ZDrogi.pl > Porady > Czy da się samodzielnie zregenerować akumulator samochodowy?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:44

Czy da się samodzielnie zregenerować akumulator samochodowy?

Czy da się samodzielnie zregenerować akumulator samochodowy?
pixabay.com

Jak działa akumulator i z czego jest zbudowany?

Tak, akumulatory podlegają regeneracji i nie, nie każde i nie w każdej sytuacji. Jest to związane z konstrukcją baterii. Akumulator samochodowy to najczęściej bateria kwasowo-ołowiowa, której centralną częścią jest zestaw ogniw. Są niezależne od siebie, odseparowane w osobnych komorach, tzw. celach. Każde ogniwo ma określony prąd o napięciu 2,1 V, co połączone szeregowo daje maksymalne napięcie akumulatora, zwykle 12,6 V.

Do tego mamy także, umieszczone w dwóch skrajnych ogniwach, końcówki biegunowe, dzięki którym można podłączyć urządzenie do obwodu elektrycznego samochodu za pomocą klem. Pojedyncze ogniwo znajdujące się w celi składa się z płyt ułożonych naprzemiennie, naładowanych dodatnio i ujemnie. Wykonane są w formie kratki, której oczka wypełnia masa czynna. Do prawidłowego działania, a więc także do regeneracji akumulatorów, potrzebna będzie zatem ta masa, czyli kwas, na którym w większości dziś opierają się te urządzenia.

Czego potrzeba do regeneracji akumulatora?

Wielu mechaników powie Ci, że regenerowanie kwasu w akumulatorze jest nieopłacalne, trudne i nie ma sensu. Tak naprawdę będą jednak chcieli po prostu zarobić, a więc sprawić, byś kupił nowy egzemplarz. Tymczasem samodzielna regeneracja akumulatorów samochodowych jest jak najbardziej możliwa i wcale nie tak trudna, jak się wielu wydaje. Wymaga trochę cierpliwości i przygotowań, a także zgromadzenia kilku narzędzi, które pozwolą Ci dokładnie zająć się zepsutym, rozładowanym i niedziałającym już akumulatorem.

Co trzeba przygotować? Po pierwsze musisz zakupić gotowy rozcieńczony roztwór kwasu siarkowego przeznaczony właśnie do akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Elektrolit jest kluczem do skutecznej naprawy. Do tego musisz dokupić wodę destylowaną, lejek lub dużą strzykawkę, naczynia na płyny eksploatacyjne, gumowe rękawice, okulary ochronne, strój, który pozwoli Ci pracować bezpiecznie, a także prostownik z regulacją oraz miernik. Tak przygotowany możesz rozpocząć proces regeneracji.

Samodzielna regeneracja krok po kroku

Czas przejść do konkretów, czyli stabilnie postawić akumulator, przygotować miejsce, w którym masz swobodny dostęp do urządzenia. Następnie musisz zająć się rozebraniem akumulatora, by dotrzeć do jego wnętrza.

Pierwsze kroki z akumulatorem

Na początek regeneracji akumulatorów musisz mocno potrząsnąć urządzeniem. Następnie otwórz poszczególne cele i wylej pozostałość elektrolitu, który się w nich znajdował. To bardzo ważny moment. Jeśli w naczyniu dostrzeżesz odłamki płytek, ślady metalu, to wówczas będzie świadczyło o rozwarstwieniu się ogniw i taka bateria nie będzie mogła być naprawiona. Jeśli nie ma niczego takiego, przejdź do kolejnego kroku.

Powiązane