ZDrogi.pl > Porady > Co zrobić, gdy rozładuje się akumulator w samochodzie?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:43

Co zrobić, gdy rozładuje się akumulator w samochodzie?

Co zrobić, gdy rozładuje się akumulator w samochodzie?
pixabay.com

Jak sprawdzić, czy to akumulator?

Działanie akumulatora jest dość proste. Został umieszczony w samochodzie po to, by uruchomić większość układów. To on daje energię inicjalną, po której rozrusznik wywołuje reakcję w silniku. Jednak nie jest prawdą, że działa on przez cały czas. Właściwie zaraz po zapłonie całą rolę zasilania systemów przejmuje alternator. To on także ładuje akumulator, by znów można było odpalić samochód.

Jeśli więc po przekręceniu kluczyka auto nie zaskakuje, problem może leżeć gdzieś w systemach zasilania energią. Może to być rozładowany akumulator, a żeby to sprawdzić, wystarczy wykonać kilka ruchów. Przede wszystkim warto przekręcić kluczyk o jeden stopień (w autach z przyciskiem wcisnąć go raz, na krótko, nie czekając, aż się uruchomi silnik). Wówczas pojawią się symbole na desce rozdzielczej.

Aby wiedzieć, jak poradzić sobie z rozładowanym akumulatorem, trzeba mieć świadomość, czy to na pewno on. Jeśli kontrolki zgasną, a nie będziemy mogli odpalić żadnego urządzenia takiego jak radio czy elektryczne szyby, to może być oznaka, że bateria nie ma ładowania i nie daje energii. Ważne jest też, by usłyszeć rozrusznik. Jeśli słychać charakterystyczny zgrzyt, to kłopot będzie leżał po stronie akumulatora właśnie.

Może to wcale nie on, czyli dlaczego auto może nie odpalać?

Oczywiście łatwo jest pójść do sklepu motoryzacyjnego, zamówić akumulator i go wymienić. Tylko czy to na pewno rozwiąże problem? Podładowanie auta i próba odpalenia oczywiście są dobrym pomysłem, ale można też zastanowić się, dlaczego samochód może nie chcieć odpalić. Oto najczęściej wymieniane przyczyny, których nie rozwiąże zabawa z kablami.

Źle dobrana bateria lub koniec jej żywotności

Okej, możemy zastanawiać się, jak sobie poradzić z rozładowanym akumulatorem, ale nie dlatego, że nie został naładowany. Na przykład problem może leżeć w złym jego dobraniu. Jeśli nie będzie miał odpowiednich parametrów, cały system samochodu może działać nieprawidłowo. Innym rozwiązaniem jest koniec żywotności urządzenia. Zdarza się, że nie można go po prostu naładować. Sprawdzenie pojemności i jego stanu wymaga wizyty w warsztacie.

Brud zalegający przy akumulatorze

Powodem, dla którego akumulator może się rozładowywać, jest brud. I choć brzmi to dość dziwnie, to jednak ma swoje uzasadnienie. Wszystko przez styki. Podczas eksploatacji zanieczyszczenie może dostawać się w wąskie szczeliny między klemami, a w konsekwencji zakłócać przesyłanie energii. Problemem mogą być także płyny eksploatacyjne, wilgoć czy kurz. Wszystko ma wpływ na pracę tego urządzenia.

Powiązane