej, samo niezapinanie pasów nie jest dbaniem o dziecko. Oczywiście prawdą jest, że nieprawidłowo zapięte pasy, a więc w ciąży to pasy ulokowane standardowo, mogą wrzynać się w brzuch, a ryzyko bezwładnego przesunięcia się ciała pasażerki do przodu i zgniecenia dziecka jest duże. Tymczasem bez pasów w większym niebezpieczeństwie jest matka, a nie pociecha. I to jest dużym błędem.

Warto podkreślić, że w trakcie wypadków śmierć ponoszą o wiele częściej dzieci nienarodzone niż niemowlaki. Może dojść do odklejenia się łożyska, a także do zmiażdżenia malca rosnącego w brzuchu. To wszystko wynik braku pasów, nie mówiąc już o największym zagrożeniu osób niezapiętych – poduszce powietrznej, która powinna chronić, ale bez zabezpieczenia jest bardzo niebezpieczna.

Dlaczego kobiety w ciąży nie zapinają pasów?

Analizując kwestię pasów bezpieczeństwa a ciąży, nie można nie zadać sobie pytania, dlaczego kobiety brzemienne nie zapinają pasów. Przede wszystkim jest to spowodowane obawą przed uszkodzeniem płodu, a więc niewiedzą, to znaczy brakiem świadomości, co może się stać, gdy kobieta jest niezapięta podczas wypadku. Ale to niejedyny powód.

Walnie do pojawienia się tego problemu przyczynia się opinia publiczna. Przeświadczenie, że w ciąży można uszkodzić dziecko poprzez pasy, jest bardzo silnie zakorzenione, a do tego podsycane wyjątkowym traktowaniem pań w stanie błogosławionym przez ustawodawców. Skoro więc kobieta nie musi zapinać pasów, to oznacza to, że na pewno nie powinna.

Jednym z problemów, z którymi borykają się panie w ciąży, jest rosnąca waga i obciążenie dla kręgosłupa. To z kolei powoduje, że siedząca w samochodzie kobieta zaczyna odczuwać dyskomfort. Kwestia pasów bezpieczeństwa a ciąży jest więc także związana z wygodą pasażerek. Z podobnym problemem przy pasach muszą borykać się ludzie otyli, więc nie jest to wystarczająco silny powód, by pasów nie zapinać.

Jak prawidłowo zabezpieczyć się podczas jazdy?

Czy to oznacza, że zapisy w ustawie są złe? W żadnym wypadku, bo rzeczywiście lepiej, by kobieta nie zapinała pasów, niż zapięła je nieprawidłowo. Ryzyko gwałtownego hamowania jest bowiem większe niż zderzenia, co sprawia, że w mniejszej liczbie przypadków dojdzie do uszkodzenia płodu podczas poruszania się samochodem w ciąży. Ale to nie oznacza, że nie można się zabezpieczyć.

Wyeliminowanie ryzyka poważnych urazów w trakcie kolizji wymaga od kobiet w ciąży innego zapinania pasów. Część dolna biodrowa powinna być ciasno naciągnięta i prowadzona pod brzuchem, po kościach miednicy. Należy więc podnieść fotel i spróbować dopasować pozycję do jazdy. Z kolei pas ramieniowy musi przebiegać między piersiami, na boku brzucha, a nie na nim samym.

Dodatkową kwestią w kontekście pasów bezpieczeństwa a ciąży jest prawidłowe ustawienie siedzenia. Fotel musi być maksymalnie pionowo ustawiony, ale tak, by wciąż zapewniał komfortowe siedzenie dla kobiety. Nie warto wyłączać poduszki powietrznej podczas jazdy z przodu, ale lepiej jeździć maksymalnie odsuniętym w tył. Zaleca się także unikanie prowadzenia pojazdów, zwłaszcza po 4 miesiącu.

Rozwiązania idealne dla kobiet w ciąży

Jak to możliwe, że kobieta będzie w stanie prawidłowo zapiąć się w ciąży, skoro zwykłe samochodowe rozwiązania nie dają takich możliwości? Z pomocą przychodzą specjaliści od zabezpieczania dzieci w trakcie jazdy. Zauważyli oni, że istnieje poważny problem w ochronie dzieci nienarodzonych, a kwestia pasów bezpieczeństwa a ciąży nie została należycie zabezpieczona.

W związku z tym powstały specjalne adaptery dla kobiet w ciąży. Zmieniają one przebieg pasa biodrowego, czym nie tylko chronią dziecko przed zgnieceniem w razie poważnego wypadku, ale także poprawiają komfort jazdy dla przyszłych mam. W niektórych krajach Europy tego rodzaju adaptery są na tyle popularne, że są promowane przez rządowe agencje. W Polsce wciąż trzeba uświadamiać i wskazywać, że niezapinanie pasów nie jest rozwiązaniem.

Czy warto przestrzegać przepisów?

W przypadku problemu pasów bezpieczeństwa a ciąży lepiej nie stosować się do przepisów ruchu drogowego literalnie. Zapinanie pasów w sposób normalny w wysokiej ciąży nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale ich niezapinanie wcale też nie sprawdzi się w trakcie wypadku. Dlatego warto mieć w pamięci, jak należy zapinać pasy i zaopatrzyć się w adaptery przewidziane dla pasażerek z nienarodzonymi dziećmi.

Podobne artykuły

Rozrusznik – jak działa, gdzie się znajduje, jakie są najczęstsze awarie?

Porady

Rozrusznik - jak działa, gdzie się znajduje, jakie są najczęstsze awarie?

Czytaj więcej >
Jak czytać deskę rozdzielczą? Podstawowe kontrolki w Twoim samochodzie

Porady

Jak czytać deskę rozdzielczą? Podstawowe kontrolki w Twoim samochodzie

Czytaj więcej >
Jak obszyć skórą kierownicę? Czy można to zrobić samodzielnie?

Porady

Jak obszyć skórą kierownicę? Czy można to zrobić samodzielnie?

Czytaj więcej >
Jak prawidłowo wyrejestrować samochód?

Porady

Jak prawidłowo wyrejestrować samochód?

Czytaj więcej >
O tym, jak działa proste sprzęgło hydrauliczne?

Porady

Jak działa proste sprzęgło hydrauliczne? Czy jest to lepsze rozwiązanie?

Czytaj więcej >
Jesteś pewny, że wiesz wszystko, co powinieneś, o fotoradarach?

Porady

Jesteś pewny, że wiesz wszystko, co powinieneś, o fotoradarach?

Czytaj więcej >